شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 22 June , 2024 ساعت ×
بیت‌کوین به کدام سمت و سو خواهد رفت؟!
06 اردیبهشت 1400 - 13:01
شناسه : 11201
سقوط شدید قیمت بیت‌کوین در روزهای اخیر و ریزش قیمت آن به زیر مرز ۵۰ هزار دلار، بسیاری از معامله‌گران خرد را دچار هراس کرده است؛ بسیاری به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که آیا این روند نزولی ادامه‌ دارد یا مجدد بیت‌کوین می‌تواند به روند صعودی خود بازگردد. مرور نظرات تحلیل‌گران بازار رمزارزها حکایت از آن دارد که چشم‌انداز قیمتی بیت‌کوین در کوتاه‌مدت و بلندمدت از نظر این تحلیل‌گران متفاوت است. در حالی که گروهی از تحلیلگران احتمال سقوط بیشتر قیمت بیت‌کوین را در بازه کوتاه‌مدت هشدار می‌دهند، اما در بازه بلندمدت با تکیه بر عوامل بنیادی حمایت‌کننده قیمت بیت‌کوین، این تحلیل‌گران اغلب آینده‌ای صعودی را برای شناخته‌شده‌ترین رمزارز جهان متصور هستند.
ارسال توسط : منبع : دنیای اقتصاد
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، این تفاوت در دیدگاه‌ها به حدی است که برخی از تحلیلگران رمزارز، سقوط ۵۰ درصدی قیمت بیت‌کوین در هفته‌های آتی را رد نمی‌کنند. از سوی دیگر برخی دیگر از تحلیل‌گران بر این باورند که تا قبل از پایان سال ۲۰۲۱ میلادی، قیمت بیت‌کوین احتمالا به مرز یکصد هزار دلاری خواهد رسید. برخی دیگر نیز روند کنونی را بیشتر متوجه اختلالات در عرضه بیت‌کوین می‌دانند و از همین رو بر این باورند که بیت‌کوین به زودی به مدار صعودی خود بازمی‌گردد.

بیت‌کوین در ابتدای راه است

با اینکه فقط در روز جمعه و تنها یک روز پس از انتشار اخباری مبنی ‌بر افزایش مالیات بر عایدی سرمایه در آمریکا، بیت‌کوین به زیر مرز ۵۰ هزار دلاری سقوط کرد و در یک روز بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از ارزش کل بازار رمزارزها کاسته شد اما این روند نزولی متوقف شده است. شناخته‌شده‌ترین رمز ارز جهان در ماه‌های گذشته، علاقه سرمایه‌گذاران شرکتی و همچنین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی را به خود جلب کرده است.

برخی از کارشناسان، نوسانات قیمتی بیت‌کوین را امری طبیعی می‌دانند و بر این نکته تاکید دارند که این دارایی هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و نسبت به بازارهای دیگر پدیده بسیار نوظهوری است. مایکل ونوتو مدیر سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مرتبط با رمزارزها در Toroso Investments در این باره گفت: بیت‌کوین هنوز نسبتا دارایی جدیدی به حساب می‌آید. با توجه به اینکه فقط ۱۱ سال از تولد این دارایی می‌گذرد چنین نوسان قیمتی دور از انتظار نیست.

چشم‌اندازی شدیدا صعودی

ونوتو کارشناس بازار رمزارزها درباره افت شدید قیمتی بیت‌کوین در روزهای گذشته تصریح کرد: «این یک اختلال قیمتی با عمری کوتاه است و هنوز این احتمال وجود دارد که قیمت بیت‌کوین تا انتهای سال ‌جاری به قیمت یکصد هزار دلار برسد.»

ونوتو تنها کارشناس در بازار جهانی نیست که به آینده رمزارزها از جمله بیت‌کوین امیدوار است.

گرگ کینگ مدیر صندوق Osprey نیز در مورد آینده قیمتی بیت‌کوین، عنوان کرد: چشم‌انداز بلند‌مدت ما برای بیت‌کوین بسیار صعودی است. این ارز دیجیتال، مسائلی را در جهان حل کرده است که شاید تاکنون بشر اصلا از وجود آن‌ها خبر نداشت، به همین منظور بیت‌کوین در هفته‌های اخیر با عبور از مرز ۶۰ هزار دلاری توانسته بود با رسیدن به نزدیکی مرز ۶۵ هزار دلار، به بالاترین قیمت خود در طول تاریخ برسد، اما اکنون ارزش این رمز ارز به زیر ۵۰ هزار دلار سقوط کرده است.

نزولی‌های بازار بیت‌کوین

گروهی بر این باورند که این احتمال وجود دارد که روند نزولی کنونی ادامه پیدا کند؛ تحلیلگران بانک جی‌پی‌مورگان نیز عنوان کردند که در حال حاضر ارزش بیت‌کوین در برابر این نوسانات نزولی آسیب‌پذیر است و امکان دارد روند نزولی ادامه‌دار باشد.

اسکات مینرد مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در Guggenheim Partners، گفت: بیت‌کوین می‌تواند با قیمتی حدود ۱۰ برابر ارزش کنونی‌اش معامله شود، اما اکنون این احتمال وجود دارد که ارزش بیت‌کوین با سقوط ۵۰ درصدی به پایین‌ترین حد خود برسد.

وی در ادامه صحبت‌های خود افزود: جریان پول ورودی به بازار بیت‌کوین بسیار سریع است و این احتمال وجود دارد که این مسیر معکوس شود؛ در همین راستا احتمال یک اصلاح قیمتی بزرگ در بازار بیت‌کوین وجود دارد.

سیگنال عوامل بنیادی

کریس کویپر، تحلیلگر بازار سهام درCFRA Research، اذعان داشت: برخی از اهرم‌ها و بازارهای فنی بازار سبب تحریک نزولی قیمت بیت‌کوین شده است؛ راه‌اندازی برخی از قراردادهای آتی در بازار رمزارزها و همچنین اختلال در عرضه بیت‌کوین در یکی از مراکز مهم عرضه بیت‌کوین در چین، از جمله این عوامل بوده‌اند.

در همین راستا کویپر معتقد است که تمامی عوامل بنیادی در بازار بیت‌کوین تغییر پیدا نکرده‌اند و همچنان چشم‌اندازی صعودی را نوید می‌دهند؛ از جمله این عوامل بنیادی می‌توان به افزایش نفوذ و پذیرش بیت‌کوین در شرکت‌های بزرگ و همچنین رشد زیرساخت‌های تکنولوژیک در این زمینه اشاره کرد. شرکت‌های بزرگ و معتبری همچون Visa و مسترکارت به گرمی از ورود بیت‌کوین به سیستم پرداختشان استقبال کرده‌اند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.