جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 12 April , 2024 ساعت ×
تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری بخشی فلزات در بورس
15 اسفند 1401 - 12:25
شناسه : 34052
علی‌اکبر ایرانشاهی، سرپرست مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس گفت: درخواست‌هایی در خصوص تاسیس صندوق در صنعت فلزات وجود دارد و به‌زودی موافقت اصولی چندین صندوق سرمایه‌گذاری بخشی در صنعت مذکور را صادر خواهیم کرد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش فلزات‌نیوز، علی‌اکبر ایرانشاهی با اشاره به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مزایای مشترک و همچنین منحصر به فرد هستند، خاطرنشان کرد: مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها یکی از مزایای مشترک مابین صندوق‌های سرمایه‌گذاری است؛ ترکیب دارایی و انتخاب نمادهای ارزنده در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌طور اصولی انجام خواهد شد و به این واسطه بیشترین منفعت به سرمایه‌گذاران می‌رسد.

وی تشریح کرد: به‌طور کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی ملزم هستند که بیش از ۳۰ درصد دارایی‌های خود را حداقل در ۳ صنعت سرمایه‌گذاری کنند و از این بابت صندوقی متنوع به‌حساب می‌آیند. البته صندوق‌های بخشی (Sector Fund) نیز جزئی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی به‌حساب می‌آیند اما شرایط و ویژگی‌های متفاوتی دارند.

ایرانشاهی بیان کرد: ویژگی منحصر به‌فرد صندوق‌های بخشی مربوط به تمرکز سرمایه‌گذاری بخش عمده منابع در یک صنعت بخصوص می‌شود. این صندوق به نیاز سرمایه‌گذارانی پاسخ می‌دهد که نسبت به سرمایه‌گذاری در یک صنعت مشخص، دیدگاه مثبتی دارند اما نسبت به انتخاب صحیح و بهینه نمادها دچار تردید هستند. این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند بازدهی خوبی برای اشخاص غیرمتخصص ایجاد کند.

سرپرست مرکز نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس درمورد این پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه درخواست جدیدی برای تاسیس صندوق بخشی وجود دارد؟ گفت: درخواست‌های زیادی برای تاسیس صندوق بخشی به اداره نظارت بر نهادها ارسال شده است.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبه هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اکنون فقط امکان صدور مجوز صندوق سرمایه‌گذاری بخشی را در ۲ صنعت شیمیایی و فلزات اساسی داریم؛ البته با بررسی شرایط بازار و عملکرد صندوق بخشی، تاسیس صندوق بخشی در سایر صنایع به اعضای هیئت‌مدیره ارائه شده است.

ایرانشاهی در تکمیل سخنان خود، افزود: درخواست‌هایی در خصوص تاسیس صندوق در صنعت فلزات وجود دارد و به‌زودی موافقت اصولی چندین صندوق سرمایه‌گذاری بخشی در صنعت مذکور را صادر خواهیم کرد. همچنین درخواستی برای تبدیل یک صندوق سرمایه‌گذاری مختلط به بخشی نیز وجود دارد که احتمالا تا هفته آینده مجوزهای لازم برای تغییر ماهیت آن صادر خواهد شد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.