دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
تلاش طلا برای شکست قیمت بالاتر
07 شهریور 1400 - 8:56
شناسه : 16710
براساس گزارش‌های منتشر شده، سخنرانی روز جمعه رییس بانک مرکزی آمریکا صعود قیمت طلا را به دنبال داشت اما آیا این اظهارات برای خارج کردن فلز ارزشمند از بازه معاملاتی اخیرش کافی خواهند بود؟
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، پس از اظهارات جروم پاول رییس بانک مرکزی آمریکا در سمپوزیوم جکسون هال، طلا به سرعت افزایش پیدا کرد. هر اونس طلا در بازار معاملات آتی کامکس به یکباره بیش از ۲۵ دلار رشد داشت و در نهایت با ۲۴ دلار و ۳۰ سنت معادل ۱.۴ درصد افزایش، در یک هزا ر و ۸۱۹ دلار و ۵۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۲ درصد رشد هفتگی داشت.

پاول در خصوص تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه، محتاط‌تر از سایر مقامات بانک مرکزی آمریکا به نظر رسید و تاکید کرد که بانک مرکزی آمریکا ممکن است تعدیل برنامه خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلاری اوراق قرضه را امسال آغاز کند، اظهار داشت: در نشست ماه ژوییه کمیته بازار آزاد فدرال دیدگاه بنده مانند اکثر مقامات این بود که اگر اقتصاد همان طور که انتظار می‌رود بهبود گسترده‌ای داشته باشد، آغاز تعدیل روند خرید اوراق قرضه در سال جاری مناسب خواهد بود. دیدگاه ما این است که آزمون «پیشرفت بیشتر قابل ملاحظه» برای تورم محقق شده و پیشرفت واضحی به سوی اشتغال حداکثری وجود دارد.

فرانک چالی استراتژیست ارشد بازار در شرکت «آر جی او فیوچرز» به کیتکونیوز، گفت: بازار طلا از اظهارات پاول مایوس نشد و مانند بازارهای سهام علاقه دارد سیاست پولی انبساطی همچنان ادامه پیدا کند. امیدوارم که در مقطعی نرخ‌های بهره عادی‌سازی شده تا طلا در آن زمان برای پذیرش این اتفاق آماده شود. در حال حاضر فلز ارزشمند در یک بازه محدود مهار شده و اکنون در اوج این بازه قرار دارد. حرکت قیمت طلا در هفته جاری به سرمایه‌گذاران خواهد گفت که آیا اظهارات پاول برای خارج کردن طلا از بازه یک هزار و ۷۸۰ تا یک هزار و ۸۱۰ دلار کافی بوده است یا خیر؟ تا زمانی که طلا قیمت بالاتری را شکسته و بتواند به یک هزار و ۸۲۰ تا یک هزار و ۸۲۵ دلار صعود کند، متقاعد نمی‌شویم که به یک هزار و ۷۵۰ تا یک هزار و ۷۲۰ دلار عقب‌نشینی نخواهد کرد، زیرا طلا پس از ریزش سنگینی که اوایل ماه اوت داشت، بهبود خوبی پیدا کرده و اکنون منتظر یافتن مسیر جدید است.

وی افزود: اگر طلا در این سطوح عقب‌نشینی کند، تعجب آور نخواهد بود. لذا اگر سطح یک هزار و ۷۷۵ دلار شکسته شود، طلا تا سطح یک هزار و ۷۵۰ تا یک هزار و ۷۲۰ دلار ممکن است عقب‌نشینی کرده و دوباره رکورد پایین یک هزار و ۶۷۸ دلار را تست کند.

بارت میلک مدیر استراتژی جهانی شرکت «تی دی سکیوریتیز» با اشاره به اظهارات پاول در سخنرانی جکسون هال به کیتکونیوز، عنوان کرد: اگر نرخ‌های بهره برای مدت طولانی‌تری پایین نگه داشته شوند، به نفع طلا خواهد بود. پاول گفت تورم را موقتی و تحت تاثیر بخش کالاهای بادوام و انرژی می‌داند. همچنین پاندمی کرونا را عامل تاثیرگذار در مشکلات زنجیره تامین دانست. به این ترتیب بانک مرکزی آمریکا برنامه‌های محرک مالی را تعدیل می‌کند. اما معیار متفاوتی برای تعدیل و افزایش نرخ‌های بهره وجود خواهد داشت. و در حالی که بانک مرکزی به نظر نمی‌رسد نگران تورم باشد، اما بازار همچنان نگران است.

میلک با اشاره به اینکه نسبت به قیمت طلا طی هفته جاری خوش بین بوده و انتظار دارد تا سطح یک هزار و۸۳۰ دلار صعود کند، خاطرنشان کرد: بازارها در سخنرانی جکسون هال منتظر اعلام آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بودند، اما چنین اتفاقی رخ نداد. لذا طلا می‌تواند به سطح بالاتری صعود کند.

گفتنی است، بازار طلا هفته جاری به معاملات دلار آمریکا توجه دقیقی خواهد داشت به خصوص پس از ریزش روز جمعه دلار که کمک کرد قیمت طلا بالاتر رود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.