جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
توسعه معادن نیازمند حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است
23 اسفند 1399 - 15:21
شناسه : 8946
رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور: رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور درباره این سوال که وضعیت اکتشاف ریشه در چه مواردی دارد، گفت: این مهم به واسطه به ثمر نرسیدن ذخایر کشف‌ شده از یک طرف و موازی‌کاری ارگان‌های اکتشافی بدون داشتن برنامه‌ای واحد از طرف دیگر شکل گرفته است.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور با اشاره به اهمیت ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، اظهار داشت: ایجاد انگیزه جهت توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از موارد کلیدی است. اما متاسفانه شاهد ضعف حضور سرمایه‌گذار داخلی در بخش اکتشاف کشور هستیم که این مهم باید از طریق اصلاح قوانین مورد بازبینی قرار گیرد.

وی افزود: تقویت ارتباط با بخش خصوصی، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور طی یک سال گذشته محسوب می‌شود. علاوه بر این، در حال حاضر با شرکت‌های خصوصی مطرح در سطح کشور، همکاری‌های خوبی صورت گرفته است.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور با اشاره به اهمیت جذب سرمایه‌گذار خارجی، گفت: با تدوین قوانین و مقررات لازم باید دست به جذب نیروی خارجی زد که در این بین، آموزش نیروی انسانی با کمک دانش روز دنیا و بهره‌گیری از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات جدید می‌تواند به وضع مطلوب در اکتشاف کمک کند.

سازمان زمین‌شناسی در قاب عملکردها

شهیدی اذعان داشت: سازمان‌های زمین‌شناسی در دنیا جزو قدیمی‌ترین نهادهای حاکمیتی هستند که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا تاسیس شده و به صورت دولتی اداره می‌شوند.

به گفته وی، این سازمان‌ها با توجه به ماهیت ذاتی، بیشترین تولید اطلاعات پایه را به عهده داشته‌اند و غالبا نقش عمومی‌نگری، ژرف‌نگری و آینده‌نگری را در جهت توسعه و پیشرفت کشور‌ها ایفا می‌کنند و با توجه به این موضوع، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور نیز از دهه ۴۰ شمسی، طرح‌های اکتشافات موضوعی را توسط کارشناسان این سازمان و با همکاری شرکت‌های خارجی آغاز کرده است.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور تصریح کرد: این اکتشافات مقدمه‌ای بود تا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با توجه به نیازهای ایران از دهه ۸۰ شمسی، در غالب اکتشافات سیستماتیک، شناسایی مناطق امیدبخش در قالب ۲۰ زون پر پتانسیل کشور را آغاز کند.

شهیدی با بیان اینکه با توجه به پتانسیل بالای معدنی کشور اکتشافات زون‌های بیست‌گانه دوم در اواسط دهه ۸۰ شمسی شروع شد، بیان کرد: در مجموع اکتشافات زون‌های بیست‌گانه اول و دوم حدود ۹۴۵ هزار کیلومتر از مساحت کشور با مقیاس یکصد هزار مورد بررسی قرار گرفت و در نتیجه تعداد بسیار زیادی آنومالی کشف شد.

برنامه هفتم توسعه و آغاز به کار از سال ۱۴۰۰

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره آغاز به کار اکتشافات سیستماتیک در کشور، گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط کارشناسان اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از سال آینده، اکتشاف سیستماتیک با مقیاس پنجاه هزارم در چهار لایه ژئوشیمی، فلزی، غیرفلزی و سنگ‌های نیمه‌قیمتی در نواحی مستعد و اولویت اول سازمان آغاز می‌شود.

لازم به ذکر است که این لایه‌ها روی لایه زمین‌شناسی و تصاویر ماهواره‌ای جدید قرار خواهند گرفت که در مجموع تعداد شش لایه در هر سلول پنجاه هزارم تهیه خواهد شد.

شهیدی درباره اهمیت توسعه اکتشافات سیستماتیک در کشور، ادامه داد: اکتشاف سیستماتیک که از برنامه هفتم توسعه و جزو برنامه‌های اصلی سازمان خواهد بود، مطمئنا تکمیل‌کننده اکتشافات قبلی است.

وی افزود: امیدواریم با اکتشاف سیستماتیک ذخایر معدنی کشور، برنامه‌ریزی جهت استخراج ذخایر موجود بهتر شود. در این بین باید بر به‌روزرسانی نقشه‌ها و داده‌های اکتشافی کشور تاکید کرد. همچنین باید شناسایی ذخایر پنهان برای تامین مواد اولیه صنایع معدنی طی سال‌های آینده را مورد توجه قرار داد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اهمیت اکتشاف برای صنایع معدنی اذعان داشت: یکی از دغدغه‌های صنایع معدنی، تامین سنگ به عنوان خوراک اولیه است. در کشور حدود دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن وجود دارد که برداشت سالیانه از آن حدود ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون تن است. بنابراین در صورت استمرار این روند، کمتر از دو دهه آینده ذخایر فعلی به اتمام خواهد رسید.

شهیدی تاکید کرد: برای استمرار زنجیره تامین مواد اولیه شرکت‌های فولادسازی، شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان اهمیت دوچندان دارد.

شایان ذکر است که توسعه اکتشافات در کشور سنگ‌بنای معدنکاری محسوب می‌شود اما این حوزه روندی نامناسب را طی کرده است. فعالان بخش معدن اعتقاد دارند که اکتشاف مواد معدنی، مهم‌ترین رکن آغاز هر پروژه معدنی بوده و اجرای صحیح آن می‌تواند موفقیت معدنکاری را تضمین کند.

این در حالی است که اکتشاف در کشور ما با چالش‌های اساسی از جمله ضعف قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت‌های معدنی، ضعف توان مالی اشخاص حقیقی و حقوقی، معارضان محلی، مشکلات تامین سوخت و آب، احداث راه دسترسی، تورم و گرانی پی‌درپی هزینه‌های خدماتی و کارشناسی و ضعف کارشناسان و مدیران ماهر و باتجربه مواجه است.

درباره اینکه وضعیت نامطلوب اکتشاف ریشه در چه مواردی دارد باید از به ثمر نرسیدن ذخایر کشف‌شده و موازی‌کاری ارگان‌های اکتشافی بدون داشتن برنامه‌ای واحد نیز سخن گفت. از آنجا که نقش بخش خصوصی در این عرصه حیاتی است، نباید نقش این بازیگر را دست‌کم گرفت.

با توجه به اینکه اکتشاف همچون وجوه دیگر معدنکاری (از جمله استخراج و فراوری) به منابع مالی بسیار هنگفتی نیاز دارد گاهی بخش خصوصی به دلیل مشکل مالی نمی‌تواند در آن ورود پیدا کند. این در حالی است که توسعه اکتشاف به حضور بخش خصوصی داخلی و خارجی نیاز دارد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.