یکشنبه, ۶ فروردین , ۱۴۰۲ Sunday, 26 March , 2023 ساعت ×
تولید فولاد به روش کوره‌بلند با استفاده از ۶درصد از انرژی یارانه‌ای
04 دی 1401 - 12:08
شناسه : 31805
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در همایش تخصصی انرژی در صنعت فولاد مطرح کرد: اولین همایش تخصصی انرژی در صنعت فولاد (چالش ها و راهکارها)، با حضور معاونین وزارتخانه‌های نفت، نیرو و همچنین مدیران وزارت صمت و شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی و تشکل‌ها و فعالان حوزه انرژی، دوشنبه بیست‌وهشتم آذرماه به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در محل هتل هما تهران برگزار شد.
ارسال توسط : منبع : شرکت ذوب‌آهن اصفهان
پ
پ


به گزارش فلزات نیوز، مهندس ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان نیز در اولین پنل این همایش تحت عنوان ابعاد تامین پایدار و سرمایه گذاری صنعت فولاد در حوزه انرژی که با حضور معاونین وزارتخانه های نفت و نیرو و همچنین تنی چند از  مدیران‌عامل شرکت بزرگ فولادی برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی گفت : در زمان تأسیس ذوب‌آهن اصفهان در دهه ۴۰ به‌عنوان نخستین کارخانه تولید‌کننده فولاد کشور که از روش کوره بلند استفاده می‌کند با دوراندیشی، کلیه زیرساخت‌های زنجیره تولید شامل کارخانه‌های پشتیبانی تولید، نیروگاه، کارخانه پخت آهک، کارخانه تولید آجر و جرم نسوز، کارگاه‌های قطعه‌سازی و ریخته‌گری قطعات سنگین و… برای تولید فولاد به ‌طور کامل در یک مجموعه صنعتی برای آن در نظر گرفته شد.
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان اضافه کرد: این امکانات همان طور که همگان واقف هستند برای ساخت و بهره‌برداری از سایر صنایع فولادی در اقصی نقاط کشور نیز به کار گرفته شد.  
این مقام مسئول ادامه داد: حدود ۸۵ درصد از قطعات و تجهیزات مورد نیاز ذوب‌آهن اصفهان در کارگاه‌های مجهز همین کارخانه ساخته می شوند، کارگاه‌هایی که هم‌اکنون با تهدید قطعی گاز مواجه هستند.
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: در بخش تولید برق ذوب‌آهن اصفهان چهار نیروگاه شامل: مرکزی (دهه ۵۰ با ظرفیت ۲۴ مگاوات)، حرارتی (دهه۶۰ با ظرفیت ۱۱۵ مگاواتی است)، نیروگاه هاربین (دهه ۸۰ با ظرفیت ۱۱۰ مگاوات) و نیروگاه گازی که هم‌اکنون به دلیل کمبود گاز در مدار نیست، را  با دوراندیشی تمام برای تأمین انرژی مورد نیاز خط تولیدش احداث کرد.  
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در حال حاضر سه نیروگاه حرارتی، مرکزی و هاربین برای مصرف ذوب‌آهن اصفهان در مجموع حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ مگاوات برق در ساعت تولید می‌کنند، در صورتی که اگر این سه نیروگاه با ظرفیت کامل در مدار تولید قرار بگیرند، ظرفیت اسمی آنها بالغ بر ۲۴۰ مگاوات برق در ساعت است و بنابراین تولید سالانه آنها بیش از ۸۵۰ هزار مگاوات ساعت افزایش می‌یابد.
مهندس رخصتی اظهار داشت : این مجتمع عظیم صنعتی به دلیل شیوه تولید کوره بلند (روش تولید فولاد روز در دنیا) از یارانه انرژی برخوردار نیست، کارخانه‌ای که توانایی یاری‌رسانی به شبکه برق سراسری در اوج پیک مصرف را دارد، هم‌اکنون متاسفانه به دلیل افزایش قابل توجه قیمت گاز و عدم تخصیص گاز با نرخ نیروگاهی با بحران انرژی و خطر توقف فعالیت نیروگاهها مواجه شده است.
مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان ادامه داد: متاسفانه عدم وحدت رویه، در قانون‌گذاری بین سه وزارتخانه نیرو، نفت و صمت، تضاد در مصوبات را برای ذوب‌آهن اصفهان در پی داشته است و در این پیچ و خم سیاست‌گذاری، تولید برق به واقع در ذوب‌آهن اصفهان صرفه اقتصادی ندارد در صورتی که با اصلاح قیمت گاز ذوب‌آهن اصفهان بر اساس قانون و نوع محصولات (مقاطع ساختمانی)، تولید برق برای این شرکت توجیه‌پذیر خواهد بود.
وی بیان کرد: ۷۵ درصد گاز مصرف شده در صنعت فولاد کشور در روش احیا مستقیم به‌عنوان روش تولیدی که از یارانه انرژی برخوردار است استفاده می شود و لذا این عامل در سودآوری آن نقش قابل‌توجهی دارد. در حالی که هزینه‌های تولید فولاد به روش کوره‌بلند در کشور ۹۴ درصد هزینه‌های جهانی تولید فولاد است یعنی ما ۶درصد از انرژی یارانه ای استفاده می کنیم در مقابل هزینه‌های سایر روش‌های تولید از جمله قوس ۳۲درصد هزینه جهانی است یعنی ۶۸درصد از انرژی یارانه استفاده می کنند که امیدواریم شاهد جبران این مهم درتصمیم گیری‌ها باشیم.
مهندس رخصتی گفت: ذوب‌آهن اصفهان از سالیان گذشته پیگیر تولید فولاد به روش احیا مستقیم بوده است اما به‌دلیل رعایت الزامات پدافند غیرعامل و برخورداری کشور از هر سه روش تولید فولاد، از این رویکرد صرف نظر کرده و اگر قرار است این کارخانه برای رعایت اصول پدافند غیرعامل کشور زیان‌ده شود، صحیح نیست.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.