یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
تلاش ایمیدرو برای توسعه زیرساخت‌های مناطق ویژه تحت اختیار خود
28 بهمن 1400 - 9:33
شناسه : 24738
سازمان ایمیدرو دارای چهار منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، لامرد، پارسیان و کاشان است که با توسعه زیرساخت‌ها و تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در این نقاط، در تلاش برای توسعه آن‌ها است.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای و تامین زیرساخت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، تعداد قراردادهای جدید سرمایه‌گذاری در این منطقه طی سال ۱۳۹۹ تا پایان آذرماه امسال به ۳۲ مورد رسیده است. در این منطقه جذب منابع جدید با تامین مالی ایمیدرو تا سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز در دستور کار قرار دارد. با تحقق این مهم، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه خلیج فارس سرعت خواهد گرفت.

از سوی دیگر مناطق ویژه اقتصادی لامرد و پارسیان که در مجاورت بزرگ‌ترین ذخایر گازی جهان (عسلویه) هستند، با تسهیل‌گری ایمیدرو، میزبان صنایع بزرگ شده‌اند. ارزش قراردادها و اجرای مناقصه در منطقه ویژه اقتصادی لامِرد طی ۱۰ ماهه سال جاری به ۲۰ هزار میلیارد ریال رسیده که این میزان سرمایه‌گذاری مربوط به پروژه‌های زیرساخت منطقه بوده است.

منطقه ویژه اقتصادی پارسیان نیز دارای بزرگ‌ترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و تجاری کشور و هاب سوم پتروشیمی ایران محسوب می‌شود. این منطقه طی یکسال اخیر با توسعه زیرساخت، در حال جذب سرمایه‌گذار، صادرات و واردات است. لذا طی یکسال اخیر ۲۰ قرارداد سرمایه‌گذاری در این منطقه منعقد شده و ۱۰ قرارداد در مرحله امضا است. همچنین ۲ مجوز فولاد برای پارسیان صادر شده که قرارداد آن خوشبختانه به امضا رسید.

اخذ مجوزهای نیروگاه و آب شیرین‌کن و افتتاح پست اسکله شماره پنج از اقدامات برجسته منطقه محسوب می‌شود. همچنین پست اسکله سه منطقه نیز از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است و تا پایان سال به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید و پست اسکله هفت و هشت به همراه انبار آلومینیوم آماده افتتاح در دهه فجر امسال است.

همچنین در منطقه ویژه اقتصادی کاشان(که با هدف ایجاد شرایط مناسب برای استقرار بخش پایین‌دست صنایع معدنی احداث شده است)، ۱۱ رشته صنعتی بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی استاندارد صنعتی (آیسیک) در آن قابل استقرار هستند. جذب سرمایه‌گذاری مستقیم صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی کاشان نیز در افق ۱۴۰۲ به ۹ هزار میلیارد ریال خواهد رسید. توسعه زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی منطقه ویژه اقتصادی کاشان از زمان تصویب طرح جامع در دستور کار قرار گرفته و در مرحله نخست اعتبار سه هزار و ۱۷۰ میلیارد ریالی با تصویب ایمیدرو در سال ۱۴۰۰ برای این منظور تخصیص یافت.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.