سه شنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۲ Tuesday, 26 September , 2023 ساعت ×
توقف کامل عرضه گاز روسیه به اروپا
09 شهریور 1401 - 17:30
شناسه : 31378
توقف کامل عرضه گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم یک بحران انرژی در اروپا را تشدید و تلاش این قاره برای پر کردن ذخایر گازی را پیچیده‌تر کرده است.
ارسال توسط : منبع : تسنیم
پ
پ

به‌ گزارش اخبار فلزات، روسیه در روز چهارشنبه ۳۱ آگوست، عرضه گاز از یک خط لوله اصلی به اروپا را متوقف و درگیری اقتصادی بین مسکو و بروکسل را تشدید کرد. به این ترتیب دورنمای رکود و سهمیه‌بندی انرژی در برخی از ثروتمندترین مناطق اروپا پررنگ‌تر شده‌ است.

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد از ساعت یک بامداد ۳۱ ماه آگوست به وقت گرینویچ تا یک بامداد سوم سپتامبر، جریان گاز از خط لوله نورد استریم یک به سمت آلمان قطع خواهد بود.

طبق گزارش وب‌سایت اپراتور نورد استریم یک، جریان گاز از یک ساعت قبل از زمان تعیین‌ شده بسیار کاهش‌ یافته و از اولین ساعات روز چهارشنبه کاملا متوقف‌ شده است.

دولت‌های اروپایی هراسان‌ زده‌اند که روسیه قطع جریان گاز را به تلافی تحریم‌های اعمال‌ شده پس‌ از حمله این کشور به اوکراین، طولانی‌تر کند. اروپا، رئیس‌ جمهور روسیه را متهم به استفاده از انرژی به‌ عنوان یک سلاح می‌کند اما مسکو این اتهام را رد کرده‌ است.

قیمت گاز در اروپا به حدود سه هزار و ۵۰۰ دلار رسید

محدود کردن بیشتر عرضه گاز به اروپا، بحران انرژی در این قاره را تشدید می‌کند. هم‌اکنون قیمت عمده‌‌فروشی گاز هم ۴۰۰ درصد نسبت‌ به ماه آگوست سال گذشته میلادی افزایش داشته و باعث بالا رفتن هزینه زندگی مصرف‌ کنندگان و کسب‌ و کارها و هزینه‌کرد میلیارد دلاری دولت‌ها برای کاهش فشار شده‌ است.

مسکو عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم را در ماه ژوئن تا ۴۰ درصد و در ماه ژوئیه تا ۲۰ درصد کاهش داد و دلیل آن را مشکل تعمیرات و نگهداری اعلام‌ کرد. طبق گفته روسیه، تحریم‌ها مانع بازگشت و نصب تجهیزات شده‌اند.

شرکت گازپروم اعلام کرد قطع جریان گاز برای تعمیر آخرین کمپرسور باقی‌ مانده در این خط لوله لازم بوده‌ است اما روسیه عرضه گاز به بلغارستان، دانمارک، فنلاند، هلند و لهستان را هم کاملا متوقف کرده و جریان گاز از سایر خط لوله‌ها را هم از زمان آغاز حمله به اوکراین کاهش داده‌ است.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان ماموریت دارد تا اواسط سال ۲۰۲۴، جایگزینی برای واردات گاز روسیه بیابد. وی در اوایل ماه جاری اعلام کرد خط لوله نورد استریم کاملا عملیاتی است و هیچ مشکل فنی طبق ادعای روسیه وجود ندارد.

بر اساس گزارشی از تسنیم، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا پیشرفت خوبی در پر کردن ذخایر گاز خود داشته است اما این ذخایر برای گذراندن زمستان پیش‌ رو کافی نیست. قطع جریان گاز از خط لوله نورد استریم، تلاش اروپا برای پر کردن ذخایر گاز را پیچیده‌تر می‌کند.

انتهای پیام//

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.