شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۴۰۲ Saturday, 1 April , 2023 ساعت ×
تولید تیرآهن بال نیم پهن سبک I۷ در ذوب‌آهن
09 آبان 1400 - 10:37
شناسه : 19856
سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد گفت: با توجه به دورنمای تعریف شده به منظور گسترش روز افزون سبد محصولات در مدیریت مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان و تلاش این مجموعه در راستای رشد و تعالی هر چه بیشتر کارخانه، با همت تیم کارشناسی، فنی، خدماتی، تولیدی، طراحی و تراش غلتک، تیرآهن بال نیم پهن سبکI۷ سایز ۲۰۰ میلی‌متر با طول ۱۲ متر بر اساس استاندارد ملی ۱۶۳۴۸ در ذوب‌آهن اصفهان با موفقیت تولید شد.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، علیرضا مهرابی سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد با اشاره به اینکه شمش مورد نیاز این محصول با گرید فولاد St۳۷-۲ در بخش فولادسازی ذوب‌آهن در ۳۰ مهرماه جاری تولید شد، اظهار داشت: محصول تیرآهن جدید در ردیف محصولات صادراتی ذوب‌آهن قرار دارد و ارزش بالایی رقم می‌زند.

وی افزود: وزن یک شاخه ۱۲ متری تیرآهن IPE۲۰۰ به میزان ۲۲۴ کیلوگرم بوده که این وزن در تیرآهن I۷ با همین سایز به مقدار ۲۰۶ کیلوگرم است و نهایتا صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در مصرف فلز برای استفاده در صنعت ساختمان مهم‌ترین ویژگی شاخص آن به شمار می‌رود.

سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد، گفت: سابقه تولید تیرآهن در ذوب‌آهن اصفهان به سال ۱۳۵۲ باز می‌گردد و طی سال‌های مختلف تولیدات انواع جدیدی از این محصول به همت تلاشگران مدیریت مهندسی نورد و سایر بخش‌های کارخانه انجام گرفته است که از جمله مزایای این تولیدات می‌توان به سبک‌سازی در صنعت ساختمان و حفظ استحکام بنا اشاره کرد.

مهرابی بیان کرد: حدود ۲۰ نوع محصول تیرآهن نیم بال پهن و بال پهن (H) وIPN و I۷ در ذوب‌آهن اصفهان تولید شده است و قابلیت تولید سایر ردیف‌های استاندارد بر اساس درخواست وجود دارد.

رکورد شیفتی کلاف ۵.۵ شکسته شد

حسین مشکین جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ نیز از رکورد شیفتی کلاف ۵.۵ در این بخش خبر داد و اذعان داشت: این رکورد در تناژ ۲۹۰ تن در شیفت و تاریخ ۱۴۰۰٫۰۷٫۲۹ در گروه یک محقق شد که از شاخص‌های آن می‌توان به افزایش سرعت خط تولید و ادغام کردن بررسی و توقفات خط و همچنین بهینه کردن تجهیرات خط در راستای کاهش زمان توقفات اشاره کرد.

وی ادامه داد: تولید کلاف در کارگاه نورد ۳۵۰ با توجه به تغییرات خط نورد طی سال ۱۳۷۴ و با استفاده از خط جدید منو بلوک متحول شد و انواع محصولات به صورت سیم و خاموت در سبد تولیدی این کارگاه قرار گرفت که البته تولید در خط سیم‌سازی با توجه به تغییر مقطع محصول، تکنولوژی تولید و سرعت تولید آن متفاوت است.

جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ تصریح کرد: محصولات تولیدی با مارک فولادی SAE۱۰۰۸ هستند و در گروه فولادهای کم‌کربن قرار می‌گیرند که عمدتا در مصرف صنعتی کاربرد دارند و قابلیت کشش آن‌ها تا سطح مقطع زیر ۲ میلی‌متر قرار دارد.

مشکین در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به کم شدن سطح مقطع فلز در پروسه کشش و حساس بودن آن، کلاف‌های تولیدی باید از نظر آنالیز شیمیایی و دقت ابعادی بسیار دقیق باشند. به این دلیل چنین محصولاتی صادراتی تلقی می‌شوند و بعد از ریل در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرند.

شایان ذکر است که تولید ۱۹ هزار و ۲۰۰ تن انواع محصولات کلاف (۵.۵و۷و۷.۵ و۱۰و۱۲) طی شهریور ماه سال جاری در تاریخ ۲۵ ساله خط منو بلوک مدیریت مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان بی‌سابقه است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.