سه شنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۲ Tuesday, 23 May , 2023 ساعت ×
جهش تولید سالی درخشان برای ذوب‌آهن
15 دی 1400 - 17:27
شناسه : 22703
ذوب‌آهن اصفهان به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه صدرتامین از زمان مدیریت منصور یزدی‌زاده طی سه سال گذشته پس از چند فراز و فرود به تثبیت سوددهی رسید. لذا این امر باعث شد در سال 1399 ذوب‌آهن از زیان انباشته خارج شود.
ارسال توسط : منبع : روابط عمومی ذوب‌آهن
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، سود شرکت ذوب‌آهن اصفهان طی سال گذشته به میزان ۱۵ هزار و ۸۱۹ میلیارد ریال رسید که دلایل افزایش میزان درآمد و سود شرکت ناشی از تمرکز بر تولید و فروش محصولات صنعتی و محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تمرکز شرکت بر صادرات به دلیل ارزش افزوده بالاتر، افزایش تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها است. همچنین در سال ۱۳۹۹ ذوب‌آهن، شاهد رشد ۲۴۵ درصدی سودآوری شرکت‌های تابعه داخلی نسبت به سال ۱۳۹۸ بود.

در واقع ذوب‌آهن دست کم طی یک دهه گذشته برای نخستین بار در سال ۱۳۹۹ از زیان انباشته خارج شد تا بتواند سود را بین سهامداران توزیع کند و شرایط برای پیوستن از فرابورس ایران به بورس مهیا شد که این کار در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شد.

موفقیت ذوب‌آهن اصفهان در سودآوری ادامه یافت و طی سال جاری نیز این شرکت موفق شد رکورد سود آوری خود را تنها در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ ارتقاء دهد و با افزایش ۱۹۵ درصدی به سود بیش از دو هزار میلیارد تومان برسد و حاشیه سود این شرکت برای نخستین بار از ۱۲ درصد عبور کرد. لذا عمده سود آوری ذوب‌آهن اصفهان حاصل بهبود فرایند، تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و رشد صادرات بوده و تنها حدود ۳۰ درصد از این افزایش سود حاصل تورم و افزایش قیمت ارز است.

تولید انبوه ریل مطابق استاندارد جهانی که در ۶ محور خط آهن ایران استفاده شد و در حال نصب است، تولید ریل زبانه سوزن و ریل مترو تهران، تمرکز بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر همچون ورق سازه های فولادی، آرک معدن، تیرآهن بال پهن و … ، صرفه جویی در مصرف آب و انجام پروژه های مختلف برای استفاده از پساب به جای برداشت آب از رودخانه، توسعه صادرات و دستیابی به مدال افتخار ملی صادرات و … از جمله دستاوردهای این شرکت طی سه سال اخیر بود.

عملکرد ذوب‌آهن اصفهان طی ۹ ماهه گذشته نیز نشان از افزایش تولید در اغلب بخش‌های تولیدی و همچنین افزایش فروش این شرکت دارد. تلاشگران این مجتمع عظیم صنعتی باوجود مشکلات ناشی از کمبود مواد اولیه و بحران آب تا پایان آذرماه امسال موفق به تولید دو میلیون و ۵۴ هزار و ۷۰۰ تن چدن مذاب شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد رشد را نشان می‌دهد، ضمن اینکه رکورد تولید ۹ ماهه چدن با سه کوره بلند را در تاریخ این شرکت به جا گذاشته است.

منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن، اظهار داشت: امسال این شرکت با سه کوره بلند فعالیت می‌کند و اگر مشکلات کمبود مواد اولیه و آب وجود نداشت، به طور قطع تولید بیشتری حاصل می‌شد. با این وجود امیدواریم تا پایان سال به تولید حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسیم که در تاریخ این شرکت بی سابقه بود.

وی افزود: با توجه به افزایش تولید چدن و محدودیت بخش فولادسازی، تولید شمش چدن به ۵ برابر سال گذشته رسید که بخش عمده آن در ۹ ماهه نخست سال جاری صادر شد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان، گفت: این مجتمع عظیم صنعتی طی ۹ ماهه ابتدای امسال در تولید کک خشک ۳ درصد، در تولید آگلومره ۴ درصد، در تولید فولاد خام ۵ درصد و در تولید شمش آماده ۳ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش تولید داشته است.

یزدی‌زاده با اشاره به برنامه‌ریزی این شرکت جهت افزایش تولید و فروش محصولات با ارزش اقتصادی بیشتر بیان کرد: در این راستا در ۹ ماهه نخست سال جاری تولید کلاف در ذوب‌آهن اصفهان حدود ۱۰ برابر سال گذشته بود و به ۱۲۶ هزار و ۸۸۷ تن رسید، در حالی که تولید میلگرد تنها یک درصد رشد داشت و در تولید تیرآهن، شمش کالایی و سایر محصولات تغییری نداشتیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی ذوب‌آهن جهت افزایش تولید و فروش محصولات با ارزش افزوده بالاتر موجب شد این شرکت در ۹ ماهه منتهی به آذرماه ۱۴۰۰ از فروش محصولات خود ۲۵ هزار و ۴۰۵ میلیارد تومان درآمد کسب نماید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹۲ درصد افزایش داشته است.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.