دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024 ساعت ×
صفحه اصلی » گروه » خبر » مس
تولید بیش از ۱٫۵ میلیون تن اسید سولفوریک
30 مرداد 1400 - 13:33
شناسه : 16421
معاون توسعه ‌و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد؛ معاون توسعه ‌و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: این شرکت با سرمایه‌گذاری مناسب اقدام به نوسازی و توسعه ظرفیت تولید اسید سولفوریک کرده و ظرفیت تولید این محصول را به بیش از 1.5 میلیون تن افزایش داده است.
ارسال توسط : منبع : مس پرس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهروز رحمتی معاون توسعه ‌و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران، اظهار داشت: با اجرای طرح اسیدفسفریک و کود شیمیایی فسفاته، سود حاصل از تولید این محصولات و ارزش‌افزوده ایجادشده برای شرکت ملی صنایع مس ایران صرف طرح‌های توسعه شرکت و سود سهامداران میلیونی آن می‌شود. در مجموع اثرات خیر و برکات آن شامل سهامداران، کشاورزان و دامداران خواهد شد. لذا یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار، توجه ویژه به محیط‌‌زیست است.

وی با اشاره به اینکه در صنعت مس زنجیره تولید تنها به تولید کاتد مس منتهی نمی‌شود، افزود: در همین خصوص جذب SO2 موجود در گازهای خروجی کوره‌های ذوب و تبدیل آن به اسید سولفوریک ضروری به نظر می‌رسد و یکی از اقدامات رایج در این صنعت برای حفظ محیط‌زیست به شمار می‌رود؛ این در حالی است که با اجرای طرح‌های توسعه این رقم بیشتر نیز خواهد شد.

معاون توسعه ‌و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص دلایل ورود شرکت مس به طرح مخازن اسیدسولفوریک، گفت: با توجه به ظرفیت تولید و مصرف اسید کشور و مازاد بودن عرضه نسبت به تقاضا، شرکت ملی صنایع مس ایران استراتژی صادرات این محصول به خارج از کشور و نیز تبدیل آن به محصول با ارزش‌افزوده بالا را در دستور کار خود قرار داد.

تولید کودهای شیمیایی مانع خروج ارز از کشور می‌شود

رحمتی با بیان اینکه استراتژی توسعه‌ای شرکت مس و رسالت صیانت از محیط‌زیست با هدف نیل به توسعه پایدار، تولید اسید سولفوریک را اجتناب‌ناپذیر می‌کند، بیان کرد: با توجه به چالش عدم توازن عرضه‌وتقاضا در داخل کشور برای اسید سولفوریک، تبدیل آن به یک محصول با ارزش مطلوب‌ترین راهبرد است. با رفع چالش و تبدیل آن به فرصت، ضمن حذف نگرانی‌های ناشی از نوسانات بازار اسید سولفوریک و افت‌وخیز میزان تقاضا؛ تعریف نقطه مصرف تثبیت‌شده که همان کارخانه اسید فسفریک است و تولید پایدار و سازگار با محیط‌‌زیست واحدهای ذوب مس موجب خواهد شد که علاوه بر اثرات اقتصادی، در تحقق اهداف زیست‌محیطی شرکت نیز نقش بسزایی خواهد داشت.

وی ادامه داد: تولید اسید فسفریک که مهمترین ماده اولیه تولید انواع کودهای شیمیایی فسفاته است، ضمن رفع نیاز بخش کشاورزی کشور به کودهای کشاورزی و تامین کود سالم با قیمت مناسب برای کشاورزان، مانع خروج ارز از کشور برای واردات این کودها می‌شود. همچنین برای انتقال ایمن و سریع و نیز مزیت‌های زیست‌محیطی حمل ریلی، خطوط ریلی به طول ۵٫۵ کیلومتر اجرا شد تا با اتصال محل تولید، بارگیری و تخلیه این محصول به خط آهن سراسری، امکان حمل ریلی برای ۱۰۰ محصول تولیدی فراهم شود.

معاون توسعه ‌و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران، اذعان داشت: در همین راستا با انتقال و ذخیره‌سازی اسیدسولفوریک تولیدی در کارخانه‌های ذوب مس دو مجتمع سرچشمه و شهربابک ضمن احداث مخازن ذخیره اسیدسولفوریک در منطقه ویژه خلیج‌فارس بندرعباس به تعداد ۸ مخزن ذخیره‌سازی اسید سولفوریک به ظرفیت کل ۱۱۲ هزار تن با تجهیزات کامل بارگیری و تخلیه، ۱۰۰ واگن حمل اسیدسولفوریک، ۲۰۰ ایزوتانک مخصوص حمل اسید سولفوریک، ۵٫۵ کیلومتر مسیر ریلی و زیرساخت لازم برای انتقال و بارگیری در اسکله صادراتی منطقه ویژه خلیج‌فارس پیش‌بینی و اجرا شده که توان انتقال و صادرات یک میلیون تن اسید سولفوریک در سال را دارد.

رحمتی در خصوص میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای اجرای این طرح، تصریح کرد: در مجموع برای مخازن ذخیره و زیرساخت انتقال به اسکله و بارگیری ۱۳٫۴ میلیون یورو و ۲۰۸۰ میلیارد ریال هزینه شده است. ضمن اینکه برای احداث ۵٫۵ کیلومتر خط ریلی و اتصال به راه‌آهن سراسری بیش از پنج هزار میلیارد ریال صرف شده است.

وی همچنین به اهداف صادراتی مدنظر از اجرای این طرح اشاره کرد و یادآور شد: یکی از اهداف انتقال اسید به بندرعباس و ذخیره‌سازی در منطقه ویژه خلیج‌فارس، صادرات این محصول بوده که برای نیل به این هدف زیرساخت‌های انتقال اسید از داخل مخازن به اسکله صادراتی و بارگیری در کشتی‌های مربوطه پیش‌بینی و اجرا شده است.

معاون توسعه ‌و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص اهداف تعیین‌شده طرح اسید فسفریک، گفت: این طرح با هدف تولید اسید فسفریک به ظرفیت ۶۷۰ هزار تن اسید فسفریک با گرید تجاری (۵۴ درصد) با مصرف یک میلیون تن اسید سولفوریک تولیدی واحدهای ذوب شرکت ملی صنایع مس ایران در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس- بندرعباس اجرا ‌شد.

رحمتی عنوان کرد: با تولید اسید فسفریک امکان تولید کود شیمیایی فسفاته در داخل کشور مهیا شده و در ادامه آن طرح تولید انواع کودهای فسفاته از قبیلTSP، DAP/MAP و نیز مکمل غذایی دام مانند MCP/DCP اجرا خواهد شد که با اجرای این طرح‌ها حدود ۷۰ درصد نیاز کشور به این کودها تامین می‌شود.

وی در پایان با اشاره به تاثیری که این محصول بر بخش کشاورزی کشور و سودآوری شرکت خواهد داشت، خاطرنشان کرد: با توجه به قیمت اسید فسفریک و ارزش‌افزوده بالا ناشی از تبدیل اسید سولفوریک به اسید فسفریک، شاخص‌های اقتصادی طرح مطلوب بوده و اجرای این طرح بسیار سودده با بازگشت سرمایه کم‌تر از سه سال است. با اجرای این طرح‌ها ضمن رفع چالش اسید سولفوریک مازاد و تبدیل آن به فرصت، سهامداران شرکت ملی صنایع مس ایران و جامعه کشاورزی از برکات و سود آن بهره خواهند برد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.