سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 April , 2024 ساعت ×
تنش‌های سیاسی قیمت آلومینیوم را افزایش می‌دهد
17 بهمن 1400 - 14:08
شناسه : 24244
براساس گزارش‌های منتشر شده، بازارهای آلومینیوم تا پیش از این با موجودی اندک برای عرضه دست و پنجه نرم می‌کردند و اکنون رشد تنش‌های ژئوپلیتیکی می‌تواند مشکل مذکور را تشدید کند.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، افزایش حضور نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین، اعزام نیروهای آمریکایی به اروپای شرقی را به دنبال داشت. در همین راستا وب سایت متال ماینر به بررسی پیامدهای احتمالی حمله نظامی روسیه به اوکراین در بازارهای فلزات پرداخت.

یکی از نگرانی‌های بازار، قیمت‌های انرژی است. اروپا همچنان با بحران انرژی دست و پنجه نرم می‌کند که قیمت گاز طبیعی را در مقایسه با یک سال پیش پنج برابر بالا برده است. البته روسیه حدود ۳۵ درصد از گاز طبیعی مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند.

این گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ که از اوکراین عبور می‌کند، تامین می‌شود. خط لوله نورد استریم ۲ که از دریای بالتیک عبور کرده است، ظرفیت صادرات گاز روسیه به آلمان را دو برابر می‌کند. با این حال این پروژه در انتظار دریافت تایید از سوی رگولاتورهای آلمان است. کارخانه‌های آلومینیوم تحت تاثیر افزایش هزینه‌های انرژی که به سودآوری آن‌ها لطمه زده، ظرفیت تولیدشان را تعطیل یا محدود کرده‌اند. در این راستا بین چین و اروپا، کاهش ظرفیت تولید جهانی به حدود چهار میلیون تن رسیده است.

تاثیر تحریم‌های احتمالی

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر جنگی اتفاق بیافتد، تحریم‌هایی احتمالا در کار خواهند شد. روسیه حدود ۳.۶ میلیون تن آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ تولید کرد و دومین تولیدکننده بزرگ جهان بود. تحریم‌ها حتی اگر همان طور که در سال ۲۰۱۸ تنها شرکت روسال روسیه را هدف گرفتند، به شکل مستقیم بر بازار آلومینیوم اعمال نشوند، با محدود کردن عرضه تجارت این فلز را تحت تاثیر قرار می‌دهند. هر گونه تحریمی قیمت آلومینیوم را بالاتر خواهد برد. در حال حاضر لایحه تحریم‌ها از سوی آمریکا در سنای این کشور در دست بررسی است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.