یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
جریمه ۵۰۰ هزار یورویی بزرگ‌ترین مصرف‌کننده زغال‌سنگ
30 شهریور 1400 - 14:33
شناسه : 18132
براساس گزارش‌های منتشر شده، لهستان با وجود جریمه روزانه ۵۰۰ هزار یورو (۵۸۶ هزار دلار) به دلیل نادیده گرفتن حکم دادگاه اتحادیه اروپا، در برابر توقف استخراج زغال‌سنگ در معدن لیگنیت تورو نزدیک مرز جمهوری چک ایستادگی کرد.
ارسال توسط : منبع : ایسنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، دیوان عالی اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد لهستان پس از اینکه از حکم صادره در ۲۱ ماه مه برای توقف فوری استخراج زغال‌سنگ تبعیت نکرد، باید به کمیسیون اروپایی جریمه پرداخت کند. سخنگوی دولت لهستان در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور نمی‌تواند فعالیت معدن و نیروگاه نزدیک آن را متوقف کند، زیرا امنیت انرژی این کشور را به خطر می‌اندازد.

لهستان و جمهوری چک که در ماه ژوئن خواستار جریمه روزانه پنج میلیون یورو برای کشور همسایه خود شده بود، ماههاست برای حل اختلاف بر سر معدن تورو سرگرم گفت‌وگو هستند. در این راستا ریچارد برابک وزیر محیط‌زیست جمهوری چک اظهار کرد که کشورش خواهان آن است، لهستان تضمین دهد ادامه فعالیت‌ها در این معدن صدمات محیط‌زیستی در آن سوی مرز جمهوری چک ایجاد نمی‌کند.

طبق بیانیه دولت لهستان، حکم اخیر حل اختلاف میان دو کشور بر سر این معدن که لهستان همچنان خواهان فعالیت آن است را دشوارتر می‌کند. لهستان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده زغال‌سنگ در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود که از این سوخت برای تامین ۷۰ درصد از تولید برق استفاده می‌کند. این کشور قصد دارد وابستگی به زغال‌سنگ را در دو دهه آینده کاهش دهد و به دنبال جایگزین کردن آن با نیروی بادی فراساحلی و نیروی هسته‌ای است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دادگاه اتحادیه اروپا در حکم اخیرش اعلام کرد روشن است که لهستان به حکم پیشین این دادگاه برای متوقف کردن فعالیت‌هایش در این معدن عمل نکرده است. جریمه روزانه باید مانع از این شود که لهستان اجرای حکم را به تاخیر بیاندازد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.