پنج شنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۳ Thursday, 11 April , 2024 ساعت ×
حرکت پرشتاب شرکت مس در مسیر توسعه
25 مهر 1400 - 9:04
شناسه : 19152
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد؛ مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: این شرکت طی 6 ماهه نخست امسال تمامی برنامه‌های توسعه‌ای تولیدی و اقتصادی را مطابق برنامه پیش برد. به طوری‌که شاهد رشد 116 درصدی در فروش، افزایش 5 درصدی تولید کاتد و آند و رشد 38 درصدی در برنامه‌های حفاری اکتشافی شد.
ارسال توسط : منبع : مس پرس
پ
پ

به گزارش اخبارفلزات، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به گزارش عملکرد ۶ ‌ماهه ابتدایی سال جاری شرکت، اظهار داشت: طی ۶ ‌ماهه نخست سال جاری عملکرد استخراجی شرکت مس ۱۰۳ میلیون و ۲۷۲ هزار تن بوده است که نسبت به برنامه ۹۴ میلیون و ۷۱۵ هزار تنی ۹ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین تولید سنگ سولفوری شرکت مس طی این مدت ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تن بود، در حالی که برنامه شرکت ۲۶ میلیون و ۷۴۵ هزار تن بوده است. البته کنسانتره تولیدی حاصل از ارسال سنگ سولفوری به کارخانجات تغلیظ در هر سه مجتمع ۶۰۶ هزار و ۴۰۷ تن بود که نسبت به برنامه ۵۸۶ هزار و ۶۰۱ تنی؛ ۳ درصد رشد داشته است.

وی افزود: شرکت ملی صنایع مس طی این بازه زمانی با تولید سه هزار و ۹۷۶ تن مولیبدن رشد ۱۱۴ درصدی را نسبت به برنامه قم زد. در همین راستا عملکرد این شرکت در بخش آند تولیدی ۱۷۸ هزار و ۷۸۲ تن بود که نسبت به برنامه ۱۶۹ هزار و ۶۵۲ تنی؛ ۵ درصد رشد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی مس گفت: این شرکت در بخش کاتد مس نیز با تولید ۱۴۳ هزار و ۳۲۸ تن در ۶ ماهه نخست سال جاری رشد ۵ درصدی را نسبت به برنامه و رشد ۲،۳۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته عملی کرده است. همچنین تولید مس محتوی معدنی طی این مدت با ۳ درصد رشد به  147 هزار و ۹۴۳ تن رسید.

سعدمحمدی با اشاره به بحث قطع برق، بیان کرد: با توجه به افزایش دما و فشارهایی که بر روی سیستم برق و تامین انرژی وجود داشت؛ خوشبختانه با تمهیداتی که درخصوص افزایش بهره‌وری انجام داده بودیم نه‌تنها از برنامه عقب نماندیم بلکه مشارکت زیادی در تامین برق منطقه نیز داشتیم. علاوه بر این مدیریت کرونا، مدیریت ساعت کاری و مدیریت اورهال همگی نشان‌دهنده این است که نه‌تنها مطابق برنامه از پیش تعیین‌شده عمل کردیم بلکه از برنامه نیز جلوتر حرکت کردیم.

رشد ۳۸ درصدی حفاری اکتشافی

مدیرعامل شرکت ملی مس به حوزه اکتشاف اشاره کرد و اذعان داشت: در بخش اکتشاف برای اولین بار در تاریخ شرکت ملی صنایع مس طی نیمه نخست سال جاری، موفق به ثبت رکورد حفر عمیق‌ترین گمانه تا عمق بیش از یک هزار و ۲۱۱ متر در سایت سریدون در منطقه استان کرمان شدیم.

سعدمحمدی تأکید کرد: همچنین در حوزه حفاری‌های اکتشافی در شهریورماه ۱۴۰۰ رشد ۳۸ درصدی را ثبت کردیم؛ به‌طوری‌که در شهریورماه ۱۳۹۹ معادل ۹ هزار و ۱۵۹ متر حفاری اکتشافی انجام دادیم و در شهریور سال جاری ۱۲ هزار و ۶۵۶ متر حفاری اکتشافی ثبت شد. همچنین پیشرفت فیزیکی کل عملیات اکتشافی شامل اکتشاف سطحی و زیرسطحی در شهریور ۱۴۰۰ طبق برنامه پیش‌بینی‌شده ۴۲٫۸۶ درصد بوده که با ۴۵٫۸۹ درصد انجام شده و ۳٫۳ درصد از برنامه جلوتر است.

