دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
توقف روند توسعه در فولادمبارکه معنا ندارد
02 تیر 1400 - 15:17
شناسه : 14199
مدیر طراحی و مهندسی فولادمبارکه: مدیر طراحی و مهندسی فولادمبارکه با اشاره به طراحی و اجرای حدود یک هزار پروژه از سال 1395 تاکنون گفت: باید به این نکته توجه داشت که فولادمبارکه هیچ‌گاه روند توسعه‌ای خود را متوقف نخواهد کرد.
ارسال توسط : منبع : ماهنامه اخبارفلزات
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا غفارپور مدیر طراحی و مهندسی فولادمبارکه با بیان اینکه کلیه پروژه‌های سرمایه‌گذاری فولادمبارکه (توسعه و بهینه‌سازی) در واحد طراحی و مهندسی تعریف می‌شود، اظهار داشت: در این واحد سالانه یک سبد پروژه تعریف و در کنار آن خدماتی از جنس طراحی برای نواحی مختلف ارائه می‌شود. به‌علاوه، واحدهای خدمات فنی و قراردادی، جانمایی و مرکز اسناد نیز در کنار این بخش حضور دارند که از عوامل مهم پیشبرد طرح‌های مهندسی محسوب می‌شوند.

وی افزود: جنس خدمات واحد مهندسی کارخانه از نوع «توسعه»، «بهینه‌سازی» و «پشتیبانی» است. این مسئله از ابتدا نیز در قالب نظام ایلوا برای فولادمبارکه پیش‌بینی شده بود.

مدیر طراحی و مهندسی فولادمبارکه گفت: در تعریف و انجام مطالعات یک پروژه، آیتم‌های مختلفی مانند مصرف انرژی، مباحث زیست‌محیطی، جنبه‌های مالی و اقتصادی و مباحث مرتبط با ظرفیت تولید و کاهش تعمیرات لحاظ می‌شود، هرچند کاربرد یا هدف پروژه‌ها متفاوت است. برای مثال، آیتم‌های مذکور ممکن است در پروژه‌های اجرایی توسعه یا محیط‌زیست و یا موضوعات مرتبط با مسئولیت‌های اجتماعی با رویکردهای مختلفی لحاظ شود.

غفارپور بیان کرد: به‌طور متوسط سالانه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ پروژه اولویت‌دار از حدود ۷۰۰ پیشنهاد موجود به واحد مهندسی کارخانه وارد می‌شود. در همه پروژه‌های اولویت‌دار سعی بر به اتمام رساندن پروژه در مدت‌زمان یک سال است، اما گاه به‌دلیل برخی مسائل اتمام فرایند پروژه بیش از یک سال طول خواهد کشید. با این حال باید توجه داشت که حداقل در ۷۰ درصد موارد، این پیشرفت در یک سال ابتدایی آغاز پروژه قابل دست‌یابی باشد.

وی ادامه داد: در بازه زمانی پنج ساله اخیر، از یک هزار و ۲۵۰ پروژه‌ای که به این بخش وارد شد، نزدیک به یک‌هزار مورد اجرا و حدود ۲۵۰ مورد در دست اقدام است. باید توجه داشت که شاید بسیاری از پروژه‌های اجرا شده در این بخش به نظر توسعه‌ای نیست، اما دقیقا یا از جنس توسعه و یا در راستای توسعه است. همچنین بسیاری از بهبودها و پروژه‌هایی که در این بخش تعریف می‌شود به‌نوعی پشتیبان تولید است؛ بنابراین فعالیت این واحد دقیقا در راستای پشتیبانی و حمایت از تولید است.

مدیر طراحی و مهندسی فولادمبارکه تصریح کرد: در سال جدید پروژه‌های متفاوتی در نواحی مختلف با هدف  توسعه تعریف شده است. برای مثال، در پروژه نورد گرم ۲، بسیاری از پروژه‌های پشتیبان و جنبی در این واحد تعریف و اجرا می‌شود. آزمایشگاه تست محصول و تجهیزات مربوطه، تامین انرژی (آب، برق و گاز)، تجهیزات و شبکه مخابرات و داده و همچنین جاده‌های دسترسی و مسیر ریلی جهت ورود و خروج محصولات نهایی این بخش ازجمله پروژه‌های حائز اهمیت این حوزه است که در حال انجام مطالعات اجرایی آن هستیم. همچنین پروژه‌های دیگری در سایر نواحی تولیدی، پشتیبانی و ستاد در این مجموعه تعریف شده که در دست طراحی است.

غفارپور تصریح کرد: از بین تقریبا ۲۰۰ پروژه موجود برای اجرا در هر سال، تقریبا ۳۰ تا ۴۰ پروژه از جنس توسعه کلان است؛ اما از نظر مالی همین تعداد پروژه بیش از نیمی از کل بودجه سرمایه‌گذاری سالیانه شرکت را جهت طرح‌های توسعه به خود اختصاص می‌دهد. سایر پروژه‌ها نیز از جنس بهینه‌سازی و در راستای بهبود یا پشتیبانی از شرایط موجود شرکت است. ما به همراه متقاضیان، پروژه‌هایی را در سطح شرکت تعریف می‌کنیم که یا به پشتیبانی و رفع موانع تولید مربوط می‌شود و یا با توسعه‌های خطوط تولید متناسب با شرایط داخلی و بازار در ارتباط است. این واحد همچنین بر اساس نیاز، با مدیریت اجرای پروژه‌ها در زمینه اصلاحات احتمالی و یا تغییرات طرح‌ها همکاری نزدیکی دارد.

وی با اشاره به اهمیت اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و بهینه‌سازی در این شرکت یادآور شد: انجام توسعه و هزینه در این مسیر از نشانه‌های پویایی و بلوغ یک شرکت است.

پیش‌بینی بودجه پروژه‌های سرمایه‌گذاری فولادمبارکه طی سال جاری در واحد مهندسی کارخانه، سه هزار ۵۰۰ میلیارد تومان است؛ درحالی‌که همین مبلغ در سال گذشته برابر با یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد. لذا باید توجه داشت که فولادمبارکه هیچ‌گاه روند توسعه‌ای خود را متوقف نمی‌کند.

مدیر طراحی و مهندسی فولادمبارکه در پایان از کلیه مجموعه‌های همکار در طراحی پروژه‌ها و به‌ویژه کارشناسان و مشاوران امر طراحی در این بخش به‌عنوان دو رکن اصلی در تعریف و طراحی پروژه‌ها تشکر کرد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.