دوشنبه, ۱۸ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 8 July , 2024 ساعت ×
تمرکز اصلی وزارت صمت بر صنایع پیشران است
05 اردیبهشت 1400 - 10:42
شناسه : 11084
معاون طرح و برنامه وزارت صمت: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر نقش سیاست‌های حمایتی وزارت صمت در رشد و رونق تولید داخل، یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت را شناسایی و معرفی صنایع پیشران و تمرکز بر رشد و توسعه آن صنایع عنوان کرد و گفت: در کنار حمایت از سایر بخش‌های تولیدی، برنامه‌های ویژه‌ای برای این صنایع درنظر گرفته شده است.
ارسال توسط : منبع : شاتا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر رشد ۲۵ کالای منتخب در سال گذشته به آمار رشد تولید برخی از این محصولات اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز همت تولیدکنندگان، در بخش پتروشیمی رشد ۸.۹ درصدی، در حوزه تولید ماشین لباس‌شویی رشد ۵۱.۲ درصدی، در حوزه آلومینیوم رشد ۵۵ درصدی و در حوزه تولید سواری و فولاد خام به ترتیب ۱۹.۱ و ۷.۳ درصد رشد را تجربه کردیم.

پیش‌بینی رشد تولید 8 درصدی در بخش صنعت

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با استناد به آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، میزان رشد تولید در ۹ ماهه سال گذشته، بیش از ۷.۸ درصد بود که با توجه به وضعیت تولید، رشد در این حوزه برای سال گذشته در حدود ۸ درصد پیش‌بینی شده است.

سیاست‌های وزارت صمت در راستای رونق تولید کشور

زرندی در ادامه دلیل این رشد مثبت در بخش تولید را اجرای سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال‌های اخیر و در قالب یک نظام برنامه‌محور دانست و تصریح کرد: چهار محور اصلی در راستای حمایت و توسعه تولید، طی سال‌های اخیر مورد توجه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و به صورت جدی پیگیری شده است که شامل ساخت داخل، استفاده از ظرفیت‌های خالی واحد‌های تولید، اصلاح و تغییر فرایند تامین مواد اولیه واردات با اجرای سیاست وارداتی در مقابل صادرات و ارز اشخاص و نیز ممنوعیت واردات برای برخی کالاهای مصرفی بود که منجر به ایجاد بازار برای تولیدات داخلی شد و ان‌شاالله در سال جاری، در کنار برنامه‌های جدید، این سیاست‌ها نیز دنبال خواهد شد.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه این سیاست‌ها برای تمامی حوزه‌های تولید داخل اجرا شده است، افزود: صرف نظر از نوع کالا، وزارت صنعت، معدن و تجارت سیاست‌های کلان خود را برای افزایش تولید در همه حوزه‌ها دنبال کرد اما برخی از حوزه‌ها به دلیل ماهیتی که دارند، آثار مثبت محسوسی را نشان دادند و زمانی که شاخص رشد تولید مثبت شده است به معنای حرکت در مسیر درست است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبات اقتصاد کلان را یکی از عوامل مهم در رشد تولید عنوان کرد و گفت: در وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدامات خوبی در زمینه تامین مالی در بخش بانکی و بازار سرمایه انجام شده است که با توجه به آثار مثبت این اقدامات، سیاست‌های مربوطه در سال جاری نیز دنبال خواهد شد.

محورهای اصلی برنامه‌های وزارت صمت

زرندی در بخش دیگر صحبت‌های خود از ابلاغ برنامه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری توسط مقام عالی وزارت خبر داد و اذعان داشت: در سال‌های گذشته برنامه‌ها و پروژه‌هایی در وزارتخانه تعریف شد که تعدادی به بهره‌برداری رسید و برخی با توجه به بازه زمانی تعیین شده، همچنان ادامه دارند؛ امسال نیز در جهت‌گیری اعلام شده، پروژه‌هایی را در قالب هفت محور اصلی تعریف کرده‌ایم.

وی در ادامه به سیاست وزارت متبوع خود در راستای تمرکز بر صنایع منتخب برای بهبود رشد تولید اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به مطالعه روند تولید طی ۱۰ سال گذشته و هم‌ترازی کشورهای موفق نزدیک به ما و نیز تکنولوژی‌های نوین متناسب با انقلاب صنعتی چهارم، ۹ صنعت به عنوان صنایع پیشران انتخاب و معرفی شدند تا در کنار سایر صنایع، به صورت ویژه بر آن‌ها تمرکز شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیان کرد: صنایع پایین‌دست نفت و گاز در حوزه‌های با ارزش‌افزوده بالا، صنایع مرتبط به فلزات اساسی (با تاکید بر فولاد آلیاژی)، مس و طلا، صنایع غذایی و آشامیدنی (محصولاتی که قابلیت صادرات دارند)، وسیله نقلیه شامل موتوری، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و معدنی، حوزه لاستیک، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی و لوازم خانگی، پوشاک و محصولات دانش‌بنیان، از جمله صنایع پیشران هستند.

زرندی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به رشد تولید در بخش لوازم خانگی و تولید ماشین لباس‌شویی گفت: با توجه به رشد قابل توجه در این صنعت، تنها راه ادامه و حفظ این روند، ورود به بازارهای جهانی و برندسازی است.

انجام اقدامات کلینیکی برای ۲۰۰ معدن کوچک در سال ۹۹

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص حمایت‌ها و اقدامات وزارت صمت در بخش معدن و صنایع معدنی به اجرای طرح معادن کوچک‌‌مقیاس اشاره کرد و اذعان داشت: طی سال ۱۳۹۹، اقدامات کلینیکی برای حدود ۲۰۰ معدن از ۳۹۹ معدن هدف‌گذاری شده صورت گرفته است که ۲۶ درصد آن‌ها در حوزه فلزی، ۳۳ درصد در حوزه مصالح ساختمانی، ۲۳ درصد در حوزه سنگ تزئینی و ۱۸ درصد غیرفلزی بودند.

زرندی عنوان کرد: با توجه به هدف‌گذاری اقتصاد مقاومتی در حوزه صنایع معدنی برای برخی محصولات، شاهد رشد بسیار خوبی در تولید شمش فولاد به عنوان یکی از محصولات استراتژیک بودیم؛ به طوری که تا پایان سال گذشته، ۱۲ طرح فولادی به بهره‌برداری رسید که شامل سه طرح در حوزه تولید کنسانتره سنگ‌آهن، چهار طرح گندله سنگ‌آهن و چهار طرح در حوزه تولید شمش فولادی بود؛ همچنین در سال گذشته تولید کاتد مس به ۵۱۲ هزار تن افزایش پیدا کرد. همچنین در حوزه آهن با ایجاد ظرفیت‌های مناسب، تولید از ۳۸.۲ میلیون تن به بیش از ۶۵ میلیون تن افزایش یافت.

وی در پایان از هدف‌گذاری احیاء دو هزار واحد صنعتی راکد در شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به تحقق برنامه سال گذشته در خصوص فعال‌سازی هزار و ۵۵۷ واحد غیرفعال در این شهرک‌ها، در سال جاری هدف‌گذاری برای برگشت ظرفیت خالی دو هزار واحد تولیدی با مسئولیت سازمان شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار گرفته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.