چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
جهش تولید، رمز کلیدی رشد و توسعه فولاد اکسین
11 اسفند 1399 - 10:05
شناسه : 8128
نائب رییس هییت مدیره فولاداکسین خوزستان عنوان کرد؛ نایب رییس هییت مدیره فولاداکسین خوزستان گفت: اجزای قطعات اقتصاد کشور، مانند یک پازل عمل می‌کنند که برای رشد آن باید در کنار یکدیگر باشند. بر اساس شعار امسال که جهش تولید نام گرفت، اگر به آن عمیق‌تر فکر کنیم متوجه خواهیم شد که این لغت تنها یک شعار نیست، بلکه چراغ راه رونق اقتصاد کشور است.
ارسال توسط : منبع : ایلنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، حسام خوشبین‌فر نائب رییس هییت‌مدیره فولاداکسین خوزستان، اظهار داشت: اگر جهش تولید را صرفا به عنوان یک شعار در نظر بگیریم، طبعا به مولفه‌های مختلف آن کم‌تر توجه خواهد شد. اما اگر به این نکته توجه کنیم که جهش تولید، نه تنها یک شعار، بلکه رمز کلیدی نقشه راه رشد و توسعه کشور است، آنگاه نگرش دقیق‌تر و توام با برنامه‌ریزی جامع‌تری درباره آن خواهیم داشت.

وی افزود: اجزای مختلف اقتصاد کشور، همچون قطعاتی از یک پازل بزرگ هستند و برای رشد اقتصاد، چاره‌ای جز تکمیل قطعات مختلف تکمیل این پازل که بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی، خدماتی و … را در بر می‌گیرد، نداریم. هر کدام از بخش‌های کلی اقتصاد کشور هم خود به اجزای مختلفی تقسیم می‌شوند و از میان تک تک این اجزا، اقتصاد یک کشور ساخته می‌شود.

نایب رییس هییت‌مدیره فولاداکسین خوزستان با اشاره به اینکه برای جهش تولید، لازم است تمامی اجزای اقتصاد کشور در همه بخش‌ها و حوزه‌ها وظایف خود را به درستی انجام دهند، گفت: در تکمیل این چرخه رشد و توسعه باید سهم خود را به نحو مطلوب‌تری ایفا کنند. شرکت فولاد اکسین پانزده سال پیش با هدف تکمیل حلقه گمشده زنجیره تامین صنایع نیازمند به ورق‌های عریض فولادی و عملیات حرارتی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دریایی و ماشین‌سازی به همراه رفع نیاز محصولات استراتژیک صنعت کشور ثبت شد و چهار سال بعد از آن، فعالیت خود را آغاز کرد و امروزه توانست در مسیر رشد و تعالی قدم بردارد.

خوشبین‌فر ادامه داد: فولاد اکسین با تدوین استراتژی‌های موثر و محرک و عنایت ویژه به مقوله تعالی سازمانی، به مدد مشارکت فعال کارکنان، تعامل، همسویی، همگرایی و همفکری مدیران و کارکنان، تلاش همه جانبه‌ای برای رشد مداوم و بی‌وقفه داشته است.

وی یادآور شد: با توجه به رشد موفقیت‌های شرکت طی سال‌های اخیر، در حال حاضر این شرکت موفق به ساخت بزرگ‌ترین و مقاوم‌ترین ورق فولادی ایران و نورد اولین اسلب ۳۰۰ میلی‌متر از نوع ایرانی شده است. به نظر کی‌رسد تولید این ابعاد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، تنها و تنها در توان شرکت فولاداکسین باشد. استفاده از این اسلب به عنوان مواد اولیه، همان استانداردی‌ است که شرکت دانیلی ایتالیا برای ظرفیت اسمی شرکت فولاداکسین، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کرده بود.

