پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
تامین بخشی از لکوموتیو مورد نیاز طی مذاکره با روسیه
20 اردیبهشت 1401 - 17:31
شناسه : 27600
مدیرعامل شرکت راه‌آهن خبر داد: مدیرعامل شرکت راه‌آهن از مذاکره با مقامات حمل‌ونقلی روسیه درباره تکمیل راه‌آهن رشت-آستارا، اصلاح و برقی‌سازی خط ریلی اینچه برون-گرمسار و تامین بخشی از لکوموتیو مورد نیاز کشور خبر داد و گفت: راه‌آهن در حال تسویه تدریجی بدهی معوقه خارجی است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه‌آهن، درباره دستاوردهای ریلی سفر خود به روسیه، اظهار داشت: در سفر به روسیه که با حضور وزیر راه و شهرسازی و همچنین مسئولان حوزه‌های حمل‌و نقل دریایی، هوایی و جاده‌ای کشور انجام شد، سه دیدار مهم در خصوص موضوعات ریلی رخ داد و مذاکرات مطلوب و رو به جلو در بالاترین سطح مقامات حوزه حمل‌و نقل ریلی دو کشور برگزار شد.

وی افزود: یک دیدار با ویتالی ساولیف وزیر حمل‌و نقل روسیه، بلازاروف رییس راه‌آهن این کشور و دیداری با پاولوف، قائم‌مقام راه‌آهن روسیه برگزار شد. همچنین در این سفر، تفاهم‌نامه جامع حمل‌ونقل بین وزیر حمل‌ونقل روسیه و وزیر راه و شهرسازی ایران امضا شد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به تفاهم‌های حاصل شده در زمینه ناوگان،‌ گفت: این تفاهم‌ها پیشرفت و توسعه مشهود کریدور شمال-جنوب را در پی خواهد داشت.

صالحی بیان کرد: کریدور شمال-جنوب بنادر جنوبی ایران یعنی بندر شهید رجایی، بندر امام خمینی (ره) و بندر چابهار را از طریق مرزهای اینچه‌برون در شرق دریای خزر، آستارا در غرب و بنادر شمالی از جمله امیرآباد، کاسپین و انزلی به روسیه، همسایه‌های شمالی ایران و اروپای شرقی متصل خواهد کرد.

وی تکمیل راه آهن رشت-آستارا، اصلاح و برقی‌سازی خط ریلی اینچه‌برون-گرمسار و تامین بخشی از لکوموتیو مورد نیاز کشور را از جمله موضوع‌های مورد گفت‌وگو در این سفر اعلام کرد. با افزایش تنش روسیه و غرب و کاهش مبادلات فی مابین، حجم تجارت روسیه با کشورهای آسیایی و آفریقایی افزایش می‌یابد.

راه‌آهن درحال تسویه تدریجی بدهی معوقه خارجی است

مدیرعامل شرکت راه‌آهن  اضافه کرد: با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی ایران که به اصطلاح چهارراه تجارت جهانی است و نیز تنش‌های رو به افزایش روسیه با اروپا و آمریکا، شاهد افزایش تمایل مقامات این کشور به گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران در حوزه ترانزیت هستیم.

صالحی با تاکید بر استقبال ایران از این موضوع ابراز امیدواری کرد که با استفاده از فرصت تاریخی پیش آمده، بتوان حداکثر منافع را برای ملت ایران به دست آورد و نباید اجازه داد این فرصت تاریخی به دلیل اهمال و سستی‌ها، موقعیت نشناسی‌ها و حتی نفوذها، از دست برود. مقامات راه‌آهن روسیه، از بدحسابی‌ سال‌های گذشته راه‌آهن ایران در عدم پرداخت بدهی‌ها گلایه کردند که یکی دیگر از میراث به جا مانده از دوره‌های گذشته به شمار می‌رود.

صالحی در پایان با اشاره به بدهی‌های معوقه چند هزار میلیارد تومانی به پیمانکاران داخلی و چند میلیون دلاری به کشورهای مختلف خارجی، خاطرنشان کرد: با حمایت‌های دولت، در حال تسویه کردن تدریجی این بدهی‌ها هستیم.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.