سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳ Tuesday, 16 July , 2024 ساعت ×
حتی جنگ، مانع صادرات گاز از روسیه به اروپا نشد
18 اردیبهشت 1401 - 18:10
شناسه : 27489
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، کماکان صادرات گاز شرکت دولتی گازپروم روسیه به اروپا از مسیر اوکراین ادامه دارد و وقوع جنگ نیز، در انجام این امر وقفه ایجاد نکرده است.
ارسال توسط : منبع : شانا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، با اعلام شرکت گازپروم، در پی درخواست مصرف‌کنندگان اروپایی، گاز مورد نیاز را از خاک اوکراین به اروپا عرضه می‌کند. درخواست‌ها برای هشتم ماه می مصادف با یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ‌ماه، ۹۲ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب بود که نسبت به رقم ۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ‌ماه، روند کاهشی را نشان می‌دهد.

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، از کشورهایی که آن‌ها را غیر دوست می‌خواند، درخواست کرد با طرحی مبنی بر گشایش حساب در گازپروم بانک باز و با پرداخت هزینه واردات گاز به روبل موافقت کنند. بیشتر خریداران اروپایی گاز روسیه ابتدا طرح پرداخت روبل را رد کردند.

روسیه چندی ‌پیش، عرضه گاز به لهستان و بلغارستان را به ‌دلیل خودداری این کشورها از پاسخگویی به تقاضای روسیه برای پرداخت قیمت گاز به روبل متوقف کرد. این کشورها پیش‌تر قصد داشتند استفاده از گاز روسیه را در سال جاری میلادی متوقف کنند و حتی اعلام کرده بودند می‌توانند با نبود گاز این کشور کنار بیایند، اما این نگرانی وجود دارد که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان که اقتصادی متکی به گاز اروپا دارد، در مراحل بعد با قطعی گاز از سوی مسکو روبه‌رو شوند.

کمیسیون اروپا اعلام کرد که شرکت‌های اتحادیه اروپا ممکن است بتوانند به تقاضای روسیه برای دریافت پرداخت‌های گاز به روبل بدون نقض تحریم‌ها و در صورت پرداخت به یورو یا دلار و تبدیل به روبل عمل کنند. مسئولان کاخ کرملین به خریداران اروپایی هشدار داده‌اند که در صورت پرداخت نکردن قیمت گاز وارداتی روسیه به روبل، با قطع عرضه روبه‌رو خواهند شد.

شایان ذکر است که وزیران انرژی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دوشنبه هفته گذشته ۱۲ اردیبهشت ‌ماه، به‌ منظور آماده کردن پاسخ جمعی و واحد به درخواست مسکو مبنی بر پرداخت قیمت گاز روسیه به روبل، نشست اضطراری برگزار کردند.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.