پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
تامین مالی برای احداث واحدهای فرآوری در استان ها توسط ایمیدرو
21 آبان 1399 - 11:30
شناسه : 1359
رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: اجرای برنامه های این سازمان در توسعه صنعت گوهرسنگ استان های خراسان رضوی، قم، کرمان، اصفهان در قالب تفاهم نامه با استانداری ها سرعت می گیرد. وی افزود: ایمیدرو آمادگی دارد تا تامین مالی واحدهای فرآوری گوهرسنگ ها در استان ها را از محل منابع صندوق سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به عهده گیرد.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در جلسه پایش استانی اقدامات ایمیدرو در حوزه گوهرسنگ ها که با حضور استانداران کرمان و قم برگزار شد، افزود: انعقاد تفاهم نامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری ها در بخش گوهرسنگ ها، به تعیین تعهدات بین دو طرف منجر و سبب تسریع در اجرای این مهم می شود.

وی گفت: در این تفاهم نامه ها توسعه اکتشاف، استخراج، احیاء معادن کوچک، تامین مالی برای احداث واحدهای فرآوری، بازار و اشتغالزایی با محوریت رونق مشاغل خانگی مورد توجه است.

آموزش

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه های آموزشی در بخش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، گفت: در راستای برنامه های عملیاتی حاصل از سند توسعه صنعت گوهرسنگ کشور، مقرر شد در پنج استان دارای گمرک تخصصی (تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، یزد و اصفهان) تجهیز مراکز و برگزاری دوره های آموزشی صورت بگیرد.

وی افزود: این آموزش در راستای گوهرشناسی (سنگ های رنگین و الماس) و اصالت سنجی و ارزش گذاری گوهرسنگ ها، به مدت ۱۵۰ ساعت در استان های فوق برگزار می شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: تاکنون ۱۰ عنوان پژوهشی در حوزه گوهرسنگ ها تدوین شده است. از این تعداد، سه طرح پژوهشی برجسته در بخش ” اکتشاف یاقوت سرخ در مرمریت های خاش”، “بهسازی پلیمری فیروزه های نیشابور” و “اکتشاف و بررسی گوهرسنگ های پگماتیت های محور قروه – گلپایگان” مورد توجه است.

کرمان

رئیس هیات عامل ایمیدرو در خصوص اقدامات و برنامه های این سازمان در استان کرمان گفت: ایمیدرو تامین مالی واحدهای فراوری معرفی شده از سوی استانداری کرمان را بر عهده خواهد گرفت.

حمایت از سوی صندوق بیمه

وی با بیان اینکه تامین مالی از محل اعتبارات صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی انجام می شود، افزود: کارگروهی از سوی ایمیدرو با هدف برنامه هایی برای توسعه صنعت گوهرسنگ ها در کرمان شامل بخش های اکتشاف، استخراج، فراوری و بازار به این استان اعزام خواهند شد.

در ادامه این جلسه محمدجواد فدایی استاندار کرمان طی سخنانی گفت: این استان ظرفیت های قابل توجهی به ویژه در حوزه های گارنت، فیروزه و عقیق دارد.

فدایی افزود: استان کرمان سالانه ۵۵۰۰ تن استخراج سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی دارد و با توجه به اهتمام به توسعه این صنعت، به طور حتم شکوفا شدن این ظرفیت، به ایجاد اشتغال فراگیر منجر می شود.

وی گفت: استانداری حمایت لازم برای اجرای برنامه های ایمیدرو در توسعه صنعت گوهرسنگ ها را خواهد داشت.

قم

غریب پور در خصوص برنامه های توسعه ای ایمیدرو در استان قم، گفت: اجرای برنامه های آموزشی، سازماندهی معادن، اکتشاف و توسعه زیربناها در استان قم توسط ایمیدرو انجام خواهد شد.

وی افزود: “تامین مالی” مهم ترین رویکرد این سازمان در توسعه بخش معدن در استان قم است.

در ادامه بهرام سرمست استاندار قم با بیان اینکه کمیته گوهرسنگ ها در این استانداری تشکیل شده است، گفت: بازار “شمسه قم” محلی است که برای تولید و توزیع گوهرسنگ ها تعیین شده است.

سرمست با بیان اینکه این مجموعه دارای ۴۰ واحد صنفی است، عنوان کرد: از سوی دیگر احداث شهرک عقیق در مساحتی بالغ بر پنج هکتار توسط استانداری پیگیری می شود.

در این جلسه که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، نمایندگان استانداری اصفهان، خراسان رضوی، گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و اداره کل استاندارد استان اصفهان حضور داشتند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.