یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۴۰۲ Sunday, 18 February , 2024 ساعت ×
بومی‌سازی نرم‌افزار تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی
13 بهمن 1401 - 10:39
شناسه : 33259
یک نرم‌افزار تحت شبکه برای تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی در کم‌ترین زمان ممکن و با دقت بالا در کشور طراحی و تولید شد.
ارسال توسط : منبع : خبرگزاری مهر
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، خردشدگی مطلوب و مناسب، فاکتوری مهم در موفقیت یک عملیات انفجاری است و می‌تواند هزینه کلی تولید یک معدن را به حداقل ممکن برساند. امروزه آنالیز تصویری به دلیل صرف زمان و هزینه عملیاتی کم، مرسوم‌ترین روش برای ارزیابی خردایش و تعیین الگوهای آتشباری بهینه است.

اقدامات متعددی در نقاط مختلف به منظور تعیین دانه‌بندی توده سنگ خردشده با استفاده از نرم‌افزارهای آنالیز تصویری، انجام شده است، اما به دلیل هزینه‌های سنگین و غیر عملیاتی بودن فرایند آنالیز سرندی، در اکثر موارد نتایج حاصل از این نرم افزارها بدون بررسی و اعتبارسنجی، مورد استفاده قرار گرفته است.

اما نرم‌افزاری که توسط یک شرکت دانش‌بنیان و با حمایت گروه توسعه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان طراحی و تولید شده است؛ یک نرم‌افزار تحت شبکه است که بر اساس روش‌های پردازش تصویر، شبکه عصبی و هوش مصنوعی الگوریتمی ارائه می‌کند.

این نرم‌افزار با تکیه بر روش‌های نوین، در کمترین زمان ممکن و به نحو بهینه اندازه قطعات یا دانه‌بندی سنگ خردشدنی ناشی از انفجار را در معادن تعیین و داده‌های آماری مرتبط را ارائه می‌کند.

از جمله ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار می‌توان به عدم استفاده از روش‌های موجود برای تصویربرداری از قبیل گذاشتن توپ رنگی و گرفتن تصویر عمودی، افزایش راندمان استفاده از نرم‌افزار، بومی‌سازی نرم‌افزار تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی و قابلیت پشتیبانی و شخصی‌سازی طبق خواسته کارفرما در معادن مختلف اشاره کرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.