پنج شنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۳ Thursday, 11 April , 2024 ساعت ×
تلاش ذوب‌آهن به ثمر نشست
18 اردیبهشت 1401 - 15:02
شناسه : 27457
معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان در خصوص پروژه‌های صرفه‌جویی بخش‌های مواد و انرژی گفت: تعویض لوله‌های اکران دیگ‌های اوتیلیزاتور کنورتور شماره دو و سه که صرفه‌جویی آب را در پی داشت و به جذب چدن در فولادسازی کمک کرد، با موفقیت انجام شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، مهرداد تولاییان معاون بهره برداری ذوب‌آهن اصفهان، در خصوص پروژه‌های صرفه‌جویی در بخش‌های مواد و انرژی، اظهار داشت: تعویض لوله‌های اکران دیگ‌های اوتیلیزاتور کنورتور شماره دو و سه که صرفه‌جویی آب را در پی داشت و در جذب چدن به فولادسازی کمک کرد، با موفقیت انجام شد. با اجرای این پروژه، نسبت جذب چدن در مقایسه با سال گذشته، ۱۰۳ درصد ثبت شد و همچنین تعمیرات کنورتور سه انجام گرفت که در آستانه راه‌اندازی است. این اعداد نویدبخش این است که در کنار صرفه‌جویی آب در سال ۱۴۰۱، از نظر جذب چدن نیز وضعیت بهتری داشته باشیم و در سال جاری نیز بتوانیم در فولادسازی، رکورد جدیدی ثبت کنیم. از سوی دیگر، سایر پروژه‌های تعمیراتی که در برنامه تعمیرات اساسی کارخانه قرار داشت، نیز همه با بهترین شکل به سرانجام رسیدند.

وی در خصوص میزان مصرف آب افزود: این شرکت موفق شد در سال گذشته، کم‌ترین میزان مصرف آب را به نسبت تولید در تاریخ خود داشته باشد؛ به نحوی که میزان مصرف آب صنعتی به فولاد خام ۳٫۷ مترمکعب شد و میزان مصرف آب صنعتی به چدن تولیدی نیز ۳٫۳ بوده است که این اعداد بهترین رکورد تاریخ ذوب‌آهن در زمینه مصرف آب به ازای تولید به شمار می‌روند و البته با اجرای پروژه‌های توسعه قطعا در سال‌های پیش رو نیز، این عدد باز هم کاهش می‌یابد.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان، گفت: همه این رویدادهای مطلوب، در سال ۱۴۰۰ با وجود چالش‌های بسیار به ثمر نشست؛ شیوع ویروس کرونا در سال گذشته، همچنان ادامه یافت و از روزهای اول سال محدودیت شدید آب را در تابستان تجربه کردیم که محدودیت برق نیز به عنوان یک چالش دیگر، به آن اضافه شد و توقفات بسیاری را به کارخانه تحمیل کرد. همچنین کمبود مواد آهن‌دار که همواره مطرح است و علاوه‌براین، مشکلات تامین زغال داخلی در ماه‌های پایانی سال بیان شد. با همه این مشکلات، موفقیت‌های خوبی حاصل شد که نتیجه عملکرد و مدیریت نیروی انسانی حرفه‌‎ای ذوب‌آهن است.

تولاییان در ارتباط با دو هدف اصلی سال ۱۴۰۱ نیز، بیان کرد: مرز تولید سه میلیون تن چدن را در ذوب‌آهن به عنوان یک هدف مهم در دستور کار قرار دادیم و همزمان با افزایش کمی، میزان تولید محصولات دارای ارزش افزوده بالا نیز طبق برنامه حداقل باید به ۸۰۰ هزار تن برسد تا افزایش کمی و کیفی تولید را در کنار همدیگر داشته باشیم.

معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش شدید بهای آب، گاز و برق به خصوص طی ماه‌های پایانی سال، بهای کک و زغال در بازار جهانی افزایش بسیاری یافت و مواد اولیه داخلی هم از افزایش قیمت بی‌نصیب نماند. پاداش‌های شرکت درصدی از سود شرکت است و برای این که بتوانیم در سال ۱۴۰۱ اهداف کمی و کیفی را محقق کرده و با توجه به قیمت‌هایی که در بازار عنوان شد، باید صرفه‌جویی را در بخش‌های مختلف در دستور کار قرار دهیم. بهای گاز و برق مصرفی در مقایسه با ماه‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰، تقریبا هشت برابر و قیمت کک و زغال تقریبا دو برابر شده است که همه تاثیرگذار هستند. برای این که بتوانیم کم‌ترین نورم مصرف را داشته باشیم، باید بیشترین تولید را رقم بزنیم که همت همه بخش‌های مختلف شرکت را می‌طلبد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.