شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024 ساعت ×
تکلیف طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل در نفت مناطق مرکزی روشن شد
18 خرداد 1400 - 16:19
شناسه : 13453
مدیرعامل این شرکت نفت مناطق مرکزی ایران: مدیرعامل این شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: کل طرح‌های جمع‌آوری گازهای مشعل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با امضای سومین قرارداد برای میدان خشت تعیین تکلیف شدند.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، رامین حاتمی مدیرعامل این شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، اظهار داشت: براساس شیوه‌نامه نحوه دادوستد گازهای مشعل ابلاغی از سوی وزارت نفت و با هدف جلوگیری از سوزانده شدن گازهای مشعل و برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده در این شرکت طی سال ۱۳۹۹، سه قرارداد با شرکت‌های داخلی امضا شده است که با واگذاری جمع‌آوری گازهای مشعل میدان خشت به میزان ۱۰ میلیون فوت‌مکعب، گام پایانی در تعیین تکلیف گازهای مشعل در سطح شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برداشته شد.

وی افزود: این قراردادها برای جمع‌آوری گازهای مشعل میدان‌های سروستان سعادت‌آباد، میدان‌های چشمه‌خوش، نفت‌شهر و سومار و میدان خشت با حجم در مجموع حدود ۱۰۳ میلیون فوت‌مکعب گاز در روز با شرکت‌های ایرانی امضا شده است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، گفت: اجرا و راه‌اندازی این قراردادها طی مدت ‌زمان دو سال از آغاز قرارداد و پنج سال مرحله بهره‌برداری برنامه‌ریزی‌شده است که با توجه به اهمیت این پروژه و لزوم پرهیز از اتلاف منابع کشور و حفظ محیط‌زیست با توافق طرفین این زمان قابل تمدید خواهد بود. علاوه بر این با جمع‌آوری و فروش گازهای مشعل این میدان‌ها، سالانه حدود ۱۱ میلیون دلار درآمد حاصل می‌شود.

حاتمی در خصوص پیشرفت پروژه‌ها، بیان کرد: با توجه به آماده بودن کمپرسورهای گاز چشمه‌خوش، این طرح حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته و براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان نیمه نخست سال جاری راه‌اندازی می‌شود. در نیمیه نخست سال ۱۴۰۱ پروژه سروستان سعادت‌آباد با استفاده از کمپرسورهای موجود راه‌اندازی خواهد شد و دو پروژه خشت و نفت‌شهر سومار نیز در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در پایان طرح ملی جمع‌آوری گازهای مشعل را بسیار مهم خواند و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح، ضمن جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از سوزانده شدن گازهای مشعل و هدررفت گاز و ایجاد و تکمیل زنجیره ارزش در فرایند تولید گاز، سبب کسب درآمد، رونق کسب‌وکار و ایجاد اشتغال به‌ویژه در مناطق محروم پیرامونی تاسیسات نفتی می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.