دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
صفحه اصلی » گروه » خبر » مس
تأکید معاون اول رئیس جمهور بر توسعه صنعت مس و دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد
20 دی 1401 - 8:39
شناسه : 32554
در روزهای اخیر تاکید دولت بر توسعه صنعت مس افزایش پیدا کرده است. حالا علاوه بر فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری نیز بر توسعه صنعت مس و دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد تاکید کرد.
ارسال توسط : منبع : پایگاه خبری تجارت، معدن و فولاد
پ
پ

به گزارش فلزات نیوز، صنعت مس با توجه به ذخایر در اختیار برنامه تولید یک میلیون تن کاتد را پیش‌بینی کرده تا با دستیابی به این عدد جایگاه جهانی خود در تولید این محصول را ارتقا دهد، اتفاقی که علاوه بر افزایش تولید دستاوردهای دیگری هم به همراه دارد.

با رشد قیمت جهانی مس و همچنین افزایش تقاضا برای این محصول در صنایع مختلفی همچون خودروسازی (تولید خودروی برقی)، میزان تقاضا برای فلز سرخ بیشتر می‌شود.

از سویی دیگر رکورد شکنی تاریخی قیمت مس نیز محرک دیگری بود تا توسعه در این صنعت با قدرت بیشتری کلید بخورد.

نگاه به آمارهای منتشر شده در سال‌های اخیر از سوی شرکت ملی مس ایران که پرچم‌دار توسعه این صنعت در کشور محسوب می‌شود، نشان می‌دهد در حوزه اکتشافات و افزایش عمق حفاری‌ها و تولید و فروش، این شرکت رکوردشکنی‌های تاریخی انجام داد که توانست نقش مس در توسعه صادرات غیر نفتی را افزایش دهد.

اما حالا صنعت مس به دنبال برنامه دیگری است تا بتواند با تحقق تولید کاتد مس را در ۵ سال پیش رو به یک میلیون تن برساند. هرچند نقدهایی به این هدف‌گذاری وارد است اما آغاز بهره‌برداری از فرصت‌های موجود می‌تواند دستاوردهای دیگری هم به همراه داشته باشد.

براساس آمارهای منتشر شده ایران در تولید کاتد رتبه هجدهم جهانی را از آن خود کرده است، این در حالی است که از نظر ذخیره معدنی این جایگاه به پنجم جهانی می‌رسد.

درواقع از نظر میزان ذخایر در اختیار تحقق این هدف امکان‌پذیر است، اما بدون شک بهره‌برداری از این ذخایر نیازمند سرمایه‌گذاری و استفاده از تکنولوژی‌های جدید و همچنین جذب نیروی انسانی متخصص خواهد بود.

حالا با در اختیار داشتن این ذخایر دولت به کمک شرکت ملی مس در تلاش است تا با بهره‌برداری از مس محتوا و تحقق این برنامه به افزایش تولید دست پیدا کرده و سهم خود از بازارهای صادراتی که در سال‌های پیش رو چشم‌انداز روشنی دارند را افزایش دهد.

این توسعه می‌تواند فاصله میان کاتد تولیدی و ذخایر در اختیار را در تراز جهانی کاهش دهد و حضور ایران در بازارهای صادراتی را مستحکم کند.

کیفیت مس کاتد تولیدی می‌تواند رمز موفقیت حضور در عرصه جهانی باشد. از سویی دیگر اجرای این برنامه علاوه بر افزایش تولید داخلی، منجر به اشتغال‌زایی جدید در صنعت مس می شود.

صنعت مس در تلاش است تا با توجه به ذخایر در اختیار به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند و این فرصتی است که در اختیار اقتصاد ملی گرفته تا به واسطه صنعت مس وابستگی خود به درآمدهای نفتی را کاهش دهد. از سویی دیگر بهره‌برداری از این پتانسیل فرصت جدیدی برای اشتغال‌زایی، مشکل دیرینه تمامی دولت‌ها خواهد بود.

اما به هر حال نباید فراموش کرد که اجرای این برنامه نیازمند سرمایه‌گذاری در حجم بالا است که باید دید دولت و شرکت مس برای این موضوع چه تدابیری در نظر گرفته است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.