شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
توفیق پروژه‌های بومی‌سازی با سیاست‌گذاری‌های اثربخش ذوب‌آهن اصفهان
19 دی 1401 - 12:23
شناسه : 32527
عضو هیئت‌مدیره و معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان عنوان کرد مهرداد تولائیان، عضو هیئت‌مدیره و معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان گفت: در دنیای امروز بومی‌سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بومی سازی در تناسب کامل با توانمندکردن افراد، واگذاری اختیارات و حق تصمیم‌گیری به آنها در سمت‌ها و جایگاه‌های شغلی مختلف است.
ارسال توسط : منبع : شرکت ذوب‌آهن اصفهان
پ
پ


به گزارش فلزات نیوز، هنگامی که از منظر توسعه به بومی‌سازی نگاه می‌شود و توسعه با مفاهیمی مانند تحول کیفی و گذر از دوره‌ای به دوره دیگر تعریف می‌شود، طبیعتاً یکی از عوامل تأثیرگذار بر توسعه، استفاده از الگوهای بومی‌سازی است. در این الگوها سعی بر این است که با رشد توانمندی‌های سرمایه‌های انسانی و افزایش تخصص و دانش فنی آن‌ها شرایط طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز سازمان را در درون مرزهای سازمان تسهیل نموده و از این مسیر توان رقابتی مجموعه را افزایش داد.
نکته حائز اهمیت آن است که در دنیای امروز افزایش سطح رقابت‌پذیری، بهبود توان رقابتی و کسب مزیت‌های مرتبط با آن، تنها به محصول ارائه شده توسط یک سازمان معطوف نبوده و شامل زنجیره‌ای می‌شود که بهره‌وری واحد تولیدی در آن نقش مهمی دارد.
شاخص‌های بهره‌وری که شامل بهره‌وری نیروی کار، سرمایه، مواد اولیه، انرژی و در مجموع شاخص‌های بهره‌وری کلی تولید و… می‌باشند؛ از ملاک‌های مهم در بررسی میزان توانمندی سازمان در استفاده از ظرفیت‌های نهفته در عوامل داخلی خود، به منظور تداوم فعالیت واحدهای صنعتی زیرمجموعه و کاهش ریسک تأمین قطعات و فناوری‌های مورد نیاز هستند.
در صنعت فولاد پس از گذشت بیش از نیم قرن از تاسیس این صنعت مادر، به سطح قابل قبولی از فناوری بومی دست یافته‌ایم. موفقیت در بومی‌سازی معلول سیاست‌گذاری‌های مناسب برای شروع فرآیند بومی‌سازی از یک سو و راهکارها و راهبردهای اتخاذ شده برای تقویت بومی‌سازی از سوی دیگر است.
سیاست‌گذاری‌های انجام شده در ذوب‌آهن اصفهان و به دنبال آن در کل صنعت فولاد، در سال‌های اخیر و با وجود شدت گرفتن تحریم‌های اعمالی توسط شرکت‌های غربی، موفقیت‌آمیز بوده و ضمن انتقال و توسعه دانش فنی، پیشرفت‌های مطلوبی در زمینه آغاز پروسه طراحی و ساخت داخل در این صنعت حاصل شده است.
همچنین پیگیری مسئله ارتقاء دانش فنی و سازمانی به عنوان یک ثروت مستمر و ماندگار در بلندمدتِ سازمان، توسط مدیران ارشد شرکت ذوب‌آهن و ایجاد این رویکرد که به لحاظ ساز و کارهای قانونی، حقوقی و مالی مناسب می‌توان بخش عظیمی از ریسک‌های حاصل از عدم تأمین تجهیزات مورد نیاز صنعت را کاهش داد، از جمله عوامل تأثیرگذار بر روی موفقیت فرآیند بومی‌سازی در این شرکت بوده است.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) هفت کارکرد سیاست‌گذاری شامل هدایت فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تأمین مالی این فعالیت‌ها، انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه، ارتقاء کارآفرینی فناوری، اشاعه و انتقال فناوری توسعه و ارتقاء منابع انسانی تولید کالاها و خدمات را به عنوان فعالیت‌های اصلی نظام ملی نوآوری برشمرده است. بر اساس این تعریف می‌توان کارکرد ذوب‌آهن اصفهان را در این زمینه مطلوب ارزیابی نمود.
در خصوص راهبردها و راهکارهای بومی‌سازی، با توجه به راهبردهایی از قبیل عزم و اراده جدی در سیستم‌های تصمیم‌گیری کارخانه ذوب‌آهن و تعامل مناسب با جهان خارج و راهکارهایی مانند توسعه و حمایت مالی و معنوی از پرسنل توانمند مجموعه ذوب‌آهن و شرکت‌های زیر مجموعه و همچنین مشخص نمودن نیازهای بومی‌سازی، در حال حاضر و فناوری‌های مورد نیاز آینده، ذوب‌آهن اصفهان توانسته است توفیق پروژه‌های بومی‌سازی خود را تضمین نماید؛ به نحوی که این شرکت به سهم ۲۷درصدی از بومی‌سازی در بین شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع دست‌یافته و صرفه‌جویی‌های قابل‌توجهی در این مسیر کسب نموده است.
برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های بومی‌سازی به شرح زیر می‌باشد:
– بازسازی کامل و نوسازی ایستگاه ریخته‌گری شماره ۷
– طراحی، ساخت و نصب تیرهای حمال جرثقیل‌های کارگاه ریخته‌گری مداوم فولادسازی
– طراحی و ساخت اجزاء و قطعات مربوط به تولید شمش بیم بلانک
– آغاز مراحل طراحی و ساخت تجهیزات مربوط به تولید شمش مقطع ۳۶۰*۲۵۰ میلی متر
– پیگیری ساخت قالب‌های مسی ایستگاه‌های ریخته‌گری cooper mold tube با کیفیت بالای پوشش داخلی
– ارتقای سطح اتوماسیون کوره‌بلند شماره ۱و۲، ایستگاه‌های ریخته‌گری ۶، ۷ و ۸ و کنورتورها
– ساخت تجهیزات و راه‌اندازی کارگاه‌های VD و گوگردزدایی
– بومی‌سازی سیستم اسکادا در واحدهای انرژی و سیالات
– بالا بردن سطح اتوماسیون کارگاه‌های نورد ۳۰۰ و ۵۰۰
– تولید ریل‌های راه‌آهن و مترو در داخل کشور

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.