سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت ×
تحقق مسیر توسعه با حضور شرکت‌های پروژه محور
24 مرداد 1400 - 12:11
شناسه : 16147
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مطرح کرد؛ مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: متاسافانه در کشور با وجود ذخایر فراوان معدنی، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در فعالیت‌های اکتشافی، تجهیز معادن و بهره‌برداری از معادن توسط دولت کافی نبوده است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی چادرملو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص چالش‌های موجود در اجرای پروژه‎‌های حوزه معدن و صنایع معدنی کشور، اظهار داشت: ایران یکی از کشورهای به شمار می‌آید که از نظر ذخایر معدنی در جهان و خاورمیانه دارای جایگاه ویژه‌ای است. اما با وجود همه این ظرفیت‌ها نتوانسته‌ایم از این ویژگی‌های موجود برای رشد اقتصادی کشور استفاده کنیم.

وی افزود: در حال حاضر عموم معدنکاران با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کنند، لذا طی چند سال اخیر بسیاری از معادن بزرگ و کوچک کشور با موانع گوناگونی در بهره‌برداری و استخراج روبه‌رو شده‌اند که این مشکلات موجب تعطیلی بخش قابل‌توجهی از معادن و کاهش شدید فعالیت بسیاری از آن‌ها شده است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اشاره به شرایط فعلی اقتصاد ایران و تحریم‌های گسترده در این حوزه، یکی از مهمترین مزیت‌های کشور برای عبور از این بحران را توجه بر منابع معدنی و پتانسیل‌های بالقوه در داخل کشور دانست و گفت: معتقدیم با سرمایه‌گذاری در بخش معدن می‌توان ارزش‌افزوده ناشی از فروش و صادرات مواد معدنی را افزایش داد و از سوی دیگر با سرمایه‌گذاری در بخش فراوری باعث رونق اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری شد.

تقی‌زاده بیان کرد: باید توجه داشت که تاکنون با وجود ذخایر فراوان معدنی، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در فعالیت‌های اکتشافی، تجهیز معادن و بهره‌برداری از معادن توسط دولت کافی نبوده است. در همین راستا موانع موجود در صدور مجوز‌های اکتشاف و بهره‌برداری از معادن موجب شده بخش خصوصی واقعی و توانمند در حوزه فعالیت‌های معدنی رغبتی به فعالیت نداشته باشند.

گفتنی است، یکی از مهمترین اولویت‌های بخش معدن برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی که مورد نظر و تاکید مقام معظم رهبری نیز است، اصلاح و ثبات قوانین و مقررات، با توجه به بازارهای صادراتی و ایجاد زمینه‌های مناسب برای ورود فناوری‌های جدید دنیا به کشور مرتبط با این بخش است. در این صورت با توجه به تنوع ذخایر معدنی و ظرفیت بالای این بخش، مشوق‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی فراهم می‌شود و معادن و صنایع معدنی که از محورهای اساسی توســعه اقتصــادی کشــور است، رونــق خواهد یافت و با حمایـت‌های دولت از بخش خصوصی می‌توان موجب تامیــن ماشین‌آلات و تجهیزات، فناوری‌های نوین در امر اکتشاف، تجهیز، فراوری و بهره‌برداری از معادن، ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی و توسعه مناطق محروم، ایجاد زمینه‌های توسعه اقتصادی و رقابت‌پذیری شد.