وی ادامه داد: در حوزه اکتشاف همچنین مطالعات معدن مس سریدون و نتایج ذخایر اکتشافی آن در حال قطعی شدن است. این معدن ۱٫۵ میلیارد تن ذخیره قطعی دارد که جدا از یک میلیارد تن ذخیره جدید مس کشف شده سال گذشته است. این رقم و رقم‌هایی که بعدا به این میزان اضافه می‌شود؛ بی‌شک رتبه شرکت را به جایگاه ششم ذخایر معدنی مس در جهان ارتقا خواهد داد. البته با توجه به اینکه به‌روزرسانی و بحث ذخایر اکتشافی اهمیت ویژه‌ای در پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس دارد، خرید ۱۵ دستگاه حفاری جدید قطعی شده و در حال ورود به کشور است.

مدیرعامل شرکت مس به اقدامات انجام شده در حوزه توسعه و اکتشافات اشاره و تأکید کرد: فعالیت‌های توسعه شرکت در استان آذربایجان شرقی و کرمان مطابق برنامه پیش می‌رود. در همین راستا طی نیمه نخست سال جاری با همراهی تمامی مسئولان و با اعتقاد به توان داخلی و بومی‌سازی، طی قراردادی با قرارگاه خاتم‌الانبیاء ثابت کردیم که توان راه‌اندازی پروژه چرخه تولیدی مس کاتدی در مجتمع مس سونگون نیز وجود دارد. بر این اساس قرارگاه خاتم‌الانبیا متولی راه‌اندازی کارخانجات ذوب و کارخانجات وابسته در مجتمع مس سونگون شد که این اتفاق مهمی در تاریخ صنعت مس ایران محسوب می‌شود.

سعدمحمدی عنوان کرد: خوشحالیم که این اتفاق در استان آذربایجان شرقی روی داد؛ چراکه با این راه‌اندازی شاهد اشتغال‌زایی ۳۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای مردم بومی منطقه خواهیم بود. اعتقاد داریم با این کار منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی شاهد تحولی عظیم خواهد بود و مصمم هستیم که این اتفاق هر چه زودتر انجام شود.

وی با اشاره به اینکه پیشرفت معدن مس در‌آلو مطابق برنامه بوده است، یادآور شد: امیدواریم تا اوایل سال آینده مرحله بهره‌برداری این پروژه نیز انجام شود تا شاهد راه‌اندازی یک مجتمع دیگر در حوزه تولید کنسانتره باشیم که گردش مالی خیلی خوبی را برای منطقه جنوب غرب استان کرمان ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت مس به برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه اشاره کرد و گفت: عملکرد شرکت ملی مس با وجود افزایش تولید، افزایش فروش و پیشبرد طرح‌های توسعه کاملا شفاف بوده است که این افتخاری برای شرکت ملی مس و مجموعه کارکنان و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

سعدمحمدی در خصوص افزایش سرمایه شرکت مس، تصریح کرد: مقدمات افزایش سرمایه در مجمع عمومی مطرح شد که خوشبختانه حسابرس افزایش سرمایه را تایید کرد و هم‌اکنون به سازمان بورس ارسال شده است. بر همین اساس سرمایه ثبتی شرکت با افزایش صد درصدی به ۴۰ هزار میلیارد تومان ارتقاء می‌یابد که این ۴۰ هزار میلیارد تومان به تأمین طرح‌های توسعه شرکت اختصاص دارد.

وی افزود: شرکت ملی صنایع مس بارها اعلام کرده است که برای پیشبرد طرح‌های توسعه از هیچ منابع مالی به غیر از منابع مالی خود شرکت استفاده نخواهد کرد و هیچ فشاری را برای طرح‌های توسعه به نظام بانکی و یا منابع مالی در استان‌ها تحمیل نمی‌کند.

مدیرعامل شرکت مس اظهار کرد: در بخش توسعه همسو با تغییر و تحولات جهانی حرکت خواهیم کرد. لذا در سال‌های آینده شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود، به همین دلیل برای اینکه از گردونه رقابت‌ها و تحولات جهانی باز نمانیم، پروژه‌های تولید کنسانتره و کاتد را پیش می‌بریم و قصد داریم سهم مس در GDP کشور را افزایش دهیم.

سعدمحمدی گفت: مصمم هستیم تمام کارها را مطابق برنامه پیش ببریم. در همین راستا ۱۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای صنعت مس در کشور تعریف شده است که با بهره‌برداری از آن‌ها هم در اقتصاد کشور و GDP تأثیرگذار خواهد بود و هم اینکه شرکت مس را جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در تولید مس تبدیل خواهد کرد.

سعدمحمدی در پایان با اشاره به رشد ۱۱۶ درصدی فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته، خاطرنشان کرد: در ۶ ‌ماهه نخست سال جاری موفق به ثبت فروش حدود ۳۴ هزار و ۹۸۱ میلیارد تومانی شدیم. همچنین در نیمه اول امسال به طور متوسط پنج هزار و۸۳۰ میلیارد تومان فروش داشتیم و در شهریورماه با فروش هشت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رکورد فروش ماهانه تاریخی شرکت ملی صنایع مس شکسته شد.
انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.