دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
صفحه اصلی » گروه » خبر » مس
توانای بالای مس برای ایجاد ۵۰ هزار شغل
24 اسفند 1400 - 12:34
شناسه : 25779
معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: همه بسترهای لازم برای توسعه صنعت مس ایران و ایجاد 50 هزار شغل توسط این شرکت وجود دارد.
ارسال توسط : منبع : مس پرس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران، اظهار داشت: حجم ذخایر زمین‌شناسی شرکت مس با زحماتی که همکاران‌ مجموعه در حوزه اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی شرکت کشیدند بالغ بر ۱۷ میلیارد تن شده است که از این مقدار حدود هشت میلیارد تن آن قابلیت معدنکاری و تولید کنسانتره مس را خواهد داشت.

وی افزود: طی پانزده سال گذشته مجموع کل ذخایر شرکت کم‌تر از دو میلیارد تن بوده، این در حالی است که طی دو سال گذشته با اکتشافاتی که صورت گرفته جمع ذخایر مس شرکت به ۱۷ میلیارد تن رسیده است و این نوید را می‌دهم که با بروز شدن اطلاعات در سال آینده شاهد اعداد بالای ۲۰ میلیارد تن خواهیم بود.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران، گفت: مفهوم اقتصادی این ذخایر این است که شرکت ملی صنایع مس ایران به‌تنهایی می‌تواند یک میلیون تن مس کاتدی؛ که هم‌اکنون قیمت جهانی آن بیش از ۱۰ هزار دلار است؛ تولید کند.

توانایی درآمدزایی ۱۰ میلیارد دلاری صنعت مس برای کشور

رحمتی با اشاره به اینکه حجم مس محتوی خالص شرکت بالغ بر ۴۶ میلیون تن است، بیان کرد: با این میزان ذخیره مس محتوی، شرکت پتانسیل این را دارد که بیش از ۱۰ میلیارد دلار نه تنها برای سهامداران مس بلکه برای کل مردم ایران درآمدزایی ایجاد کند و برای بیش از ۵۰ هزار نفر اشتغال‌زایی کند.

وی ادامه داد: تولید، ایجاد سود، برکت پایدار، اشتغال‌زایی و توسعه عدالت اجتماعی در اقصی نقاط کشور از رویکردهایی است که ما توان تحقق آن‌ها را داریم، چرا که معادن مس در اقصی نقاط کشور پراکنده شدند. یکی از مشکلاتی که ما نه‌تنها در حوزه مس بلکه در حوزه تمام فلزات با آن روبه‌رو هستیم انتخاب تکنولوژی و ظرفیت است.
همه بسترهای لازم را برای توسعه مس داریم
معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه در حوزه مس تکنولوژی‌های مختلفی وجود دارد بیان کرد: سهم تکنولوژی‌های چینی در سال ۲۰۰۰ صفر بوده و عمده تولید در این سال از روش «فلش» بوده است. شرکت ملی صنایع مس هم در آن دهه از تکنولوژی «فلش» به‌عنوان تکنولوژی برتر استفاده کرد ولی امروز و در دو دهه اخیر تکنولوژی‌های چینی توانستند بخش قابل توجهی از تکنولوژی‌های دنیا را به خود اختصاص دهند.

رحمتی عنوان کرد: در حوزه مس بدون شک برترین تکنولوژی‌های ذوب در شرایط فعلی و آینده متعلق به چین خواهد بود. در حال حاضر، شرایط زیست‌محیطی تکنولوژی‌های چینی بسیار بالاتر از تکنولوژی‌های غربی، آمریکایی و اروپای شرقی است.