نایب رییس هییت‌مدیره فولاداکسین خوزستان تصریح کرد: این ورق با عرض چهار و نیم متر، برای لوله‌های ۵۶ اینچ استفاده می‌شود که پرکاربردترین لوله در صنعت نفت و گاز است و زمینه‌ساز حضور موثرتر شرکت در تامین مواد اولیه پروژه‌های مهم صنعت نفت و سایر حوزه‌های صنعتی خواهد شد.

خوشبین‌فر اذعان داشت: مشارکت در پروژه مهم و ملی گوره به جاسک که اهمیت آن حتی از سوی مقام معظم رهبری هم مورد تاکید قرار گرفته است، نشان می‌دهد که شرکت فولاد اکسین، مسیر حرکت خود در جهت رشد و تعالی را به خوبی شناسایی کرده است.

وی درخصوص دستاوردهای اخیر فولاد اکسین، گفت: آنچه مشاهده می‌شود تعامل و همراهی فنی این شرکت با شرکت فولادمبارکه است. این تعامل طی دو سال گذشته موجب شده که لوله‌های انتقال نفت و گاز در محیط ترش و شیرین، در همه بخش‌های زنجیره تولید از مرحله اسلب، ورق و لوله، کاملا بومی‌سازی شده و کشور از واردات این محصول بی‌نیاز شود.  

نایب رییس هییت‌مدیره فولاداکسین خوزستان ادامه داد: این همکاری که تحت نظر بالاترین استانداردهای وزارت نفت ایجاد شده بود، موجب شد که پروژه راهبردی خط لوله نفت ترش گوره به جاسک که استراتژیک‌ترین پروژه انتقال نفت و گاز کشور محسوب ‌می‌شود، در سریع‌ترین زمان خود به سمت تکمیل و نهایی شدن حرکت نماید. در واقع، عملکرد فولاداکسین در این حوزه، نه تنها در جهت رشد و تعالی، بلکه مصداق تاثیرگذاری در تکمیل همان پازلی است که در ابتدا درباره آن سخن گفته شد.

لازم به توضیح است که بهای تمام شده هر تن ورق API که در خارج کشور وارد می‌شود، تقریبا ۳۰ درصد بیشتر از تولید داخلی است و با یک حساب ساده می‌توان گفت که استفاده از محصول داخلی و تولید این محصول جهت خطوط لوله داخل کشور، نه تنها بهای تمام شده‌ کم‌تری دارد بلکه با انجام آن می‌توان از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری کرد.

خوشبین‌فر اذعان داشت: مجموعه عملکرد فولاد اکسین در مسیر رشد و توسعه که برای شرکتی با قدمتی کمی بیش از ۱۰ سال کم نظیر است،که موجب سودآوری بالای آن شده به طوری که امسال برای نخستین بار ۲۰ درصد سودخالص درآمد شرکت، بین سهامداران توزیع شد. از زمان از بهره‌برداری از فولاد اکسین خوزستان در سال ۱۳۸۸، متاسفانه طی ۱۰ سال اخیر به دلایل مختلف که هم منشأ داخلی و هم منشأ خارجی داشت فولاد اکسین بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان دچار زیان شد که این وضعیت بحران‌های زیادی را برای این شرکت در حوزه‌های مختلف ایجاد کرد. اما پس از تحولات دو سال اخیر در ساختار مدیریتی و تولیدی شرکت، برای نخستین بار تقریبا ۲۰ درصد سود خالص سال ۹۸ که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بود، میان سهامداران توزیع شد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آنچه در فولاد اکسین به ویژه طی دو سال اخیر صورت گرفت، تماما در جهت ارتقای توان شرکت و افزایش نقش و تاثیرگذاری آن در پروژه‌های ملی مبتنی بر تولید داخل است. شرکت فولاداکسین نه تنها در جهت تقویت خودباوری و رشد تولید ملی حرکت می‌کند، بلکه پیشگام عملیاتی ساختن شعار جهش تولید است که حاصل آن، ایفای نقش مثبت و موثر در پازل اقتصاد کشور و به تبع آن، افزایش سودآوری برای شرکت و سهامداران در جهت پیشرفت‌های بعدی است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.