جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
بومی‌سازی والوهای استراتژیک در مجتمع فولاد سبا
08 آذر 1399 - 7:56
شناسه : 2017
مرتضی حمزه‌زاده، کارشناس تعمیرات مکانیک و هیدرولیک مجتمع فولاد سبا، با اعلام خبر بومی‌سازی والوهای استراتژیک سرو والو و پرپرشنال‌والو در گفت‌وگویی با خبرنگار فولاد اظهار داشت: این دستاورد با همکاری مدیریت و کارشناسان مجتمع فولاد سبا و شرکت سامان صنعت پویا ناطق شکل گرفت. نکتۀ حائز اهمیت این است که ساخت حساس‌ترین نوع والوهای کنترل هیدرولیکی در انحصار شرکت‌های MOOG آمریکا و REXROTH آلمان بود، اما اکنون در کشور ما بومی‌سازی شده و این موفقیت گامی در مسیر خودکفایی ملی است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، حمـــزه‌زاده در ادامــــه افــــزود: سرووالـــوها و پرپرشنال‌والوها از دقت و حساسیت زیادی برخوردارند و در صنعت هیدرولیک کاربرد فراوان و گسترده‌ای دارند؛ به همین علت در تولید فولاد بسیار مهم‌ هستند.
وی در ادامه ضمن اشاره به تحریم‌های چند سال گذشته و نیاز خط تولید به این نوع والوهای هیدرولیکی گفت: کارشناسان فولاد سبا با همکاری شرکت‌های داخلی بر آن شدند که تا این نوع والوها را بسازند. این پروژه در اواخر سال ۹۶ با همکاری شرکت سامان صنعت پویا ناطق شروع شد و پس از مهندسی معکوس و انجام آزمایش‌های مختلف و همچنین پیگیری‌های فراوان، در شهریور ماه ۹۸ اولین سرووالو تایپ D662 جهت ساید گاید دانکویلر شمارۀ ۲ نوردمجتمع فولاد سبا ساخته و آماده بهره‌برداری گردید و در نهایت با انجام تست‌های گوناگون و حساس در آذر ماه ۹۸ سرووالو مذکور بدون عیب شروع به کار کرد.
حمزه‌زاده، کارشناس تعمیرات مکانیک و هیدرولیک مجتمع فولاد سبا خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت بسیار زیاد این والو و عملکرد آن در خط تولید، جهت حصول اطمینان از پاسخ، والو مداوم تحت نظر و بررسی بود و خوشبختانه و با یاری خداوند، پس از سه ماه این اطمینان به دست آمد که تلاش‌ها و پیگیری‌ها به بار نشسته و والو مذکور بدون هیچ عیبی در حال کار است.
وی همچنین افزود: پس از اطمینان از موفقیت فرایند طی‌شده، ساخت والوهای دیگر در دستور کار قرار گرفت و دو تایپ سرووالو D791 و D792 و همچنین دو تایپ پرپرشنال ۴WRTE و ۴WRKE ساخته شد که خوشبختانه همۀ آن‌ها از ابتدای سال ۹۹ بدون عیب در حال استفاده‌اند.
حمزه‌زاده خاطرنشان کرد: قیمت ارزی این نوع والوها در حدود ۵۰ درصد نمونۀ خارجی آن است و با توجه به شرایط کنونی کشور، تهیۀ آن‌ها به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست. بنابراین باعث افتخار است که به لطف خداوند متعال و همراهی و حمایت‌های مدیریت شرکت و تمامی همکاران مشارکت‌کننده در واحدهای بومی‌سازی، اتوماسیون، هیدرولیک و همچنین شرکت پویا ناطق موفق به عبور از این جادۀ پرفرازونشیب شدیم.
کارشناس تعمیرات مکانیک و هیدرولیک مجتمع فولاد سبا در پایان از تلاش‌های مدیریت و کارکنان شرکت سامان صنعت نیز که با اعتمادبه‌نفس و تلاش شبانه‌روزی باعث به ثمر رسیدن این پروژه شدند تشکر و قدردانی کرد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.