شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
تشکیل فراکسیون حمایت از معادن زغال‌سنگ در مجلس
17 آبان 1400 - 13:41
شناسه : 20215
براساس گزارش‌های منتشر شده، در راستای اجرایی کردن دستور ریاست جمهوری جهت خودکفایی در تولید زغال‌سنگ، فراکسیون حمایت از معادن زغال‌سنگ در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، در جلسه اخیر فعالان حوزه زغال‌سنگ با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص جایگاه حساس معادن این محصول و لزوم اجرایی کردن دستور ریاست جمهوری جهت خودکفایی در تولید زغال‌سنگ مباحثی مطرح شد. همچنین در این جلسه با تاکید بر توجه به شرایط سخت این معادن، باید دولت نگاهی ویژه به این حوزه داشته باشد؛ چراکه با توجه به ذخایر عظیم زغال‌سنگ در کشور نباید واردکننده این محصول باشیم. لذا در این جلسه نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کردند باید با یک برنامه‌ریزی جهت اقتصادی نمودن تولید زغال‌سنگ، کشور را از یک واردکننده به صادرکننده تبدیل کنیم.

در ادامه این جلسه ضمن ارائه پیشنهاداتی برای حل مشکلات معادن زغال‌سنگ در جهت هم‌اندیشی و هماهنگی سیاست‌های کل کشور، فراکسیون نمایندگان مناطق زغال خیز ایران با محوریت کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. در ادامه مصوبات کامل این جلسه را می‌خوانید:

  1. با توجه به قیمت تمام شده تولید زغال‌سنگ در ایران و همچنین قیمت‌های جهانی زغال‌سنگ مشابه زغال پایه ایران جهت استمرار حیات معادن فعلی و تشویق سرمایه‌گذاری در معادن زغال‌سنگ جهت کاهش واردات غیرقابل توجیه مقرر شد در فرمول نرخ برابری ۲۶٫۵ درصد زغال‌سنگ نسبت به فولاد تجدید نظر بنیادی شود.
  2. با توجه به اینکه جهت تعیین نرخ برابری ماهیانه قیمت زغال‌سنگ نسبت به فولاد در حال حاضر فقط نرخ فروش داخلی مبنا است مقرر شد پیگیری لازم از سوی رییس کمیسیون اقتصادی جهت اصلاح این روش به روش جدید بر مبنای نرخ شمش معدل قیمت فروش داخلی و خارجی بر مبینای کدال فولاد خوزستان قرار گیرد.
  3. با توجه به مشکلات پرداخت فوق‌العاده مشاغل سخت و زیان‌آور کارگران زحمتکش زغال‌سنگ مقرر شد از سازمان تامین اجتماعی پیگیری شود که همانند منطقه طبس معادن زغال‌سنگ کل کشور بتوانند این فوق‌العاده را به صورت ماهیانه در قالب لیست بیمه پرداخت کنند.
  4. در جهت کمک به احیا معادن زغال‌سنگ و تشویق سرمایه‌گذاری در این حوزه به منظور خودکفایی مقرر شد پیگیری لازم از سوی رییس کمیسیون اقتصادی جهت معافیت ۱۰ ساله حقوق دولتی معادن کشور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستور کار قرار گیرد.
  5. پیشنهاد شد در جهت هم‌اندیشی و هماهنگی سیاست‌های کل کشور فراکسیون نمایندگان مناطق زغال خیز کشور با محوریت کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.