پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
تولید ریل سوزن در ذوب‌آهن اصفهان از خروج ارز جلوگیری کرد
14 فروردین 1400 - 11:32
شناسه : 9552
مسئول تیم طراحی ریل زبانه سوزن دفتر طراحی نورد ذوب‌آهن اصفهان در خصوص تفاوت فرایند تولید ریل سوزن با ریل‌های دیگر، گفت: برای تولید این محصول جدید از تجهیزاتی مانند هادی‌ها و پلانک‌ها برای کنترل حرکت عرضی غلتک‌های نورد در خط تولید استفاده می‌کنیم. بنابراین چنین مسئله‌ای در بخش طراحی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت تا کمتر به این تجهیزات نیاز داشته باشیم.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی فولادمبارکه
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، فرزاد اکبریان مسئول تیم طراحی ریل زبانه سوزن دفتر طراحی نورد ذوبآهن اصفهان با اشاره به اینکه تناژ تولید ریل سوزن مطابق سایر ریل‌ها است با این تفاوت که این محصول جدید به عنوان یک نقطه تکمیل‌کننده در خطوط ریلی کاربرد دارد، اظهار داشت: بالاترین دقت‌ در کلیه مراحل طراحی ریل سوزن به کار گرفته شده است و به دلیل اینکه در داخل کارخانه به اطلاعات تخصصی دسترسی نداشتیم، تیم طراحی که متشکل از کارشناسان، تکنسین‌ها است، توانستند با بهره‌گیری از تجربه و دانش روز، طراحی این محصول استراتژیک را با موفقیت به پایان رساندند.

وی افزود: در بخش طراحی برای پروفیل‌های عادی به دو تا سه ماه زمان نیاز است اما به دلیل حساسیت‌های خاص و شکل پروفیل نامتقارن طراحی ریل سوزن، حدود هفت ماه زمان برد و موفق شدیم در اولین مرحله نیز به تولید نرمال محصول دست یابیم. برای طراحی این محصول در مجموع حدود ۱۲۰ شیت نقشه آماده شد.

مسئول تیم طراحی ریل زبانه سوزن ذوب‌آهن، گفت: تنها تعداد معدودی از کشورهای دنیا تکنولوژی تولید این محصول ارزشمند را دارا هستند و بسیار خوشحال هستیم و افتخار می‌کنیم که ایران به عنوان پنجمین کشور، این دستاورد مهم را با تلاش شبانه‌روزی کارگران ذوب‌آهن اصفهان بومی‌سازی کرد و به تولید انبوه رساند.

اکبریان با اشاره به اینکه تولید ریل سوزن، به طور سالانه از خروج ۵۰۰ میلیارد تومان ارز از کشور جلوگیری می‌کند، بیان کرد: ریل سوزن در گذشته جزو لیست محصولات وارداتی ایران بود اما ذوب‌آهنی‌ها همانند تولید سایر محصولات بر واردات این محصول جدید نیز خط بطلان کشیدند تا تولید ایران روانه بازار کشور شود و در آینده نیز با صادرات ریل سوزن، این محصول را در لیست واردات سایر کشورها قرار دهند.

وی از ریل سوزن به عنوان کلید توسعه حمل و نقل ریلی کشور نام برد و ادامه داد: زمانی که ریل‌گذاری خطوط انجام می‌شود این محصول خاص برای تغییر مسیر قطار باید در محل نصب شود. می‌توانم بگویم اگر ریل‌گذاری را انجام دهیم اما این قطعه موجود نباشد، مانند این است که تمام جاده را احداث کردیم ولی در انتها پل نصب نشده است.

مسئول تیم طراحی ریل زبانه سوزن ذوب‌آهن، تصریح کرد: هر انسانی از اینکه در رشته و تخصص خودش به موفقیت دست یابد، قطعا خوشحال می‌شود و انگیزه‌ای برای تلاش‌های بیشتر در آینده پیدا می‌کند. بار دیگر با تولید محصول ریل سوزن در وجود تلاشگران ذوب‌آهن غرور ملی نهادینه و به ایران اسلامی تقدیم شد.

اکبریان در پایان خاطرنشان کرد: تلاش داریم با تولید محصولات جدید، نیازهای گوناگون بازار را تحت پوشش قرار دهیم. به عنوان مثال برای توسعه حمل و نقل ریلی کشور هر آنچه را نیاز است در ذوب‌آهن اصفهان تولید کنیم تا روز به روز مسیر توسعه کشور در افقی گسترده‌تر، هموار شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.