شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
جهش قیمتی بالای ۲۰دلار برای شمش فولاد
25 آذر 1399 - 5:39
شناسه : 3326
این روزها شاهد افزایش قیمت در بازار فولاد هستیم، به گونه‌ای که در تمامی زنجیره از سنگ‌آهن گرفته تا محصولات پایین دستی این شیب صعودی قیمت وجود دارد و شمش فولاد نیز در بازه زمانی یک هفته پیش تا به امروز بر مبنای قیمت CRF آسیا 20دلار رشد داشته و از ۵۳۰دلار به ۵۵۰ دلار رسیده است.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایراسین، با نگاهی بر آخرین قیمت شمش فولاد در مناطق مختلف جهان می‌بینیم که بهای شمش فولاد در ۴دسامبر(۱۴ آذر) بر مبنای CRF آسیا برابر با۵۲۰ دلار بوده و در ابتدای این هفته یعنی ۱۱دسامبر(۲۱آذر)به ۵۵۰ دلار رسیده است.
همچنین قیمت شمش برمبنای CFRترکیه طی یک هفته گذشته از ۵۲۰دلار به ۵۴۵ دلار رسیده و با رشد قیمتی همراه شده است. همانگونه که در گزارشهای قبلی نیز اشاره کردیم افزایش نرخ آهن قراضه که طی دوهفته گذشته با صعود قیمتی بالایی همراه شده و اکنون مرز ۴۰۰دلار را رد کرده از عوامل اصلی افزایش قیمت شمش فولاد در ترکیه است. این موضوع حتی سبب شده تا تامین کنندگان شمش در منطقه CIS نیز قادر به واکنش در برابر قیمت قراضه، شمش و دیگر محصولات طویل در ترکیه نباشند.
با مرور قیمت‌ها در هفته گذشته می‌بینیم بهای شمش فولاد در کشورهای منطقه CIS که برابر با ۴۹۸دلار برتن فوب دریای سیاه بود، این هفته به ۵۴۰ دلار رسیده است.
نکته جالب که می‌توان به آن اشاره کرد، تغییر اندک قیمت شمش فولاد در بازار داخلی چین است، چرا که در ۴ دسامبر قیمت شمش برابر با ۴۹۳دلار برهرتن بوده اما بعد از گذشت یک هفته، نرخ آن به ۵۱۰ دلار رسیده است؛ این تغییر در مقایسه با بهای شمش فولاد در دیگر مناطق از رشد قیمتی به نسبت اندکی برخوردار شده است.

نگاهی بر قیمت میلگرد و مفتول

با توجه به بالارفتن قیمت محصولات پایین دستی در صنعت فولاد همچون میلگرد مفتول تیرآهن و نقطه می‌بینیم که این رشد قیمتی در این هفته نیز ادامه دار بوده و سبب شده تا تولیدکنندگان میلگرد قیمت های پیشنهادی خود را برای بازار جهانی همچنان افزایش دهند برای مثال میبینیم که در تاریخ ۱۱ دسامبر قیمت میلگرد در صادراتی ترکیه ۶۰۳ دلار بر مبنای فوب دریای سیاه بوده است که در مقایسه با قیمت هفته گذشته که ۵۳۸ دلار در هر تن ثبت شده با رشد قیمتی بسیار بالایی روبرو گشته است.
در واقع می‌توان گفت بیشترین رشد قیمتی در این منطقه بوده، البته در قیمت واردات حوزه خلیج فارس طی یک هفته گذشته تغییری حاصل نشده و روی عدد ۴۸۱ دلار ثابت مانده است. در حوزه وارداتی جنوب شرق آسیا نیز تنها ۵ دلار افزایش قیمت برای میلگرد وجود داشته و از ۵۵۰ دلار به ۵۵۵ دلار رسیده است؛ البته قیمت میلگرد صادراتی روسیه نیز طی این یک هفته همچون نرخ وارداتی خلیج فارس ثابت بوده و عدد ۴۲۰ دلار را ثبت کرده است.
همانگونه که در ابتدای گزارش اشاره شد در خصوص قیمت قراضه و معاملات صورت گرفته روی این ماده می‌توان اظهار کرد طی یک هفته گذشته با رشد قیمتی بالای ۳۰دلار همراه شده است.
به نظر می رسد ادامه روند فعلی و افزایش قیمت‌ها فرصت خوبی را برای صادرکنندگان محصولات فولادی فراهم کرده؛ اما باید منتظر ماند و دید که خریداران این محصولات چه واکنشی در برابر این رشد قیمتی از خود نشان خواهند داد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.