دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
تحقق اهداف فولاد، ‌نیازمند انسجام اجزای زنجیره است
14 بهمن 1399 - 9:50
شناسه : 6233
رییس هیات عامل ایمیدرو: رییس هیات عامل ایمیدرو در هفتمین همایش استیل پرایس، گفت: برای تحقق اهداف زنجیره فولاد،‌ نیازمند انسجام و هماهنگی بیشتری درون اجزای این زنجیره هستیم.
ارسال توسط : منبع : ایمیدر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه‌اله جعفری در هفتمین همایش استیل پرایس در جمع مدیران و کارشناسان صنعت فولاد، اظهار داشت: برای برنامه‌ریزی دقیق و عملیاتی، ارتباط بیشتر و سازمان یافته، بخش‌های بالادستی همچون اکتشاف تا حلقه‌های پایین زنجیره، ضرورت دارد.
وی چنین انسجامی را سبب توسعه، رشد اشتغال و سرمایه‌گذاری دانست و افزود: با فعالیت سیستمی و سازماندهی مطلوب بین اجزای زنجیره،‌ می‌توان اهداف توسعه‌ای بخش معدن و صنایع معدنی و به ویژه فولاد را محقق کرد.

برنامه جدید حفاری
رییس هیات عامل ایمیدرو مهم‌ترین نیاز فعلی زنجیره فولاد را اکتشاف ذکر کرد و گفت: بیشترین حفاری صورت گرفته در طول یکسال در محدوده ۱۵۰ هزار متر بوده است اما اکنون ایمیدرو با فعال‌سازی توانمندی‌های داخلی، برنامه افزایش قابل توجه حفاری را پیش رو دارد.
جعفری با اشاره به پهنه‌ها و آنومالی‌های کشف شده سال‌های اخیر، بیان کرد: با احتساب فعالیت بخش خصوصی و ورود ماشین‌آلات جدید، باید در گام بعدی به فکر حفاری در مقیاس‌های بالا باشیم تا بدین ترتیب زمینه تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد و دیگر زنجیره‌های مواد معدنی فراهم شود.
وی افزود: ایمیدرو از حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و کنسرسیوم‌های اکتشاف استقبال می‌کند، همچنین حضور نخبگان برای بهره‌گیری از دانش روز، ‌اهمیت بسزایی دارد.

نیاز بخش ریلی و برق
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین اهمیت زیرساخت‌ها را یادآور شد و عنوان کرد: تحقق اهداف ۱۴۰۴ در این بخش به ۹٫۵ میلیارد یورو نیاز دارد که ۳٫۸ میلیارد مربوط به بخش ریلی و ۲٫۸ میلیارد یورو مربوط به حوزه تامین برق است.
جعفری در ادامه گفت: خوشبختانه سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در حوزه آب ثمربخش بوده و با افتتاح فاز نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی، قرار است پس از رسیدن این خط به سرچشمه کرمان و چادرملو در یزد، فازهای جدیدی از آن اجرایی شود.
وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ از جمله گل‌گهر، چادرملو و ملی مس در توسعه زیرساخت‌ها پیشرو بوده‌اند، تاکید کرد: هدایت نقدینگی این شرکت‌ها به توسعه و همکاری با شرکت‌‌های کوچک برای تحقق اهداف زنجیره فولاد، جزو سیاست‌های ایمیدرو محسوب می‌شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به اهداف نوآورانه زنجیره فولاد اشاره کرد و گفت: طی ۲۰ سال اخیر شاهد تغییرات گسترده‌ای در تولید گریدهای مختلف فولادی بوده‌ایم اما امروزه تولید محصولات سبک با استحکام بالا، مورد نیاز بازار است.

به گفته جعفری، شرکت‌های فولادی توانسته‌اند تا ۶۱ درصد مصرف انرژی را کاهش دهند.
وی در ادامه بیان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و سیاست‌های اجرا شده در صنعت فولاد، شاهد بومی‌سازی ۶۰ تا ۸۱ درصدی بوده‌ایم.

افزایش ظرفیت های تولید
رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه به اهداف توسعه‌ای ۱۴۰۴ دست خواهیم یافت،‌ اظهار کرد: تا پایان سال گذشته ظرفیت تولید کنسانتره ۵۷٫۶ میلیون تن، گندله ۴۷ میلیون تن،‌ آهن اسفنجی ۳۵٫۳ میلیون تن و فولاد خام ۳۷ میلیون تن بوده است که این ارقام تا پایان سال جاری رشد خواهد داشت.
جعفری در پایان خاطرنشان کرد:‌ تا پایان سال ۹۹، ظرفیت تولید کنسانتره آهن ۷٫۵ میلیون تن، گندله سنگ‌آهن ۱۵ میلیون تن، آهن ‌اسفنجی ۱٫۷ میلیون تن و شمش فولاد ۵٫۷ میلیون تن افزوده می‌شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش ظرفیت‌های تولید در صنایع معدنی پرداخت که طی سال‌های ۹۲ تا ۹۸ محقق شده است.
به گفته جعفری، طی ۹ ماهه امسال، تولید محصولات فولادی ۱۰درصد، شمش ۱۲ درصد، آهن ‌اسفنجی ۹ درصد و گندله سنگ‌آهن ۱۱ درصد رشد داشته است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.