دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
جزییات طرح اعطای اقامت به سرمایه‌گذاران خارجی در بورس
12 اردیبهشت 1400 - 16:40
شناسه : 11626
مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل مطرح کرد؛ مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل، جزییات طرح اعطای اقامت پنج ساله به سرمایه‌گذاران خارجی را که اقدام به خرید سهام، اوراق یا واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشور می‌کنند، تشریح کرد.
ارسال توسط : منبع : اقتصاد آنلاین
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، بهادار بیژنی مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل با اشاره به شیوه‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج ‌ساله به سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران خارجی و مستندات قانونی آن، اظهار داشت: این مصوبه اگرچه از پیشینه قانونی برخوردار و پیش از این از تصویب هییت وزیران گذشته بود، اما اشاره صریحی به فعالیت در بازار سرمایه و خرید سهام نکرده است و نخستین بار رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری با سخنگوی دولت در بسته پیشنهادی دهگانه تحت عنوان ۷+۳ به صراحت بر آن تاکید و موضوع آن را رسانه‌ای کرد.

وی افزود: پیش از این در چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی و طی مصوبه ۱۵ تیر ماه سال ۱۳۹۸ هییت وزیران مقرر شده بود برای تشویق سپرده‌گذاری و سرمایه‌گذاری تصمیماتی گرفته شود. لذا سلسله جلساتی با حضور مسئولان وزارت کشور، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی و دیگر نهادهای مرتبط برگزار و نهایتا منجر به تصویب شیوه‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج ‌ساله به سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران خارجی شد.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل، گفت: بر این اساس، افرادی که حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلار یا معادل آن به ارزهای دیگر در بازار سرمایه کشور سرمایه‌گذاری کنند، به همراه همسر، فرزندان پسر کمتر از ۱۸ سال و دختر مجرد و پدر و مادر (حداکثر به تعداد پنج نفر)، مجوز اقامت دریافت خواهند کرد.

بیژنی بیان کرد: در صورتی که تعداد افراد بیش از پنج نفر باشد، متقاضی باید به ازای هر نفر، مبلغ ۵۰ هزار دلار یا معادل آن به ارزهای دیگر مورد قبول بانک مرکزی سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری کند.

وی با اشاره به نحوه اقدام سرمایه‌گذاران برای دریافت مجوز اقامت ادامه داد: افراد متقاضی با توجه به ضوابطی که در شیوه‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج ‌ساله به سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران خارجی آمده است، می‌توانند از طریق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اقدام و مجوز اقامت دریافت کنند.

مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: از آنجا که بین‌‌المللی شدن بازار سرمایه، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در دستور کار سازمان بورس قرار دارد و این سازمان برای سرمایه‌گذاری خارجی اهمیت زیادی قائل است، طبیعتا این مصوبه قابل تمدید نیز خواهد بود.​
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.