وی ادامه داد: حدود ۸۳ درصد معادن کشور در مناطق محروم و روستایی استقرار دارند، لذا این مساله اهمیت فعال شدن معادن و استفاده از ذخائر ماده معدنی و در نتیجه اشتغال‌زایی و رفع محرومیت را افزایش می‌دهد. طبق آمارهای اعلام شده تعداد ۶ هزار و ۲۴۲ معدن و صنایع معدنی در ۲۶ استان کشور، همجوار مناطق روستایی و محروم واقع شده‌اند که دارای ذخائر قابل‌توجهی برای استخراج هستند. لذا در صورت بهره‌برداری، علاوه بر ایجاد اشتغال موثر موجب رونق اقتصادی این مناطق خواهند شد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص اهمیت حضور شرکت‌های سهامی عام پروژه در بازار سرمایه به منظور تأمین مالی پروژه‌ها، اذعان داشت: هر چند گسترش بحران ویروس کرونا ضربه غیرقابل انکاری به اقتصاد جهان وارد و کسب و کارها در سطح بین‌المللی و ملی را تحت الشعاع خود قرار داده است، اما همچنان یکی از مزیت‌های مهم اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری جهت توسعه فعالیت‌های معدنی و مجتمع‌های فولادسازی کشور به شمار می‌آید و به اعتقاد بنده بهترین منبع تامین مالی برای توسعه این فعالیت‌ها، ورود شرکت‌هایی سرمایه‌پذیر و پروژه محور به بازار بورس و برخورداری از سرمایه‌های خرد و کلان این بازار است؛ چراکه صنعت فولاد در ردیف صنایع بزرگ با تکنولوژی عظیم و پیشرفته محسوب شده و به علت تاثیر زیادی که در جهت توسعه سایر صنایع کشورها دارد، به عنوان صنعت مادر نیز شناخته می‌شود.

 تقی‌زاده عنوان کرد: هر کشـوری که مـراحل اولیـه توسعـه و ایجاد زیربناها را سپری می‌نماید، می‌بایست اقدام به ایجاد صنایع مادر کند، لذا در شرایط فعلی و با توجه به مواردی که اشاره شد سرمایه‌گذاری شرکت‌های توانمند در مجموعه‌های پروژه محور می‌تواند مسیر توسعه را هدفمند نماید، از این رو شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بررسی همه جوانب امر تصمیم به مشارکت با ۱۷ درصد سهم در شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات نموده و به زودی وارد بازار بورس خواهد شد.

وی یادآور شد: تجلی به عنوان اولین شرکت پروژه محور علاوه براینکه می‌تواند بازوی توسعه طرح‌های شرکت‌های فعال در این صنعت باشد، توانای توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری و روش‌های نوین تامین مالی را نیز دارد و در این راستا حتی می‌تواند بازدهی و سودآوری سهامداران را تضمین کند. این شرکت هم‌اکنون در اجرای چندین پروژه بزرگ تولید فولاد، کلاف، آهن‌اسفنجی، کنسانتره سنگ‌آهن و گندله سنگ‌آهن مشارکت دارد و پروژه‌های دیگری نیز در حوزه‌های تولیدی و حمل و نقل ترکیبی در دستور کار قرار داده است که بازدهی و سودآوری بالایی خواهند داشت. 

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، تصریح کرد: مزیت اینگونه شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری مستقیم عموم مردم در پروژه‌های منتخب، امکان جذب سپرده‌های خرد و هدایت آن‌ها به پروژه‌های عظیم، تسهیل در تامین مالی پروژه‌های میان‌مدت و بلندمدت، کم‌هزینه‌ترین و سریع‌ترین روش تامین مالی پروژه‌های منتخب، توسعه ابزارهای نوین کنترل کمی و کیفی وسرعت‌بخشی در تکمیل پروژه‌ها است.

تقی‌زاده در پایان با یادآوری دورنمای ترسیم شده در طرح جامع فولاد کشور، خاطرنشان کرد: براساس آخرین پایش‌های انجام شده در خصوص اهداف برنامه‌های تولید فولاد در سال ۱۴۰۴، جهت حصول به برنامه ۵۵ میلیون تن فولادخام، نیاز به ۸۰ میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن است که  به منظور تولید این مقدار محصول می‌بایست ۱۶۲میلیون تن سنگ‌آهن از معادن استخراج شود.

شایان ذکر است که ظرفیت ایجاد شده تا پایان سال ۱۳۹۹ حدود ۹۵ میلیون تن و پیش‌بینی تا سال ۱۴۰۴ حداکثر تا ۱۴۰ میلیون تن است که مقدار ۲۲ میلیون تن در این بین کسری وجود دارد. لذا چنانچه عملیات اکتشافی جدید و افزایش ذخایر سنگ‌آهن مورد نیاز صنایع فولاد کشور انجام نپذیرد، بزودی صنعت فولاد کشور نیز دچار رکود و یا وابسته به واردات مواد خام می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.