یکشنبه, ۱۷ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 7 July , 2024 ساعت ×
حذف مالیات بر اصل قیمت طلا
15 آذر 1400 - 10:16
شناسه : 21390
سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا، جواهر و پلاتین براساس قانون مصوب مجلس از ۱۳ دی‌ماه خبرداد.
ارسال توسط : منبع : ایرنا
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامیبا اشاره به اطلاعیه اتاق اصناف، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی اوایل سال جاری با اصلاح مفادی از این قانون تغییرات مهمی در آن لحاظ کرد که از جمله می‌توان به فراهم شدن امکان شناسایی شرکت‌های کاغذی و معاملات صوری در این قانون خبرداد که با الزامی شدن ثبت معاملات در سامانه مودیان انجام خواهد شد و گام بزرگی برای شفافیت مالیاتی در این بخش است.

وی با اشاره به تغییر نحوه مالیات طلا در قوانین پیشین، افزود: هم‌اکنون هر فردی که طلا، جواهر یا پلاتین خریداری می‌کند، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که پرداخت کرده است شامل وزن این اقلام نیز می‌شود. به عبارتی هراندازه قطعه طلایی که خریداری می‌کند سنگین‌تر باشد، مالیات بیشتری هم شامل می‌شود.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی درباره قانون جدید که از ۱۳ دی‌ماه اجرایی خواهد شد، گفت: بر اساس این قانون دیگر مالیات از وزن این کالاها دریافت نمی‌شود و خریدار فقط ۹ درصد مالیات بر اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده را پرداخت خواهد کرد که هزینه‌های خرید این اقلام را کاهش می‌دهد.

موسوی با اشاره به گنجاندن شرایط فروش نسیه در اخذ مالیات، بیان کرد: براساس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده؛ پیمانکاران و فعالان اقتصادی که به صورت نسیه با مشتریان  کار می‌کنند پس از اینکه در سامانه مودیان نحوه دریافت وجه معامله خود را ثبت و ضبط کردند، می‌توانند مالیات آن معامله را پس از دریافت اقساط آن از مشتری پرداخت کنند درحالی که تاکنون چنین نبوده است.

وی از جایگزین شدن سامانه به جای ممیز برای محاسبه و دریافت مالیات از مودیان خبرداد و یادآور شد: با اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده رویه مالیات ستانی تسهیل و منصفانه می‌شود؛ چراکه در حال حاضر یکی از مشکلات، اخذ مالیات از طریق ممیز است، اما با قانون جدید سامانه محوری جایگزین ممیز محوری خواهد شد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به حمایت از تولید داخلی در این قانون خاطرنشان کرد: در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از کالاهای تولید داخل در مقابل کالاهای وارداتی و خارجی حمایت شده است و کالاهای وارداتی که مشابه داخلی داشته و آن کالای داخلی می‌تواند نیاز بازار را رفع کند، مشمول نرخ استاندار مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۹ درصد می‌شود.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.