یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۴۰۲ Sunday, 18 February , 2024 ساعت ×
تغییر دیدگاه مرکز تحقیقات فراوری موادمعدنی به توسعه بخش خصوصی ضروری است
04 اسفند 1400 - 12:02
شناسه : 24967
رییس هیات عامل ایمیدرو در نشست با رییس مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران بر لزوم تغییرنگاه برای ایجاد تحول در این مرکز و توسعه فعالیت بخش خصوصی تاکید کرد.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه‌الله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو در نشست با رییس مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران، اظهار داشت: مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران پتانسیل و بستر مناسبی است تا بتوان با تغییر نگاه در آن، به توسعه و رشد شرکت‌های بخش خصوصی در تحقیقات فراوری مواد معدنی کمک کرد.

وی افزود: از آنجا که سرعت تصمیم‌گیری در بخش خصوصی بیشتر از سازمان‌های دولتی است، نباید مانع رشد شرکت‌های خصوصی شد و از امکانات مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران می بایست در این راستا استفاده کرد. اگر این دیدگاه تغییرکند و برنامه‌ها براساس توسعه و ایجاد بستر مناسب برای حرکت شرکت‌های خصوصی تنظیم شود، نه تنها در کسب درآمد، ثبت اختراع و افزایش تعداد نمونه‌ها شاهد رشد خواهیم بود، بلکه این مرکز به جای اجرا به عنوان محور این فعالیت‌ها قرار خواهد گرفت.

رییس هیات عامل ایمیدرو، گفت: جایگاه مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران به عنوان زیرمجموعه ایمیدرو که سازمانی توسعه‌ای است نباید بنگاه‌داری باشد، بلکه باید به دنبال توسعه، تولید دانش و توزیع آن در سطح مراکز دیگر باشد. لذا حفظ دانش روز و ارتقا آن از وظایف مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران است.

جعفری بیان کرد: این مرکز برای اینکه حرکت‌دهنده بخش پژوهش در حوزه معدن و صنایع کشور باشد در مرحله اول نیاز به نیروی انسانی نخبه و مستعد دارد. همچنین باید به دنبال ایجاد ساختار جدید بود که در آن هرکاری که بخش خصوصی قادر به انجام آن است به این بخش واگذار کرده و بستر را برای رشد بخش خصوصی فراهم کرد. فقط در مواردی که بخش خصوصی نتواند فعالیتی را انجام دهد مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی به آن کار بپردازد. بنابراین باید به تسهیل بستر فعالیت بخش خصوصی پرداخت و با ایجاد شبکه‌سازی هوشمند از موازی کاری در کشور پیشگیری کرد.

اشتغال‌زایی برای نخبگان

رییس هیات عامل ایمیدرو، اذعان داشت: با داشتن نگاه کلان می‌توان در کشور توسعه ایجاد کرد تا از این طریق به اشتغال‌زایی افراد مستعد و نخبه با حقوق و مزایای عالی بپردازیم؛ چراکه افراد متخصص و نخبه بسیاری در کشور وجود دارند که از دانش آن‌ها استفاده نمی‌شود و این امر منجر به دلسردی و خروج این افراد از کشور شده است. در همین راستا باید از دانش نخبگان و تخصص نیروهای باتجربه در این بخش درکنارهم بهره‌مند شویم.

جعفری با تاکید بر استمرار در برگزاری جشنواره اینوماین، عنوان کرد: باید تلاش کنیم اینوماین را هر چندماه یا حتی در صورت امکان به طور دائم برگزار کرد تا بتوانیم از ایده‌های آن برای توسعه بخش استفاده کنیم. حتی می‌توان مکانی دائمی برای اینوماین ایجاد شود. همچنین باید بازیگران فناوری در ایمیدرو همگرا بوده و جزیره‌ای عمل نکنند و لازم است برای ساماندهی آن‌ها در جهت ایجاد هم‌گرایی لازم، اقدام کرد.

ثبت ۴ اختراع در مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی

مجید وفایی فرد مدیر مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی ایران نیز ضمن تایید نظر رییس هیات عامل ایمیدرو، تاکید کرد: تدوین دانش فنی و ثبت اختراع یکی از برنامه‌های سال آینده این مرکز است، اگرچه طی دو سال اخیر نیز مرکزتحقیقات فراوری مواد معدنی ایران ۴ ثبت اختراع را در کارنامه خود دارد.

وی در پایان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و برنامه‌های آتی این مرکز، خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌های سال آینده این مرکز می‌توان به راه‌اندازی آزمایشگاه گوهرشناسی، نوسازی بخشی از تجهیزات آزمایشگاه، طرح زیست بوم، ایجاد شبکه آزمایشگاهی در مجتمع‌های ایمیدرو، پایش و ارزیابی باطله‌های فراوری، توسعه فناوری در حوزه فراوری و عارضه‌یابی و اصلاح فرایند فراوری اشاره کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.