پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
تولید ۳۰ میلیون کنسانتره سنگ‌آهن در کشور
02 آذر 1400 - 9:37
شناسه : 20833
براساس گزارش‌های منتشر شده، واحدهای بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی کشور از ابتدای امسال تا پایان مهرماه ۲۹ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۲۲۹ تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کردند، آماری که حاکی از رشد 4 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال 1399 است.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، از آنجایی که سنگ‌آهن ماده خام تولید فولاد است، برای تبدیل آن به فولاد، ابتدا به کنسانتره، گندله و سپس محصول نهایی تبدیل می‌کنند. کنسانتره پودری است که از سنگ‌آهن استحصال می‌کنند. این محصول کاملا سیاه و در صنایع ذوب‌آهن کاربرد دارد و برای تولید انواع گندله سنگ‌آهن، آهن‌اسفنجی یا سایر محصولات فلزی استفاده می‌شود.

بررسی عملکرد شرکت‌های سنگ‌آهن جلال‌آباد (فکور صنعت)، گهرزمین، اپال پارسیان سنگان، صنعتی و معدنی توسعه فراگیر، توسعه معدن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، معدنی و صنعتی گل‌گهر، صنایع معدنی فولاد سنگان، سنگ‌آهن چادرملو، سنگ‌آهن مرکزی و صبانور در مهرماه ۱۴۰۰ نیز حاکی از روند رو به رشد شرکت‌ها و ثبت رشد ۵ درصدی در هم‌سنجی با مهرماه ۱۳۹۹ است. لذا شرکت‌های یاد شده در مهرماه امسال چهار میلیون و ۴۳۲ هزار و ۸۵۱ تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کردند.

از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با تولید ۹ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۶۴۴ تن و ثبت رشد ۳ درصدی رکورددار شد و پس از آن شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو با هفت میلیون و ۱۴۵ هزار و ۳۸ تن (رشد ۱۰ درصدی) و میدکو با سه میلیون و ۳۷۸ هزار و ۷۱۵ تن (افت ۱۱ درصدی)، به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

بیشترین رشد تولید در این مدت مربوط به سنگ‌آهن جلال‌آباد با ۱۱ درصد و بیشترین افت تولید مربوط به صبانور با ۱۵ درصد بود. در مهرماه امسال نیز گل‌گهر با یک میلیون و ۴۶۲ هزار و ۱۷۳ تن، بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داد و بیشترین رشد تولید در این ماه متعلق به میدکو با ۳۴ درصد بود.

براساس این گزارش، امروز در زنجیره فولاد نزدیک به ۳۶ میلیون تن آهن‌اسفنجی، ۶۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندله سنگ‌آهن و ۶۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن ظرفیت نصب شده وجود دارد، اما در عین حال با مشکلاتی در تامین مواد اولیه مواجه هستیم.

مسئولان بخش معدنی کشور پیش‌بینی می‌کنند ظرفیت ۵۵ میلیون تن شمش فولادی در افق ۱۴۰۴ محقق شود که تا امروز ۴۰ میلیون تن آن محقق شده و هفت میلیون تن دیگر در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.