جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 24 May , 2024 ساعت ×
تلاش برای واردات ۱۲۰۰ میلیون تن زغال‌سنگ
30 شهریور 1400 - 10:35
شناسه : 18105
دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران گفت: افزایش تولید زغال‌سنگ در کشور نیازمند برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در این حوزه است که متاسفانه به دلیل قیمت این محصول، صرفه اقتصادی برای حضور سرمایه‌گذاری در این بخش وجود ندارد. لذا سال گذشته میزان واردات به یک میلیون تن رسید و برای امسال نیز پیش‌بینی می‌شود رقم واردات به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد.
ارسال توسط : منبع : ایراسین
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سعید صمدی دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران درخصوص وضعیت معادن زغال‌سنگ کشور و روند فعالیت آن‌ها طی ۶ ماهه دوم امسال، اظهار داشت: اگر قرار به افزایش میزان تولید در معادن زغال‌سنگ کشور باشد، نیازمند یک دوره سه ساله است؛ بنابراین تولید معادن در ۶ ماهه دوم امسال نسبت به مدت زمان ۶ ماهه نخست تغییری نخواهد کرد. طی پنج سال اخیر میزان تولید زغال‌سنگ در کشور حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن بوده و تغییری در این رقم دیده نشده است، این درحالی است که مصرف زغال در کشور رو به افزایش بود.

وی درخصوص واردات زغال‌سنگ به کشور، افزود: ۶ سال پیش کل واردات زغال‌سنگ معادل ۱۵ درصد از تولید داخلی یعنی حدود ۳۰۰ هزارتن بود که عمدتا مصرف‌کنندگان، زغال‌سنگ کیفی وارد می‌کردند، اما سال گذشته میزان واردات به یک میلیون تن رسید و برای امسال نیز پیش‌بینی می‌شود رقم واردات به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن برسد. تا زمانی که فکر اساسی برای قیمت تمام شده زغال‌سنگ در ایران اندیشیده نشود، وضعیت تولید این کانی در کشور تغییری نخواهد کرد و نمی‌توان منتظر تحول بنیادی در صنعت زغال بود.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران گفت: در حال حاضر تنها معادن قدیمی زغال‌سنگ می‌توانند با قیمت‌های فعلی به فعالیتشان ادامه دهند، اما سرمایه‌گذاری جدید در این حوزه از صرفه اقتصادی به دور است.

صمدی بیان کرد: بالا رفتن قیمت تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای معدنکاری همچون آرک و ریل یکی از مشکلات اصلی معادن زغال‌سنگ است. این دو محصول اکنون توسط ذوب‌آهن اصفهان تولید می‌شود و اجازه واردات آن‌ها نیز به دلیل تولید در داخل کشور وجود ندارد. از سوی دیگر می‌بینیم که قیمت هر تن ریل در بازارهای جهانی مانند چین، اوکراین و روسیه (بازار وارداتی ایران برای تامین آرک و ریل) حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار بوده، اما قیمت ریل و آرک در ایران حدود دو هزار دلار است. بنابراین با این شرایط نمی‌توان برای جذب سرمایه‌گذار امیدوار بود؛ چراکه معادن نیز با این شرایط به سمت ورشکستگی و عدم تولید پیش خواهند رفت. لذا پیشنهاد می‌شود ریل و آرک تولیدی در داخل با قیمت جهانی به معدن‌داران فروخته شود. در این صورت صرفه برای ادامه تولید زغال‌سنگ برای معدن‌داران وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت زغال‌سنگ داخلی از نوع هارد یک‌سوم قیمت جهانی یعنی حدود ۱۲۰ دلار بوده و این درحالی است که واردات این نوع از زغال‌سنگ حدود ۴۰۰ دلار برای مصرف کننده هزینه در بر خواهد داشت. میزان سرمایه‌گذاری در معادن زغال‌سنگ بسیار کم بوده و تنها معدن طبس است که بعد از انقلاب حمایت شد.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران در پایان با اشاره به واکسیناسیون کارگران معادن زغال‌سنگ، خاطرنشان کرد: حدود ۴ ماه پیش برخی مدیران معادن به واکسینه کردن کارگران خود اقدام کردند و اکنون مابقی افراد نیز بر اساس شرایط سنی خود می‌توانند در برابر کرونا واکسینه شوند.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.