سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024 ساعت ×
توافق اوپک پلاس مانعی برای کمبود نفت در بازار
19 مرداد 1400 - 14:26
شناسه : 15965
براساس گزارش‌های منتشر شده تحلیلگران موسسه پژوهشی مریل لینچ معتقدند، قرارداد ماه گذشته اوپک پلاس سبب کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی می‌شود.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بیشتر کارشناسان بازار نفت بر این باورند که توافق ماه گذشته تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به ائتلاف اوپک پلاس به کاهش قیمت‌ها کمک می‌کند. در همین راستا قیمت‌های جهانی نفت خام با بهبود شرایط اقتصادی جهان پس از شیوع ویروس کرونا به بالاترین حد خود طی یک سال و نیم تا دو سال اخیر رسیده است.

تحلیلگران پژوهشی در موسسه مریل لینچ اعلام کردند، افزایش محدودیت‌ تولید از سوی تولیدکنندگان عضو اوپک پلاس در کوتاه‌مدت و میان‌مدت تاثیری مثبت بر قیمت نفت می‌گذارد. زیرا افزایش عرضه روزانه ۴۰۰ هزار بشکه برای هر ماه تا ماه دسامبر ۲۰۲۲ می‌تواند در پایان سال ۲۰۲۱ میلادی بازار نفت را با کمبود عرضه نفت روبه‌رو کند.

این تحلیلگران معتقدند تغییر در سطح پایه تولید نفت به این معنا نیست که تولید نفت از ماه آوریل ۲۰۲۲ به‌سرعت یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد، بلکه بیشتر به معنای توزیع مجدد سهمیه‌ها در داخل ائتلاف اوپک پلاس است.

کارن کوستانانیان و اکاترینا اسمیک، تحلیلگران این موسسه، اظهار داشتند: ممکن است سهمیه‌های تولید در حال تعدیل باشند، این در حالی است که تغییر در خط پایه تولید نشان‌دهنده تعهد کلی اعضای اصلی این ائتلاف است.

کشورهای عضو اوپک پلاس در ماه ژوئیه خط پایه تولید نفت پنج کشور از جمله امارت متحده عربی را افزایش دادند و توافق کردند تا ماه سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی به کاهش روزانه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت پایان دهند.

شایان ذکر است که در همین حال، تحلیلگران از شدت نگرانی‌ها نسبت به ایجاد نوسان در قیمت‌های نفت پس از تازه‌ترین توافق اوپک پلاس کاستند. دلیل نگرانی‌ها این بود که افزایش عرضه نفت به بازار در آینده و از همه مهمتر، افزایش در مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه به سطح خط پایه تولید روزانه نفت از سوی اعضای منتخب و عرضه آن به بازار در سال ۲۰۲۲ میلادی سبب ایجاد نوسان در بازار می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.