پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
جهش ۵۷ درصدی بهای جهانی سنگ آهن
16 آذر 1399 - 7:33
شناسه : 2619
قیمت سنگ آهن از انتظارات فعالان بازار فراتر رفت و روز جمعه از ۱۴۰ دلار در هر تن سی اف آر چین نیز عبور کرد که این امر به دلیل کاهش تولید شرکت واله، کاهش موجودی سنگ آهن بنادر چین و تقاضای بالای چین بود.
ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا روز جمعه با ۸ دلار رشد روزانه، ۱۴۵ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد و قرارداد سواپ ژانویه نیز ۵ دلار رشد داشت. کاهش عرضه، در کنار افزایش فعالیت خریداران همچنان از بازار این ماده اولیه حمایت می کند.
موجودی سنگ آهن بنادر اصلی چین برای سومین هفته متوالی نزولی بود و با ۱.۶ میلیون تن کاهش به ۱۲۸.۷ میلیون تن رسید. شرکت واله نیز برنامه تولید امسال خود را ۱۰ تا ۲۵ میلیون تن نسبت به هدف قبلی کاهش داده است. افزایش خرید کارخانه ها تقاضا را بالا برده و این امر بازار را نسبت به میزان عرضه بسیار حساس کرده است.
تاکنون در سال جاری میلادی قیمت سنگ آهن ۵۷ درصد بالا رفته و در اوج خود از مارس ۲۰۱۳ تاکنون قرار گرفته است. این روند صعودی به لطف بسته های محرک اقتصادی چین برای بهبود اقتصادی پس از پاندمی کرونا و همچنین کاهش تولید برزیل و افریقای جنوبی بوده که پس از استرالیا دو صادر کننده بزرگ سنگ آهن به آسیا هستند. این خبر که صادرات برزیل با محدودیت هایی روبروست یا حداقل رشد جزیی خواهد داشت همچنان بازار سنگ آهن را در رونق نگه می دارد.
تمایل به خرید بین چینی ها هنوز بالاست و اگرچه در زمستان تولید فولاد کم می شود ولی هنوز نرخ بهره وری کوره های بلند در چین تا ۹۵ درصد است از این رو مصرف سنگ آهن بالاست. تقاضای سنگ آهن استرالیا در چین علی رغم تنش های بین دو کشور بالاست و این رونق تقاضا ادامه خواهد داشت.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.