پنج شنبه, ۳ آذر , ۱۴۰۱ Thursday, 24 November , 2022 ساعت ×
تولید ورق گرم فولاد الکتریکی سیلیسیم‌دار
21 تیر 1401 - 20:14
شناسه : 30221
برای اولین بار در کشور، تولید ورق گرم فولاد الکتریکی سیلیسیم‌دار در مجتمع فولاد سبا محقق شد.
ارسال توسط : منبع : دنیای معدن
پ
پ

به گزارش اخبار فلزات، رضا فاطمی‌ امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جریان سفر به استان اصفهان ضمن دیدار با مدیرعامل فولادمبارکه، واحدهای گاززدایی و کربن‌زدایی تحت خلا (V.O.D & V.D) و اسمز معکوس ثانویه (RO2) در مجتمع فولاد سبا را افتتاح و از نزدیک از خطوط تولید این شرکت بازدید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح پروژه‌های صنعتی در مجتمع فولاد سبا، یکی از دغدغه‌های این وزارتخانه را دستیابی به توانمندی تولید فولادهای ویژه مانند فولادهای مورد نیاز صنعت تولید ترانسفورماتورها دانست و بیان کرد: خوشبختانه فولادمبارکه با تحقیق، به‌روزآوری دانش فنی و در ادامه با اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه هدفمند، دغدغه این وزارتخانه و کشور را برطرف ساخت.‌

محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل فولادمبارکه، در جریان بازدید وزیر صمت از این شرکت عنوان کرد: با بهره‌برداری از واحدهای گاززدایی و کربن‌زدایی تحت خلا (V.O.D & V.D) و اسمز معکوس ثانویه (RO۲) فولاد سبا، شاهد توسعه سبد محصولات و کاهش هرچه بیشتر مصرف آب خواهیم بود.

وی مدت‌ زمان اجرای پروژه V.D مجتمع فولاد سبا را حدود ۶ ماه اعلام کرد و گفت: فولادهای الکتریکی یا سیلیکونی در صنایع تولید ترانسفورماتور، تولید موتورها و ژنراتورهای الکتریکی کاربرد زیادی دارد.

مدیرعامل فولادمبارکه، بیان کرد: با راه‌اندازی پروژه V.O.D از سه ماه آینده، می‌توانیم به‌ تدریج محصولات جدید فولادی را به بازار داخلی عرضه کنیم و تنوع محصولات ویژه و کیفی در گروه فولادمبارکه را افزایش دهیم که این دستاورد بزرگ، نقش مهمی در سودآوری گروه فولادمبارکه و همچنین خودکفایی کشور خواهد داشت.

اهمیت تولید محصولات جدید با ارزش افزوده بیشتر

محمدرضا عبدالکریمی مدیریت خدمات فنی و پشتیبانی مجتمع فولاد سبا، اذعان کرد: با عنایت به اینکه تولید ورق گرم فولاد الکتریکی سیلیسیم‌دار برای اولین بار در کشور در مجتمع فولاد سبا انجام شد، ضمن تشکر از کارکنان خدوم و زحمت‌کش مجتمع فولاد سبا و با تشکر از مدیریت شرکت، امید است در ادامه با ایجاد زمینه‌های لازم بتوان از ظرفیت‌های خط تولید جهت تولید محصولات جدید با ارزش افزوده بیشتر و رفع نیاز صنایع خودروسازی، الکتریکی و نفت و گاز، گام‌های مهمی در راستای توسعه سبد محصولات و رفع وابستگی به خارج از کشور برداشت.

مزایای استفاده از فولادهای الکتریکی

همچنین آرش حاجی‌پور رییس متالورژی و برنامه‌ریزی تولید مجتمع فولاد سبا، اعلام کرد: فولادهای الکتریکی را می‌توان یکی از آینده‌دارترین گریدهای فولادی دنیا برشمرد. مزایای استفاده از فولادهای الکتریکی شامل کاهش مصرف انرژی، افزایش راندمان تجهیزات الکتریکی، افزایش طول عمر تجهیز، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از افزایش دمای تجهیز و اتلاف انرژی می‌شود.

وی افزود: با توجه به مطالعات صورت‌گرفته در زمینه بازار داخلی و نیاز صنایع و همچنین قابلیت‌های خطوط تولید، تصمیم بر تولید گریدهای سیلیکونی غیر جهتدار با سیلیسیم تا ۱.۳درصد گرفته شد که این گرید پس از نورد سرد قابلیت پاسخ‌گویی به خواص گرید الکتریکی تا M۴۷۰ را مطابق با استاندارد ۴ -۸ IEC ۴۰۴ خواهد داشت.

