شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
حرکت برنامه‌های ایمیدرو به سمت توسعه زیرساخت‌ها
17 اسفند 1400 - 11:06
شناسه : 25502
رییس هیات عامل ایمیدرو بهره‌برداری بهینه از ذخایر کشف شده، توسعه زیرساخت‌ها و اکتشافات و همچنین ایجاد ارزش افزوده از باطله‌ها با استفاده فناوری‌های جدید را از الزامات حوزه معدن و صنایع معدنی خواند.
ارسال توسط : منبع : ایمیدرو
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، وجیه‌الله جعفری رییس هیات عامل ایمیدرو در میزگرد بررسی استراتژی کلان کشور در معادن و صنایع معدنی(چهارمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار)، اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌ها از الزامات توسعه در حوزه معدن و صنایع معدنی است. لذا طی سال‌های گذشته ظرفیت‌سازی قابل توجهی در بخش تولید انجام شد، اما در حوزه زیربناها همچون تامین برق، آب، جاده، ریل و گاز نیاز به اقدامات گسترده‌تری است.

وی افزود: در این زمینه ایمیدرو برنامه‌های خود را به سمت توسعه زیرساخت‌ها هدایت کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به مشارکت در پروژه‌های انتقال آب خلیج فارس، توسعه ناوگان ریلی و طرح احداث ۱۰ هزار مگاوات برق اشاره کرد.

تامین مواد اولیه

رییس هیات عامل ایمیدرو تامین مواد اولیه را از دیگر استراتژی‌های کلان معدن و صنایع معدنی خواند و گفت: در حوزه‌های مس و طلا مشکلی در تامین مواد اولیه نداریم و ذخایر کشف شده پشتوانه زنجیره‌های بعدی(کنسانتره و شمش) است، اما در حوزه‌های فولاد و آلومینیوم نیاز به توسعه اکتشافات و شناسایی ذخایر جدید بسیار احساس می‌شود، در حال حاضر ارزش برجای ذخایر تا ۱۳ میلیارد دلار افزایش و به ذخایر پیشین افزوده شده است.

جعفری بیان کرد: همچنین واردات مواد اولیه از خارج کشور را یکی از راهکارهای تامین مواد اولیه به شمار می‌آید. علاوه بر این بهره‌برداری بهینه از ذخایر کشف شده از دیگر الزامات توسعه است.

وی در پایان با اشاره به نقش پررنگ ایمیدرو در توسعه اکتشافات خاطرنشان کرد: ساماندهی تجمیع اطلاعات و استفاده صحیح از داده‌ها در حوزه اکتشاف را در دستور کار قرار داده‌ایم. بعد از طی مراحل هزینه بر استخراج، اکتشاف، فراوری و استحصال مواد معدنی باید با استفاده از فناوری‌های جدید، باطله‌ها را به ارزش افزوده تبدیل تا محصول جدید تولید کنیم.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.