یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲ Sunday, 25 February , 2024 ساعت ×
تابلو بورس‌های جهانی سبز شد
08 مهر 1400 - 10:36
شناسه : 18486
براساس گزارش‌های منتشر شده، در آخرین روز معاملاتی هفته بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان توانستند سبزپوش شوند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش جدیدی اعلام کرد که برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱ را نسبت به گزارش پیشین ۰.۱ درصد کاهش داده است. این نهاد اکنون انتظار دارد که اقتصاد جهانی سال جاری را با رشد ۵.۷ درصدی پشت سر بگذارد. به گفته سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، ویروس کرونا کماکان یک ریسک قابل توجه بر سر راه اقتصاد جهانی محسوب می‌شود و شیوع سویه جهش یافته دلتا باعث خواهد شد تا سرعت احیای اقتصادی کندتر شود.

مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به ماه آگوست با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۳.۰ درصد رسید تا نرخ تورم مجدد از سطح ۲ درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۳.۲ درصد بوده که از ماه گذشته ۰.۷ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در یک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزایش داشت.

یوکیو ایشیزوکی کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه دایوا سکیوریتیز، گفت: نرخ تورم در بیشتر کشورهای جهان کماکان مایه نگرانی است؛ چراکه کار بانک‌های مرکزی را برای اجرای دلخواه سیاست‌های جدید پس از دوره کرونا دشوار می‌کند. در آمریکا شاهد آن بوده‌ایم که تورم برای مدت طولانی بالای ۴ درصد باقی مانده است و این در صورت تداوم می‌تواند منجر به ایجاد چسبندگی قیمت اقلام ضروری شده که به نوبه خود باعث دشوارتر شدن کاهش نرخ تورم می‌شود.

بورس آمریکا

در وال استریت بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۶ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۳۹۰.۷۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۶ درصد افزایش تا سطح ۴۳۵۹.۴۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۴ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۵۱۲.۴۴ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس فلزات لندن با ۱.۱۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۰۸.۱۶ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۷۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۳۶۵.۲۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۸۳ درصدی در سطح ۶۶۵۰.۸۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۱.۲۵ درصد بالا رفت و به ۸۸۷۹.۴۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۳۶ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۴۳۹.۳۷ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۱.۱۱۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۸۹.۰۵ واحد بسته شد.

در چین شاخص «شانگهای  کامپوزیت» صعود ۰.۶۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۸۶۳.۹۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۱.۳۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۲۹۲.۰۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۷۴.۷۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۳۱ درصدی به ازای ۷۸.۴۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۲.۹۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۷۲ درصدی به ازای ۲۱.۵۵ دلار مبادله شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.