وی ادامه داد: در سونگون ما برای ایجاد ظرفیت صد هزار تن ذوب استفاده از تکنولوژی چینی sks را در دستور کار قرار دادیم که قابل قبول است و در کنار این تکنولوژی از تکنولوژی «فلش» و تکنولوژی مربوط به استرالیا در کارخانجات دیگر نیز استفاده می‌کنیم.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه بدون شک تکنولوژی‌های چینی به لحاظ کمترین هزینه سرمایه‌گذاری بهترین شرایط را دارند، عنوان کرد: هزینه سرمایه‌گذاری را یک‌بار پرداخت می‌کنیم، اما هزینه عملیاتی باید برای ده‌ها سال و از جیب مردم و سهامدار پرداخت شود از این رو انتخاب تکنولوژی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

رحمتی اضافه کرد: همچنین در مقایسه میان شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی ذوب علاوه بر اهمیت هزینه سرمایه‌گذاری و عملیاتی باید مولفه زیست‌محیطی را نیز مورد ملاک قرار می‌دهیم که در مجموع مشخص می‌شود که تکنولوژی چینی در این سه آیتم نسبت به سایر تکنولوژی‌ها از شرایط بهتری برخوردار هستند.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس با بیان اینکه فعالیت همه صنایع در ایران قابل تقدیر است تصریح کرد: حرکت ما در توسعه به‌هیچ‌عنوان از سرعت قابل قبولی برخوردار نیست و با پتانسیل‌هایی که کشور دارد حرکت خوبی نداشتیم؛ ازاین‌رو ما باید همفکری کنیم تا نتایج آن وارد سفره مردم شود و ایجاد برکت شود.

رحمتی، اذعان داشت: در یک جمع‌بندی مشخص در حوزه ذوب باید بگویم بدون شک برای ظرفیت‌های پایین حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن، سرور تمام تکنولوژی‌های جهان متعلق به چینی‌ها است، اما برای ظرفیت‌های بالای ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتن هنوز تکنولوژی خلق نشده است که بتواند جای «دبل فلش» بگیرد.

وی تصریح کرد: ما در مجتمع مس سرچشمه مجموعا ۱۳ تجهیز و در خاتون‌آباد ۷ تجهیز داریم که در مجموع با حدود ۲۰ تجهیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن مس می‌توانیم تولید کنیم، اما امروز تیپیکال دنیا این است که با ۵ تجهیز می‌توان ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن مس تولید نمود که در روند کاهش هزینه‌ها نیز بسیار تاثیرگذار است.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس، گفت: اینکه ما دو واحد هفت میلیون تنی ایجاد کنیم یا یک واحد ۱۴ میلیون تنی احداث کنیم تفاوت دارد. در ذوب هزینه سرمایه‌گذاری یک کارخانه ۲۰۰ هزارتنی ممکن است ۱۰ درصد تغییر کند، اما اگر ما یک واحد ۱۴ تنی بزنیم هزینه‌ها بیشتر کاهش پیدا می‌کنند.

رحیمی اظهار کرد: نوع تکنولوژی و ظرفیت بسیار کلیدی است، اما در تمام صنایع کشور مغفول مانده است و به طور مثال در حوزه فولاد در کشور چین ۱۰ سال است که اگر تولید شرکتی پایین‌تر از ۱۰ هزار تن باشد مجوزی به آن شرکت داده نمی‌شود، اما در ایران ۸ طرح کم‌تر از یک میلیونی را در یک دهه گذشته عملیاتی کردیم.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت  مس با طرح این سوال که در حوزه معدنی به جز مس کدام صنعت بیش از ۲۰ سال ذخیره دارد، تاکید کرد: معتقدم وقتی حاشیه سود مس بیشتر است باید روی مس تمرکز کرد. شرکت مس می‌تواند به‌راحتی تولید خود را از ۲۹۰ هزار تن به یک میلیون تن و فروش را از دو میلیارد دلار به بیش از ۱۰ میلیون دلار برساند و این پتانسیل وجود دارد.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس افزود: ما همه بسترهای لازم را برای توسعه مس داریم و زیرساخت‌ها آماده است و امیدواریم این مهم فراهم شود؛ چراکه مس هیچ جایگزینی ندارد و هیچ‌وقت طلا به عنوان یک فلز رسانا جایگزین مس نمی‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.