سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024 ساعت ×
تاثیر اقدامات اخیر بانک مرکزی بر بازار ارز
23 مهر 1399 - 10:19
شناسه : 675
با توجه به اقدامات اخیر بانک مرکزی مبنی بر افزایش سقف خرید در بازار متشکل ارزی و عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در آن به منظور مدیریت بازار ارز، یک تحلیلگر اقتصادی گفت: تا زمانی که چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد کشور شکل نگیرد، این‌گونه اقدامات تاثیر آنچنانی بر بازار ارز نخواهند داشت.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بانک مرکزی به منظور مدیریت بازار ارز تصمیم گرفته سقف خرید در بازار متشکل ارزی توسط بانک‌ها و صرافی‌ها را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش دهد که پیش از این ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بوده است. همچنین، اقدام دیگر این بانک عرضه روزانه از طریق بازارساز ۵۰ میلیون دلار در بازار یاد شده به صورت اسکناس است که در این زمینه پیمان مولوی، یک تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: چشم‌‌انداز اقتصاد ایران روشن نیست و تا مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، مسیر آینده اقتصاد کشور بین ترامپ و بایدن باقی مانده و درگیر یک تعلیق عمیق است. در شرایطی که برای بازار ارز تقاضایی وجود ندارد، تزریق هر گونه منبع به این بازار می‌تواند تاثیرگذار باشد اما از این حیث که دلار را به ۲۲ هزار تومان برسد، تاثیری نخواهد داشت و در حد همین تغییراتی که در بازار می‌بینید باقی می‌ماند.  

وی افزود: از آنجا که موتور خلق نقدینگی همچنان روشن است و رشد اقتصادی نداریم؛ نبود چشم‌انداز اقتصادی روشن برای ایران تورم را در بازار ارز و بازارهای موازی بیشتر کرده است.  

این تحلیلگر اقتصادی اقدامات اخیر بانک مرکزی را بیشتر تکنیکی دانست و ادامه داد: این تکنیک‌ها که تغییر تاکتیک در این زمینه را شامل نمی‌شود، بخشی از آن در اختیار بانک مرکزی است و بخشی دیگر در اختیار بانک مرکزی نیست.

مولوی با بیان اینکه اگر همچنان نتوان چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد ایران متصور شد، تزریق این ارقام تاثیری نخواهد داشت، تصریح کرد: در این صورت شاهد دو گانه شدن حرف بانک مرکزی خواهیم بود و تا زمانی که اقتصاد ایران یک چشم‌انداز روشن پیدا نکند، موتور خلق پول خاموش نشود و تداوم رشد اقتصادی صفر درصدی پایان نیابد، شاهد این وضعیت در بازار ارز و بازارهای موازی خواهیم بود، نه در ایران بلکه در جاهای دیگر هم به این صورت است.  

بر اساس گزارشی از ایسنا، وی در پایان عوامل موثر بر مدیریت بازار ارز را ایجاد رشد اقتصادی، بسته شدن کانال دست اندازی در افزایش پایه پولی، کاهش کسری بودجه دولت و  در کنار آن شکل‌گیری چشم‌اندازی روشن برای اقتصاد کشور دانست.  

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.