دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
تلاش ژاپن برای ایجاد همکاری با ایران
14 دی 1400 - 16:49
شناسه : 22643
رییس انجمن مس ایران گفت: اخیرا سازمان تجارت خارجی ژاپن یک بسته همکاری با ایران را آماده کرده و علاقه‌مند است که مناسبات را افزایش دهد، لذا این موضوع نشان می‌دهد ژاپنی‌ها آینده را مثبت می‌بینند.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی انجمن مس ایران
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهرام شکوری رییس انجمن مس ایران در مورد آخرین وضعیت تجاری ایران و ژاپن، اظهار داشت: تجارت ایران و ژاپن بسیار کم بوده و می‌توان گفت حجم مبادلات تجاری کشور با آن نزدیک به صفر رسیده است. بخشی از صادرات ایران را صنعت نفت تشکیل می‌دهد هم‌اکنون متوقف شده و صادرات غیرنفتی نیز بیش از ۳۷ تا ۳۸ میلیون دلار نیست، لذا این رقم بدین معنا است که هیچگونه مبادله‌ای با ژاپن نداریم.

وی افزود: ایران و ژاپن قدمتی ۹۰ ساله در ارتباطات سیاسی و اقتصادی دارند، به نظر می‌رسد این حجم مبادلات بسیار کم است، اما دو کشور می‌توانند مناسبات خود را افزایش دهند و حتی بیش از ۱۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری با ژاپن داشته باشیم، به ویژه‌ در حوزه‌‌هایی مانند معدن و صنایع معدنی، گردشگری، آب، محیط زیست و… مستعد افزایش همکاری هستند.

رییس انجمن مس ایران، گفت: اخیرا جترو یا سازمان تجارت خارجی ژاپن یک بسته همکاری با ایران را آماده کرده و علاقه‌مند است که مناسبات را افزایش دهد، این موضوع نشان می‌دهد ژاپنی‌ها آینده را مثبت می‌بینند؛ چراکه به دنبال این هستند که در چند مرحله بتوانیم جلسات B2B را هم گذاشته و ارتباط بین واحدهای صنعتی و معدنی را برقرار کنیم تا بتوانیم مناسبات را شکل دهیم. لذا به نظر می‌رسد با مذاکراتی که در حال انجام است این ارتباطات برقرار خواهد شد.

شکوری بیان کرد: اگر برجام را احیا کرده و تحریم‌ها را لغو کنیم، ژاپن می‌تواند جایگزین بسیاری از دیگر کشورهای حتی اروپایی برای کشور شود؛ چراکه از نظر تکنولوژی و نوآوری در حد بسیار بالایی قرار داریم و می‌توانیم همه نیاز معدن، صنایع معدنی و سایر بخش‌های اقتصادی را از ژاپن بگیریم. همچنین مقصد خوبی برای صادرات بسیاری از محصولات ایران از جمله خشکبار، کنسانتره‌های میوه، صنایع‌دستی، زعفران، فرش، محصولات دریایی مانند میگو و خاویار است.

وی با اشاره به نشانه‌های مثبت این سند برای ایران، ادامه داد: تنظیم یک بسته همکاری با ایران در ژاپن نشانه خوبی است و نشان می‌دهد ژاپنی‌ها معتقدند که تحریم‌ها علیه ایران برداشته خواهد شد؛ با توجه به اینکه ژاپنی‌ها شرکای آمریکایی داشته و مراودات زیادی انجام می‌دهند، در تحریم‌ها مراقب زیادی می‌کردند و بخشی از پول‌های ایران هم در آنجا بلوکه شده، وقتی در چنین شرایطی سازمان توسعه تجارت ژاپن یا جترو، یک بسته این چنینی ارائه می‌دهد نشان از آن دارد که طرف ژاپنی آینده خوبی را متصور است.

رییس انجمن مس ایران اذعان داشت: زمانی که مشکل واکسن داشتیم، پیشنهاد شد به جای پول‌های بلوکه شده واکسن بدهند؛ اما متاسفانه این مشکل از یک سو به ژاپنی‌ها و از سوی دیگر به بانک مرکزی ایران مربوط می‌شود. طبق آخرین صحبتی که با سفارتخانه ایران داشتم، باید بانک مرکزی برای استفاده از این پول باید مجوز صادر می‌کرد که متاسفانه این امر محقق نشد. البته بخش عمده‌ای از مشکل مربوط به تحریم‌ها است، اگر این مشکل اساسی رفع شود و به FATF بپیوندیم بی‌شک مسئله انتقال پول هم حل خواهد شد.

شکوری تصریح کرد: گاهی حتی ممکن است فعالان اقتصادی هم بخواهند از این پول‌ها استفاده کنند، اگر الان بانک مرکزی اعلام آمادگی کند که برای واردات ماشین‌آلات معدنی به این پول‌ها نیاز داریم. بانک مرکزی می‌تواند با همکاری وزارت امور خارجه تفاهمی را با ژاپنی‌ها انجام دهد تا از محل این پول‌ها ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

وی در پایان با پاسخ به این سوال که آیا در سند تنظیمی ژاپنی‌ها به موضوع پول‌های بلوکه شده اشاره شده یا خیر، خاطرنشان کرد: پول‌های بلوکه شده مربوط به دولت و فروش نفت بوده، بنابراین به سندی که این سازمان در زمینه همکاری با ایران تهیه کرده مربوط نمی‌شود و اشاره‌ای به آن نشده است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.