پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
تاخیر در خروج اکسون موبیل تهدیدی برای صنعت نفت عراق
25 خرداد 1400 - 13:52
شناسه : 13779
براساس گزارش‌های منتشر شده، تاخیر در خروج شرکت آمریکایی اکسون موبیل از عراق آینده نفتی این کشور را تهدید می‌کند.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اختلاف‌هایی که سبب تاخیر در خروج شرکت اکسون موبیل از میدان نفتی قرنه غربی یک شده است، می‌تواند پیامدهای بلندمدتی برای بخش بالادستی صنعت نفت و گاز عراق داشته باشد. در این راستا به نظر می‌رسد طرح بغداد برای فروش سهم ۳۲.۳ درصدی اکسون موبیل در این میدان نفتی با ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه در روز به خطر افتاده است.

برخی منابع اعلام کردند که شرکت دولتی نفت بصره (BOC) فروش برنامه‌ریزی‌شده به دو شرکت چینی را با وجود اعلام اینکه مخالفتی با خریداران چینی ندارد، لغو کرده است. این اقدام پس از آن رخ داد که شورون درخواست بغداد را رد کرد. شرکت نفت بصره به‌دنبال شرکتی آمریکایی برای متنوع کردن سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی است زیرا شرکت‌های چینی پیش از این نیز حضور بسیار گسترده‌ای در این بخش داشته‌اند.

 گفتنی است، قراردادهای بلندمدت خدمات فنی عراق به تایید شرکت نفت بصره نیاز دارد و این شرکت نیز با همان حقوق و مفاد حق خرید دارد. بغداد اعلام کرد شرکت نفت بصره یا هر شرکت دولتی دیگری می‌تواند سهم اکسون موبیل را بخرد، اما این شرکت با قیمتی که دولت بغداد اعلام کرده موافق نیست.

یکی از مقام‌های نفتی عراق در این باره گفت: این اختلاف‌ها فرصت عراق برای توسعه بخش انرژی را نابود می‌کند و دیگر شرکت‌های نفت خارجی جرات نمی‌کنند در پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند. شرکت‌های خارجی مدت‌هاست به‌دلیل متعهد نبودن عراق به قراردادها ناراضی هستند. به این ترتیب بازگشت سرمایه ناچیز کنونی برای آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.