پنج شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 7 December , 2023 ساعت ×
بومی‌سازی و راه‌اندازی سِروِرهای HIS با دانش فنی داخلی
06 دی 1399 - 5:58
شناسه : 3970
با همت و تلاش کارکنان اتوماسیون احیاء مستقیم فولاد خراسان، بومی سازی سرورهای HIS که به همراه سیستم های کنترلی «یوکوگاوا» وظیفه کنترل فرایندهای کارخانه احیای مستقیم را به عهده دارد با موفقیت انجام شد و با نصب این سیستم ها علاوه بر رفع وابستگی و بسیاری از مشكلات، صرفه جویی اقتصادی برای این مجتمع صنعتی به همراه داشته است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان، نادر فلاحت،کارشناس اتوماسیون احیاء  با اعلام این خبر تشریح کرد: در واحد کنترل «احیا مستقیم» تمام فرایندهای کنترلی از طریق سرورهایHIS (سرورهای متصل به DCS های YOKOGAWA) مستقر در اتاق کنترل انجام می شود.
وی افزود :این سرورها دارای نرم افزار CENTUM CS3000 یکپارچه شده با سیستم عامل­اند که با توجه به کارکرد زیاد و بدون توقف در محیط صنعتی مستهلک و دچار مشکلات سخت افزاری زیادی شده اند به نحوی که غالبا امکان رفع آن میسر نیست و دانش فنی جهت به روز رسانی و راه اندازی این سرورها در انحصار شرکت «یوکوگاوا» ژاپن بوده و توسط کارکنان بخش خاورمیانه این شرکت انجام می شود.
حسن هواه خواه، کارشناس ارشد اتوماسیون با اشاره به عدم ارایه خدمات توسط شرکت ژاپنی به خاطر مشکلات ناشی از تحریم، افزود: تهیه این سخت افزارها و به روز رسانی سیستم، بسیار سخت و پر هزینه بود و جایگزینی سخت افزار جدید نیز به علت عدم همخوانی نرم افزار فوق میسر نمی شد.
رئیس اتوماسیون کارخانه های احیا و گندله­سازی درباره اهمیت بومی­سازی صورت گرفته توسط کارکنان این واحد گفت: سرورهای جدید که به همراه اتاق سرور برای اولین بار در این مجتمع اسمبل و ساخته شد ه اند، از سال ۱۳۹۷ در دستور کار واحد اتوماسیون کارخانه احیا قرار گرفت و همکاران این واحد به تهیه سخت افزاری رایج و در دسترس اقدام کرده و پس از تحقیق و بررسی مشکلات و حل تک تک موارد، این سرورها را بومی سازی نموده، به نحوی که نصب و راه اندازی این سیستم ها در آذر ماه امسال با موفقیت انجام و دستورالعمل های لازم تهیه شد.
فریبرز ناصحی فر با تایید کیفیت این سرورها و بیان این که خوشبختانه در حال حاضر سرورهای جدید بدون مشکل توانایی کار به جای سرورهای قدیمی و فرسوده را دارند و قادر به حل مشکلات آنها  بدون وابستگی به شرکت های خارجی  هستیم، تاکید کرد که در آینده از لحاظ  تامین قطعات و همخوانی با قطعات جدید مشکلات سابق را نخواهیم داشت. 
مدیر اتوماسیون و ابزار دقیق  درباره این سرورها گفت: سرورهای HIS واحد احیا با تلاش و ابتکار همکاران اتوماسیون به­ روز رسانی و جایگزین شد و علاوه بر كسب دانش فني، صرفه جويي هاي اقتصادي قابل ملاحظه به ارمغان آورده است.
یزدانی تصريح كرد انجام این مهم نگرانی ها در مورد برخی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری این سرورها را کاهش داده است.
حمیدرضا یزدانی از ابتکار عمل کارکنان اتوماسیون واحد احیا برای رفع وابستگی به شرکت های خارجی برای قطعات مورد نیاز سرورها و صرفه اقتصادی ایجاد شده تشکر و قدردانی کرد.
گفتنی است واحد اتوماسیون و ابزار دقیق شرکت مجتمع فولاد خراسان دارای ۶ بخش اتوماسیون فولادسازی و نورد، اتوماسیون احیا و گندله سازی، واحد الکترونیک و کالیبراسیون ، مخابرات و اتوماسیون Level2 و سخت افزار است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.