تولید فولاد الکتریکی مطابق با استانداردهای روز دنیا

احسان عباد اصفهانی رییس دفتر فنی تولید مجتمع فولاد سبا، در این مراسم بیان کرد: پیرو نیاز کشور در سال تولید دانش‌بنیان با همت کلیه همکاران مجتمع فولاد سبا، راه‌اندازی واحد گاززدایی و کربن‌زدایی تحت خلا از ابتدای سال در دستور کار این مجتمع قرار گرفت و با رفع کلیه مشکلات و نیازهای لازم به بهره‌برداری رسید. در همین راستا پس از طراحی گرید فولاد الکتریکی، دستورالعمل‌های لازم را ایجاد کردیم و در تولید این گرید نیز با کنترل دقیق فرایند، سعی کردیم به بهترین نتیجه دست پیدا کنیم.

محمود معظم رییس آزمایشگاه‌های مجتمع فولاد سبا، گفت: تولید این محصولات در آزمایشگاه‌های این مجموعه تحت آزمون و تست‌های مربوطه قرار گرفت. ریزساختارها بر اساس استاندارد بین‌المللی ASTM E۴۵ بررسی شد و هیچگونه ناخالصی مشاهده نشد. همچنین اندازه دانه در ساختار این نوع فولادها باید درشت‌ باشد که این مهم نیز بر اساس استاندارد ASTM E۱۱۲ بررسی و مشاهده شد و اندازه دانه فولاد تولیدی در فولاد سبا، تا ۱۵۰ میکرون که حدود ۱۰ برابر اندازه دانه فولادهای معمولی است، افزایش یافت.

حامد صفاری، کارشناس متالورژی و روش‌های تولید مجتمع فولاد سبا اذعان کرد: این فولادها به دو گروه فولادهای الکتریکی جهت‌دار شده و فولادهای الکتریکی غیر جهت‌دار تقسیم‌بندی می‌شوند که با همت و تلاش مدیریت و کارکنان مجتمع فولاد سبا، ورق گرم فولاد الکتریکی غیر جهت‌دار با وجود چالش‌های فراوان به تولید رسید. بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد خواص ساختاری و شیمیایی این فولاد مطابق با استاندارد و تولیدات روز دنیا است.

کاربرد فولاد الکتریکی در تولید ترانس‌های الکتریکی

روح‌الله جمالی کارشناس تولید فولادسازی مجتمع فولاد سبا، بیان کرد: با توجه به اینکه در این گرید، سیلیسیم بین ۱.۲۶ تا ۱.۳۵ و آلومینیوم بین ۰.۳۳ تا ۰.۳۵ درصد است، فولادسازی این گریدها با چالش‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه است که با توجه به مطالعات انجام‌ شده، راهکارهای متناسب اتخاذ و روش نهایی فولادسازی این گرید به دست آمد و در نهایت ذوب گرید فولاد الکتریکی مطابق با ترکیب شیمیایی طراحی شده در واحد فولادسازی مجتمع سبا انجام شد.

فرهاد فرهمند کارشناس دفتر فنی تولید ریخته‌گری مجتمع فولاد سبا، گفت: جهت استفاده از تمامی ظرفیت و توانمندی‌های خطوط ریخته‌گری تختال نازک، فولاد سبا پس از هدف‌گذاری تولید گرید فولادهای الکتریکی، اقدام به برگزاری جلسات مشترک و بررسی مقالات و داده‌های علمی موجود کرد. جهت تولید این گرید جدید به دلیل رفتار متفاوت تختال، به‌ خصوص در زمان تولید فولاد الکتریکی، با دیگر گریدهای تولیدی در این کارخانه، لازم بود تنظیمات فرایندی مختص آن گرید در سیستم بارگذاری شود که پس از بررسی رفتار آن‌ها در زمان تولید (انجماد، کاهش ضخامت و…) و همچنین در نظر گرفتن مشخصه‌های ماشین‌های ریخته‌گری تختال نازک، اقدام به بارگذاری تنظیمات جدید برای تولید گریدها شد و با کمک همکاران موفق به تولید هدف‌گذاری انجام‌ شده و افزایش سبد محصول در فولاد سبا شدیم.

همچنین امید جوانمردی، سرپرست تعمیرات فولادسازی مجتمع فولاد سبا در این رابطه تصریح کرد: راه‌اندازی قسمت گاززدایی فولادسازی ناحیه سبا از بهمن ماه سال ۱۴۰۰ آغاز شد. فعالیت اصلی و حیاتی این پروژه، ایجاد خلا با استفاده از بخار آب است. خوشبختانه با همت کارکنان فولادسازی سبا و کمک مشاوران داخلی، ایجاد خلا در تانک VD/VOD با موفقیت انجام شد.

رسول صالحی سرپرست اتوماسیون و ابزار دقیق نورد پیوسته مجتمع فولاد سبا، خاطرنشان کرد:‌ در تولید فولاد الکتریکی که برای صنایع تولید ترانس‌های الکتریکی و دیگر صنایع کاربرد فراوان دارد، تنظیمات دمای نهایی نوردی FT و پوسته‌زدایی و تنشن مناسب و جلوگیری از ایجاد موج، در فرایند نورد از اهمیت زیادی برخوردار است. این موارد با کوشش کارکنان اتوماسیون نورد و با تنظیمات اتوماسیون سطح ۱ و ۲ حاصل شد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.