دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
تسریع در تکمیل زنجیره فولاد در غرب کشور
24 اردیبهشت 1401 - 17:06
شناسه : 27745
در بازدید مدیرعامل «ومعادن» از طرح گندله‌سازی دو میلیون تنی صبا امید غرب خاورمیانه مطرح شد: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: شرکت صبا امید غرب خاورمیانه در حال تکمیل عملیات اجرای فاز اول پروژه گندله‌سازی به ظرفیت یک میلیون تن و آماده‌سازی شرایط برای اجرای فاز دوم پروژه به منظور دستیابی به ظرفیت تولید در مجموع دو میلیون‌ تن گندله در سال است.
ارسال توسط : منبع : روابط‌عمومی ومعادن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در بازدید اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، از پروژه گندله‌سازی صبا امید، روند پیشرفت فیزیکی پروژه و چالش‌ها و مشکلات موجود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طی این بازدید که با همراهی معاونین «ومعادن» و مدیران عامل شرکت‌های تجلی و صبانور و جمعی از مسئولین شرکت‌های مرتبط با پروژه برگزار شد، گزارشی مبسوط توسط مجریان طرح ارائه شد. در گزارش یاد شده پیشرفت فیزیکی طرح حدود ۲۶ درصد اعلام شد و کارهای انجام شده در بخش‌های مختلف طرح به همراه مستندات مربوطه و چالش‌ها و موانع موجود مورد بررسی قرار گرفت. ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده توسط عوامل و مجریان طرح، رهنمودها و مواردی را جهت پیشبرد بهتر کار توسط سعدمحمدی مطرح شد.

وی ضمن تاکید بر تسریع روند اجرای طرح، افزود: برای تحقق هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در سال ۱۴۰۴ که در سند توسعه ایران اسلامی عنوان شده، نیاز است سالانه به میزان ۷۸ میلیون تن گندله در کشور تولید شود و اجرای طرح احداث کارخانه گندله‌سازی صبا امید غرب، از جمله پروژه‌هایی است که در راستای انجام این مهم و تکمیل زنجیره آهن و فولاد در استان کردستان برنامه‌ریزی شده است. با توجه به سرمایه‌گذاری‌های مهمی که در غرب کشور در قالب فولاد کردستان توسط هلدینگ صورت گرفته، لازم است برای تامین خوراک کارخانه یادشده، طرح گندله‌سازی صبا امید غرب، در زمان‌بندی پیش‌بینی شده به نتیجه برسد. به سرعت اجرای پروژه با حفظ استانداردهای کمی و کیفی باید افزوده شود و هرگونه پشتیبانی و تامین مالی لازم را در این خصوص انجام خواهیم داد.

هدف‌های والای ومعادن

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات توجه ویژه به موضوع ایمنی کار را از اولویت‌های اجرای طرح برشمرد و با تاکید بر لزوم استفاده به‌جا و بهینه از منابع منطقه، مجریان طرح را به استفاده از پساب برای تامین آب کارخانه و آینده‌نگری در خصوص سایر نیازهای کارخانه به‌ویژه تامین برق، برنامه‌ریزی در خصوص استخدام و آموزش نیروی انسانی با اولویت نیروهای محلی فراخواند.

یادآوری می‌شود طرح احداث کارخانه دو میلیون تنی گندله‌سازی صبا امید غرب خاورمیانه، از جمله پروژه‌های ۴۸‌گانه پیشران پیشرفت اقتصادی کشور است که در زمینی به مساحت ۲۸ هکتار واقع در بخش کرانی شهرستان بیجار با فاصله ۴۰ کیلومتری معادن صبانور در حال اجرا است و سهامداران اصلی، آن را دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن» یعنی «شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور» و «شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات»، تشکیل می‌دهند.

لزوم توجه ویژه به موضوع اکتشاف

مدیرعامل ومعادن در ادامه سفر خود به استان کردستان از مجموعه کارخانه یک میلیون تنی تولید کنسانتره و معادن شهرک نیز بازدید کرد که در این برنامه، طرح جامع اکتشاف ۱۴۰۱، در محدوده‌های باباعلی، گلالی، شهرک، ظفرآباد و صاحب سقز مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه، مدیران مجتمع صبانور در خصوص روند رو به رشد تولید کنسانتره در مجموعه، گزارش مفصلی را ارائه کردند.

سعدمحمدی ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت‌ گرفته و با تاکید بر توجه جدی و عملیاتی به موضوع اکتشاف به عنوان اولین و مهم‌ترین قدم در توسعه فعالیت‌های صبانور، از مسئولین این مجموعه خواست در اسرع وقت برنامه عملیاتی خود را در موضوع اکتشاف ارائه کند. هلدینگ از ظرفیت‌های خود برای تامین تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز جهت تسریع عملیات اکتشاف و حفاری در شرکت صبانور و سایر شرکت‌های زیرمجموعه استفاده خواهد کرد.

وی بیان کرد: برای بالابردن بهره‌وری تولید کارخانه کنسانتره، لازم است از تیم‌های فنی و ظرفیت‌های مشاوره و مجموعه‌های دانش‌بنیان به ‌درستی استفاده شود تا مشکلات موجود کاملا مرتفع شود. از مدیران صبانور این درخواست را داریم که برنامه جامع صبانور در سه بخش اکتشاف، معادن و کارخانه با زمان بندی مشخص تدوین و به هلدینگ ارائه شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، اذعان کرد: لازم است تمهیداتی به کار گرفته شود تا فرصت‌های از دست رفته به خاطر معضل کمبود برق یا آب در واحدهای تولیدی به حداقل ممکن برسد.

لزوم بهبود فراوری باطله، اصلاح انفجار، طراحی ساختار معدن و تامین تجهیزات جدید در حمل‌ونقل برای کاهش هزینه‌ تمام شده نیز از جمله موضوعاتی بود که در جلسه با مسئولین مجتمع مورد بحث قرار گرفت.

شایان ذکر است که مجموعه معادن شهرک در شمال شرق استان کردستان واقع شده و هفت آنومالی دارد که عملیات استخراج از سه آنومالی آن صورت می‌گیرد. این محدوده دارای حدود ۴۴ میلیون تن ذخیره قطعی است.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.