سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024 ساعت ×
تداوم روند صعودی قیمت نفت
06 تیر 1402 - 14:53
شناسه : 34636
قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه 6 تیر ماه تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به بی‌ثباتی سیاسی در روسیه و احتمال اختلال عرضه این کشور و همچنین امیدواری به بهبود تقاضا برای سوخت در طول سفرهای تابستانی در آمریکا، افزایش یافت.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش «فلزات‌نیوز»، بهای معاملات نفت برنت با ۳۷ سنت افزایش، به ۷۴ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۲ سنت افزایش، به ۶۹ دلار و ۷۹ سنت در هر بشکه رسید. معاملات نفت برنت روز گذشته با ۰.۵ درصد افزایش و وست تگزاس اینترمدیت با ۰.۳ درصد افزایش بسته شده بود.

پس از اینکه نیروهای نظامی واگنر تحت یک توافق که پیشروی سریع آن‌ها به سوی پایتخت را متوقف کرد، از شهر جنوبی روستوف خارج شدند، روز ابتدایی هفته از وقوع درگیری میان مسکو و این گروه نظامی جلوگیری شد.

تحلیلگران گروه «ANZ» در این باره نوشتند: در پی تحولات آخر هفته گذشته، رضایت معامله‌گران از ادامه نفوذ نفت روسیه به بازارهای بین‌المللی را دیگر نمی‌توان به همان اندازه فرض کرد. در بحبوحه ریسک ناآرامی بیشتر، این وضعیت احتمالا باعث ایجاد پریمیوم ریسک در قیمت نفت می‌شود.

این چالش پرسش‌هایی را درباره تسلط پوتین بر قدرت و نگرانی‌هایی را نسبت به احتمال اختلال عرضه نفت روسیه برانگیخت.

پس از وعده عربستان سعودی برای کاهش تولید از ماه ژوئیه، عرضه کمتر مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده است. تحلیلگران موسسه بی ام آی ریسرچ در یادداشتی نوشتند: کاهش یک میلیون بشکه‌ در روز که به صورت یک‌ جانبه توسط عربستان سعودی اعلام شد و قرار است در ماه ژوئیه اجرایی شود، همراه با تقاضای فصلی قوی‌تر، می‌تواند به محدود شدن بیشتر عرضه فیزیکی نفت در سه ماهه سوم کمک کند. با این حال، این تحلیلگران هشدار دادند که احساسات شکننده بازار، احتمالا هر گونه افزایش قیمت را محدود خواهد کرد.

قیمت نفت هفته گذشته به دلیل نگرانی از اینکه افزایش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا ممکن است تقاضا برای سوخت را کاهش دهد و همچنین ناامیدی سرمایه‌گذاران از بهبود اقتصادی چین، حدود ۳.۶ درصد کاهش یافت.

معامله‌گران همچنین به دنبال نشانه‌هایی از افزایش تقاضا برای سوخت‌های حمل‌‌و‌نقل مانند بنزین در آمریکا پیش از فصل اوج رانندگی تابستانی هستند.

تحلیلگران «ANZ» افزودند: انجمن خودروی آمریکا تخمین می‌زند که ۴۳ میلیون راننده در تعطیلات آخر هفته روز استقلال، ۵۰ مایل یا بیشتر از خانه‌های خود رانندگی خواهند کرد که ۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ است.

تحلیلگران جی پی مورگان در یادداشتی نوشتند: تقاضای جهانی برای بنزین با تقاضای قوی در آمریکا بر مبنای سال به سال، به میزان ۳۶۵ هزار بشکه در روز رشد کرد.

نظرسنجی رویترز از پنج تحلیلگر نشان داد که ذخایر نفت و بنزین آمریکا در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن، کاهش یافته است. آمار ذخایر نفت و سوخت آمریکا روز سه‌شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز بعد از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.