پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ Thursday, 30 November , 2023 ساعت ×
تلاش مجلس برای جلوگیری از صادرات فولاد خام
30 شهریور 1400 - 14:18
شناسه : 18131
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه عمده صادراتی که در صنعت فولاد انجام می‌گیرد خام و فاقد کالای با ارزش است، گفت: اگر فولاد صرف مصارف داخلی و یا تبدیل به کالای با ارزش و سپس صادر شود، مزیت‌های بالایی نسبت به آنچه که امروز در این حوزه رخ می‌دهد، خواهد داشت.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه نباید به مصرف بالای فولاد در داخل کشور به دید منفی نگاه کرد، اظهار داشت: مصرف بالای فولاد در کشور جزو مزیت‌ها محسوب می‌شود و نشان از توسعه دارد؛ چراکه حدود ۴۵ درصد فولاد در صنعت ساختمان‌سازی، بیش از ۲۰ درصد در خودروسازی و ۳۵ درصد صرف مصارف دیگر و صادرات می‌شود، اما اگر نیاز داخلی در صنعت، ساختمان‌سازی و خودروسازی به حدی بالا رود که کل فولاد تولیدی در داخل کشور مصرف شود به عنوان مزیت برای کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه عمده صادراتی که در صنعت فولاد انجام می‌گیرد خام و فاقد کالای با ارزش است، افزود: در حالی که اگر فولاد صرف مصارف داخلی و یا تبدیل به کالای با ارزش و سپس صادر شود مزیت‌های بالایی نسبت به آنچه که امروز در این حوزه رخ می‌دهد، خواهد داشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: در شرایط فعلی مازاد تولید فولاد وجود دارد که یکی از دلایل آن عدم یکنواختی در زنجیره است، توسعه‌هایی که در بخش‌های مختلف کشور در زمینه فولاد انجام گرفته یکنواخت نیست به طوری که در انتهای زنجیره نباید ظرفیت کمتری از ابتدای آن داشته باشد، اما در حال حاضر ظرفیتی که نبردکاران فولاد دارند بسیار بالاتر از ظرفیتی است که شمش یا کنسانتره تولید می‌کند. بنابراین بین زنجیره تولید از ابتدا تا انتها توازنی وجود ندارد.

طاهری با اشاره به اینکه سیاستی مبنی بر عدم خام فروشی داریم، اما در اصل توجهی به آن نکرده‌ایم، اذعان داشت: کشور ظرفیت اسمی انتهای زنجیره را بالاتر برده‌، اما توازن آن را در ابتدا و وسط زنجیره که در نهایت تامین‌کننده انتهای زنجیره هستند، بهم زده‌ است.

وی با بیان اینکه در بازه‌هایی از زمان سیاست‌گذاری در اول زنجیره که معدن محسوب می‌شود کم شده است، ادامه داد: در حال حاضر کشش زنجیره نسبت به سنگ‌آهنی که مورد نیاز است، نیست. یعنی بیشتر از ظرفیت موجود می‌توان تولید کرد، اما در اکتشاف و سرمایه‌گذاری بخش معدن در بازه‌ای از زمان کم‌کاری شده است و این امر در نهایت سبب شده تا ظرفیت اسمی که قبلا حدود ۵۰ میلیون تن هدف‌گذاری شده و صادرات ۳۵ میلیون تن مد نظر بود، محقق نشود و در حال حاضر نیز حداکثر ۱۳ میلیون تن صادرات فولاد انجام گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در امر صادرات فولاد نباید تنها کشور ایران را مد نظر قرار داد و باید سیاست‌های کشور‌های هدف صادراتی نیز مورد توجه قرار گیرد، گفت: بحث فقط صادرات کالا نیست، باید به اشتغال و سایر مشکلاتی که در این مسیر نیز وجود دارد پرداخته شود، در کنار ارزش افزوده یک کالا باید نیروی کار نیز در محاسبات مد نظر قرار گیرد.

طاهری با بیان اینکه مجلس قصد دارد در چند سال آینده صرفا برای صادرات محصولات نفتی افتخار نکند، تصریح کرد: افتخار مجلس در طول سال‌های پیشرو واردات نفت و تبدیل آن به کالا‌های با ارزش باید باشد، بنابراین علاوه بر تبدیل تمام نفت خام به فراورده باید بتوانیم نفت از کشور‌های دیگر نیز وارد کنیم و ارزش افزوده آن را بالاتر ببریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی سیاست‌های کشور نباید به گونه‌ای باشد که بازار‌‌هایی که در فولاد با هزاران زحمت به دست آورده را با یک تصمیم‌گیری اشتباه از دست بدهد و رقبا را جایگزین آن کند. در دهه گذشته میزان واردات فولاد بالاتر از صادرات آن بود، اما در اواسط دهه ۹۰ صادرات و واردات به یک تعادل رسیده و در طول سال گذشته صادرات از واردات پیشی گرفته است که این امر در کنار تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر کشور انجام شده نقطه قوت محسوب می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.