پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
جهش قیمت‌ زغال‌سنگ بازار را شوک زده کرد
14 بهمن 1400 - 11:20
شناسه : 24113
روند افزایش قیمت جهانی سنگ‌آهن طی روزهای اخیر، شدت گرفته است. در همین راستا وب‌سایت «ماینینگ» اعلام کرد که در هفته اخیر موج اول افزایش قیمت سنگ‌آهن و گذشتن قیمت هر تن از مرز ۱۳۰ دلار زمانی اتفاق افتاد که چین خبر از افزایش تقاضا برای این ماده معدنی به‌منظور تامین نیاز فولاد داخلی داد. خبر شروع اجرای پروژه‌های زیرساختی و رشد تقاضای فولاد در این کشور سبب شد تا فشار مازادی از جانب تقاضا در بازار ایجاد شود و قیمت هر تن سنگ‌آهن بالغ‌بر ۶ درصد رشد کند، اما این پایان ماجرا نبود. در روزهای پایانی هفته افزایش همه‌گیری ویروس کرونا و سویه اومیکرون در کشورهای صنعتی به‌خصوص استرالیا، سبب شد تا فشار دیگری به بازار وارد شود.
ارسال توسط : منبع : کالا خبر
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، استرالیا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن در دنیا و بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ‌آهن به چین است. درنتیجه افزایش شمار بیماران و افزایش نرخ مرگ‌ومیر در این کشور موجب شد تا خبرهایی در مورد احتمال تعطیلی برخی از معادن و کاهش ساعات کاری در این کشور منتشر شود. از طرف دیگر شمار زیادی از کارگران معادن به دلیل ابتلا به ویروس کرونا یا در قرنطینه خانگی هستند یا در بیمارستان‌ها به سر می‌برند.

این شرایط سبب شد تا نگرانی در مورد کاهش تولید سنگ‌آهن در این کشور، بازار را با شوک تازه‌ای روبه‌رو کند. شوکی که می‌تواند در میان‌مدت، آسیب‌های واردشده به اقتصاد دنیا را بیشتر کند.

احتمال افزایش قیمت به ۱۵۰ دلار

وب‌سایت ماینینگ در گزارش خود نوشت: «دو شرکت «بی اچ پی» و «ریوتینتو» که بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی در دنیا هستند اخیرا هشدار داده‌اند به دلیل افزایش ابتلا با سویه اومیکرون و کمبود نیروی کار در استرالیا، توان تولید با حداکثر ظرفیت را ندارند و نمی‌توانند به تعهدات صادراتی خود عمل کنند. به دنبال انتشار این خبر در ۲۷ ماه ژانویه ۲۰۲۲ قیمت هر تن سنگ‌آهن در بازارهای جهانی ۳.۷ درصد رشد کرد و از مرز ۱۳۸ دلار هم فراتر رفت.

گفتنی است، کارشناسان بر این باورند که در فصل اول سال جاری احتمال رسیدن قیمت هر تن سنگ‌آهن تا مرز ۱۵۰ دلار وجود دارد و اگر سویه‌های دیگری هم ایجاد شود و همه‌گیری ادامه پیدا کند، سرعت افزایش قیمت بیشتر خواهد شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.