یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024 ساعت ×
تعمیرات اساسی کنورتور شماره ۲ ذوب‌آهن با موفقیت به اتمام رسید
06 تیر 1400 - 15:51
شناسه : 14389
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت برنگهداری و تعمیرات شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: همزمان با تعمیرات اساسی ایستگاه ریخته‌گری شماره 5، نصب برج‌های خنک‌کننده هیبریدی ایستگاه ریخته‌گری شماره 5، تعمیرات اساسی آگلوماشین شماره 4 و تعمیرات اساسی کوره بلند شماره 2، عملیات تعویض لوله‌های اکران دیگ کنورتور شماره 2 نیز با موفقیت انجام شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، محمدرضا یزدان پناه مدیر برنامه‌ریزی و نظارت برنگهداری و تعمیرات شرکت ذوب‌آهن اصفهان، اظهار داشت: در تعمیرات کنورتور شماره ۲ با توجه به گذشت بیش از ۵ سال از تعویض کلی لوله‌های اکران دیگ، لایه داخلی لوله‌های دیگ از ارتفاع ۱۴ تا ۲۲ متری تعویض و کلیه عیوب مرتبط، کلکتورها و فیلترهای اکران‌ها اصلاح شد. با این کار علاوه بر افزایش راندمان انتقال حرارت کنورتور، توقفات مکرر ناشی از اشکالات کاهش و تولید فولاد نیز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در تعمیرات اخیر باتوجه به دفورمگی و فرسودگی و آبریزی شدید لوله‌­های اکران، برنامه‌ریزی­ لازم جهت توقف ۲۱ روزه کنورتور شماره ۲ بر مبنای تعویض ردیف داخلی لوله‌­های اکران دیگ از ۱۴ تا ۲۲ متری به صورت سه شیفت و جهت راه‌اندازی هرچه سریع‌تر کنورتور انجام شد.

گفتنی است، پیش از این نیز با محوریت فعالیت تعمیراتی لوله­‌های دیگ در سال ۱۳۹۵ چهار وجه اکران‌­ها از ۱۴ تا ۲۵ متری (شامل دو ردیف داخلی و خارجی دیگ طی ۲۴ روز) و در سال ۱۳۹۹ به مدت ۱۶ شبانه روز ردیف‌های بیرونی لوله‌ها تا ارتفاع ۶ متری اکران عقب از بالای رینگی تعویض شده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت برنگهداری و تعمیرات شرکت ذوب‌آهن اصفهان، گفت: کنورتور شماره ۲ از ساعت ۲۰ مورخ ۲۶ اردیبهشت ماه متوقف و پس از تخریب نسوز، فعالیت‌­های مکانیکی از بامداد ۲۷ اردیبهشت ماه مجدد فعالیت خود را آغاز کرد. با اتمام فعالیت‌های مهم مکانیکی مانند تعویض دوازده شاخه ریل فولادبر، دوازده شاخه دامکار، ده صفحه ریلی زیر کنورتور و دمونتاژ تجهیزات مکنده شماره ۲ (جهت نقشه‌برداری از تجهیزات آن و مونتاژ مجدد)، عملیات نسوز چینی از ۹ خردادماه آغاز و ۱۱ خردادماه به اتمام رسید. در ادامه و پس از تست و آبگیری دیگ، این کنورتور، ۱۶ خردادماه به مدار تولید پیوست.

اتمام تعمیرات کنورتور پس از ۲۱ روز

محمود شفیعی معاون برنامه‌ریزی و تعمیر تجهیزات مکانیک مهندسی نت در رابطه با این تعمیرات، بیان کرد: کلیه فعالیت‌های آمادگی تعمیرات مانند خم‌کاری، ساخت شاسی پنل‌ها، نصب، فیتاپ و جوشکاری لوله‌ها روی شاسی‌ها و همچنین عملیات تنش‌زدایی از لوله‌ها پس از کنترل، اندازه‌برداری و بررسی دیگ در توقفات مختلف کوتاه قبل از آغاز تعمیرات اساسی انجام و مورد بررسی دقیق قرار گرفت. با این کار کلیه فعالیت‌های حین توقف کنورتور در کم‌ترین زمان ممکن نسبت به سوابق تعمیرات مشابه و در ۲۱ روز به اتمام رسید.

آغاز بازسازی کلکتورها

محمدرضا اسماعیل‌زاده معاون تجهیزات انرژتیک فولادسازی، تصریح کرد: علاوه بر تعویض لوله‌های اکران دیگ ۲ به علت نفوذ آب و فرسودگی زیاد لوله‌ها و در نتیجه افزایش راندمان تولید، بازسازی کلکتورهای ۱۸ متری، بازکردن درپوش درام و تعویض اتصالات، بازسازی بیلی پارت تصفیه گاز، سرویس و آچارکشی فیلترهای اکران، سرویس و تعویض والوهای پمپ‌خانه سیرکولاسیون و اجرای عملیات نقشه‌برداری از مجموعه کیسینگ مکنده ۲ جهت ساخت و تعویض، در دستورکار شرکت قرار گرفت. با توجه به اجرای موفق تعمیرات اساسی کنورتور شماره ۲، عملیات مشابهی نیز در دیگ‌های ۲ و ۳ با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و استفاده از تجربیات این تعمیرات انجام خواهد شد.

ضرورت حفظ لوله‌های لایه دوم

جعفر امیدی مدیرعامل شرکت توسعه صنعت لنجان با اشاره به ضرورت اتمام هرچه سریع‌تر فعالیت‌های مرتبط با دیگ۲،  عنوان کرد: برنامه‌ریزی لازم جهت تامین نیروهای انسانی متخصص با پوشش‌دهی ۲۴ ساعته فعالیت‌های داخل دیگ در طول تعمیرات توسط شرکت توسعه صنعت لنجان انجام شد.

وی در پایان با اشاره به چالش‌های متعدد پیش رو در این تعمیرات، خاطرنشان کرد: با توجه به تعویض تنها یک لایه از لوله‌های اکران، ضروری است تا در کلیه مراحل برشکاری، از لوله‌های لایه دوم حفاظت کامل به عمل آید. لذا علاوه بر اجرای سریع فعالیت‌ها، کلیه نظارت‌های لازم جهت اجرای دقیق و با کیفیت آن‌ها نیز در کل ۲۱ شبانه روز تعمیرات لحاظ شده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.